Hoop op Toekomst

De medische hulppost op Kijk in de Pot. Op de achtergrond de huisjes van Potscheel.
De medische hulppost op Kijk in de Pot. Op de achtergrond de huisjes van Potscheel.

Na de inval van het Duitse leger in België in augustus 1914 vluchtten vele Belgen met familie en kinderen naar Frankrijk en Engeland en het merendeel naar het neutrale Nederland. Meer dan een miljoen Belgen trokken de noordelijke grens over naar een land dat toen nog maar zes miljoen inwoners had. Zoals bekend werd de Zuidwesthoek als dichtst bij Antwerpen liggend veilig gebied overstroomd met een vluchtelingen die in aantal de vaste bewoners van West Brabant meerdere malen overtrof. Bergen op Zoom met een eigen inwonertal van 6000 en Roosendaal van vergelijkbare grootte werden haast onder de voet gelopen Het aantal mensen in de stad vervijfvoudigde in goed twee weken. En dat was in de omliggende dorpen en platteland niet anders. In allerijl moest opvang worden geregeld: onderdak, eten, kledij, medische hulp. Dit was voor zoveel extra mensen gewoon niet in het gebied aanwezig, en moest worden aangevoerd.

Villa Roi Albert was een speciaal onderdak voor wezen, en stond aan de Moerstraatsebaan (?)
Villa Roi Albert was een speciaal onderdak voor wezen, en stond aan de Moerstraatsebaan (?)

Naar schatting kwamen 2 á 300.000 mensen bij Putte en Zandvliet de grens over. Via Essen kwam een nog groter aantal per trein, wagen of te voet Nederland binnen. Velen werden per trein verder het land in gevoerd, terwijl het leger werd ingezet om plaatselijk onderdak in te richten. Toen het oorlogsgeweld enigszins tot bedaren was gekomen, keerden velen terug. Meer dan honderdduizend vluchtelingen bleven tot het einde van de oorlog in Nederland, velen in speciaal gebouwde vluchtoorden.

Aan de hand van verhalen van vluchtelingen, en krantenberichten uit die tijd is een boek samengesteld dat deze moeilijke periode in beeld brengt. Tevens is hiervan een documentaire gemaakt met authentiek materiaal en interviews van (klein)kinderen van deze vluchtelingen. Ook Bergse inwoners komen aan het woord.

De documentaire wordt vertoond op 9 oktober 15.00 uur in het Markiezenhof. Toegang €3.-. Kaarten verkrijgbaar via de website (en aan de kassa)

Vergelijkbare berichten

  • Geschiedenis op de fiets

    Een aanwinst om al fietsend kennis te maken met wat de tweede wereldoorlog in de gemeente Steenbergen aan sporen naliet

  • Geschiedenisquiz 2021

    Na de afgelasting van de quiz in voorjaar 2020 en twee alternatieve data lijkt een editie 2021 op vrijdag 8 oktober haalbaar te zijn!

  • Hofzaallezingen 2014-IV: De zusters van ’t Katrientje

    Op uitnodiging van het bestuur van de zusters hebben historica prof. dr. Dolly Verhoeven en religiewetenschapper prof. dr. Annelies van Heijst in 2010 onderzoek gedaan naar de 175-jarige geschiedenis van de congregatie en daarover gepubliceerd.

  • Nieuw boek over de waterlinie

    Een onderzoek naar de opbouw en werking van de waterlinie biedt veel nieuwe informatie in een overzichtelijk en prachtig vormgegeven boek.

  • Lezing Reimerswaal

    Een lezing in het Zeeuws Museum over verdronken land van Reimerswaal.

  • Vertel…! Vertel !

    Het BHIC in Den Bosch is rijk aan een (groeiend) aantal verhalen uit het Bergse. Een niet meer weg te denken palet aan (oude) nieuwtjes liggen voor het oprapen.