Lezing Historische huisnamen in de binnenstad van Bergen op Zoom

In samenwerking met Stadsgidsen Bergen op Zoom en de Geschiedkundige Kring organiseert Vereniging Binnenstad op 12 april een lezing over de historische huisnamen in Bergen op Zoom.

Enkele jaren geleden nam de Vereniging Binnenstad het initiatief om het aanbrengen van historische namen op huizen onder de aandacht van de eigenaren en gebruikers te brengen. Zoals bekend wordt de zichtbaarheid van die namen door onze eigen inwoners maar zeker ook door bezoekers van buiten de stad hogelijk gewaardeerd.

In het verleden zijn met zorg plaatsbepalingen van ‘huisnamen’ gemaakt, maar door de samenvoeging in het verleden van meerdere huizen en later soms weer een splitsing in andere delen zijn op meerdere plaatsen verschuivingen opgetreden, waardoor de oorspronkelijke naam verdween of veranderde.
Dankzij intensief speurwerk van Jan en Ria Weyts is er een compleet herziene lijst opgesteld. Deze lijst zal op korte termijn digitaal te raadplegen zijn waardoor het mogelijk wordt aan de hand van kadasterkaarten de vroegste vermelding van een huisnaam te achterhalen.

Deel 1 van de lezing wordt verzorgd door Jan Weyts, die een korte toelichting zal geven op huizenonderzoek in de oude stad in het algemeen, zowel archivalisch als fysiek.

In deel 2 komt Ria Weyts aan het woord. Zij zal aan de hand van enkele specifieke panden uitleg geven.

Het belooft een interessante avond te worden, waarbij iedereen welkom is. Op de eerder verzonden vooraankondiging kregen wij al de nodige respons! Met het oog op de beschikbare plaatsen vragen wij u vriendelijk u voor 10 april aan te melden via secretaris@verenigingbinnenstad.net

Ria Adriaansen, voorzitter Vereniging Binnenstad

Datum: woensdag 12 april 2023
Tijd lezing: vanaf 20:15 uur
Plaats: Vestzaktheater ’t Zwijnshoofd, Moeregrebstraat 18, Bergen op Zoom

Vergelijkbare berichten

  • Stadsexcursie RNR

    Pakweg zestig Kringleden bezochten op 1 april 2023 het vroegere kantoorgebouw van de gieterij Rogier-Nerincx-Richter; ze kwamen veel te weten wat het artikel in de Waterschans onmogelijk nog kon bevatten.

  • Een zilveren avond

    Leden van de geschiedkundige Kring en Vrienden van het Markiezenhof konden als bijna eersten proeven van de nieuwe zilvertentoonstelling en het boek ‘Zilver in en om Bergen op Zoom’ in handen houden.

  • Vrijwilligers weer onthaald

    Jaarlijks onthaalt de Kring zijn vrijwilligers op een excursie. Daarbij wordt het aangename met het nuttige verenigd, gevolgd door het aangename nuttigen. Toch nam slechts eenderde van deze groep (en sommigen met partner) deel aan het bezoek aan het Mastboom-Brosenshuis in Oud Gastel, waar een feest van herkenning werd gevierd.

  • Hofzaallezing 2013-III: Humorenleer en middeleeuwse muziek

    De Hofzaal was de juiste entourage voor een college geneeskunst door Jan Yperman, chirurgijn in Yper omstreeks 1300. De bezoekers werden verwelkomd door twee dames van de muziekgroep Wronghel en Wei die met de zoete klanken uit hun middeleeuwse instrumenten en authentieke middeleeuwse kledij het plaatje helemaal àf maakten.

    Wronghel en Wei verwelkomde de bezoekers met middeleeuwse muziek en gebruikten daarbij authentiek replica’s van middeleeuwse instrumentenWronghel en Wei verwelkomde de bezoekers met middeleeuwse muziek en gebruikten daarbij authentiek replica’s van middeleeuwse instrumenten
    Toen daarna Jan Yperman voor de immer imposante Christoffelschouw trad werd het beeld alleen maar completer.

  • Bergse schepen en schippers

    Beeldend kunstenaar Kees Touw heeft een hele website gewijd aan Bergse schippers(families) en de schepen die zij exploiteerden