Vrederust, een zeeuwse enclave

Wie ooit een rondleiding heeft meegemaakt op het landgoed Vrederust heeft beslist het een en ander opgestoken van de geschiedenis en de bewoners van deze instelling. Zo waren de vrijwilligers van de Geschiedkundige Kring in november 2024 hier te gast. Maar eerder waren er ook twee mini-excursies (lees: zondagochtend-excursies) in 2011 en 2019. Meer hierover kunt u in enkele artikelen op deze website (en de Waterschans 2023-3) teruglezen. Ook een boekbespreking ‘Van idealen en mensenwerk’ is in de Waterschans (1999-1) terug te vinden.
Maar nu is er meer! In het Film by the Sea festival van 12-21 september 2025 in Vlissingen werd de film vertoond: “Een zwakke geest, een sterk geloof“. Deze documentaire is een reis door het verleden van een gesticht, opgericht in 1904 door en voor Zeeuwen — een wereld waarin geesteszieken zorg kregen van mensen van hun eigen geloof. Door het belichten van een paar verhalen, wordt vorm gegeven aan een onderbelicht stuk Zeeuwse geschiedenis. In deze film ontvouwt zich het vergeten verhaal van Vrederust — een Zeeuwse enclave op Brabantse bodem. Aan de hand van tastbare voorwerpen en stille tekens in het landschap, wordt een stem gegeven aan hen die lang ongehoord bleven.
Volg het spoor naar een paaltje waar een naamloos graf een verhaal fluistert van verlies en liefde. In een kluis ligt een gitten ketting ooit gedragen door een vrouw van wie het verdriet nu nog nagalmt.

Begraafplaats Vrederust 20241110

Via deze link kunt nu een korte blik vooraf (trailer) bekijken: https://www.omroepzeeland.nl/film-by-the-sea/een-zwakke-geest-een-sterk-geloof?bb_cid=6843711
De complete film draait op 26 oktober om 11.15 uur in Cinema Paradiso (Cinema Kiek in de Pot, Burg. van der Laarstraat 25, 4615 PB).
En Omroep Zeeland vertoont deze documentaire op 28 december om 20.30u op hun tv kanaal.
Voor nadere info zie ook BNdeStem van 5 oktober 2025

Vergelijkbare berichten

  • Feest met de 16e geschiedenisquiz

    Na 3 x noodzakelijk uitstel vanwege de pandemie is het er toch van gekomen: de 16e editie van de quiz. Een feest waarbij velen elkaar weer na pakweg een jaar radiostilte, konden begroeten. De quiz zelf mocht er ook zijn; de hersens hoorde je bijna kraken

  • Polders in kaart

    Een prachtig boek van Willem van Ham over de zgn Gastelse kaart ligt zeer binnenkort in de winkel

  • Vooraankondiging Geschiedenisquiz 2016

    Op vrijdagavond 15 april 2016 zal de twaalfde Geschiedenisquiz van de Geschiedkundige Kring worden gespeeld in de theaterzaal van ’s Rijks.

  • Somme 1916: excursie naar een slagveld

    De dagexcursie naar de Somme op 30 september bleek een indrukwekkende reis, die de deelnemers veel informatie bood over een deel van de Eerste Wereldoorlog, dat zeker in het (toen) neutrale Nederland nauwelijks aandacht kreeg en krijgt. Toch was de strijd net zo bloedig als rondom Ieper, een jaar later. Voor- en tegenstanders zijn het ook na honderd jaar nog niet eens over de startegische waarde van deze slag, die honderdduizenden het leven kostte.

  • Een weekend vol erfgoed: Open Monumentendagen 2025

    13 en 14 september 2025 Op zaterdag 13 en zondag 14 september openen in Bergen op Zoom opnieuw tientallen monumenten hun deuren voor het publiek. Tijdens Open Monumentendag kun je gratis kennismaken met de rijke historie van onze stad en omgeving. Denk aan kerken, woonhuizen, historische panden en bijzondere plekken die normaal gesproken niet toegankelijk…