
Module 18: Het stadhuis
Het Stadhuis is een complex en intrigerend gebouw, dat niet alleen vragen oproept over het ontstaan ervan maar ook hoe het gebruikt werd. Het historische stadhuis bestaat in hoofdzaak uit een samenvoeging van drie huizen aan de Grote Markt. Van west naar oost zijn dat de Oliphant, het Schepenhuis en Leeuwenborch.
In de eerste twee lessen van de module komen aan de orde:
- Hoe is de relatie met andere vergelijkbare stadhuizen, maar ook met Lakenhallen en Belforten in de Nederlanden. Waar zetelden de stedelijke bestuurders, wat zijn de symbolen van macht en gezag. Hoe was de inrichting van die gebouwen en welke functies waren er in ondergebracht.
- Wat is de ontstaans- en ontwikkelingsgeschiedenis van het complex van de 14de tot de 21ste eeuw. Hoe ontwikkelde het gebouw zich uit het Schepenhuis door samenvoeging met Leeuwenborch en de Oliphant tot het huidige complex.
- Welke functies hadden de verschillende onderdelen van het gebouw en wat betekenden die functies in het stedelijk leven? Aan de orde komen in het kort in het verlengde van de cursus Bestuur en Rechtspraak de betekenis van burgemeesters en schepenen, de civiele en strafrechtelijke zaken, de functies van Weesmeesters en Rentmeesters en meer?
Als derde les staat een bezoek aan het stadhuis gepland, waarbij ook meestal niet toegankelijke ruimten bezocht kunnen worden. Voor dit bezoek worden de leerlingen opgedeeld in twee groepen, waar een groep zaterdag 9 januari het stadhuis bezoekt en de andere groep dat doet op zaterdag 16 januari 2026.
Ben je lid van de Geschiedkundige Kring? Kies dan voor de optie ‘Cursist met lidmaatschap’ en vul je lidmaatschapsnummer in bij het opmerkingenveld.
Ben je geen lid? Kies dan voor de optie 'Cursist zonder lidmaatschap'.
