Hofzaallezing 2024-1

Het thema van de 2024 lezingen behelst het nog wat onbekende fenomeen Unesco Geopark Schelde Delta. Dit begrip zal trouwens steeds vaker de aandacht trekken, omdat onze woonomgeving deel uitmaakt van een (geologisch) uniek gebied dat als (nu) aspirant-Geopark wordt aangeduid.
Projectcoördinator Walter Jonkers legt tijdens zijn lezing vooreerst uit wat er zo bijzonder is aan het bedoelde gebied, ofwel: waarom is Zeeland-West Brabant en het noorden van Vlaanderen zo uniek? Het werd een onvervalst college aardkunde met vele detailleringen. Vanwege de complexiteit en omvang is het hier als bijlage ingevoegd.

De inspiratiegids van het Geopark project legt het als volgt uit:
Het keurmerk UNESCO Global Geopark is bedoeld voor gebieden van internationale betekenis waar de bijzondere geologie en landschapsgeschiedenis de basis vormen en samen met cultuurhistorie de identiteit van het gebied bepalen. Begrippen als educatie, toerisme, recreatie, wetenschappelijk onderzoek, duurzame ontwikkeling staan daarbij centraal.

Voor wie snel het bijzondere karakter en de ontstaansgeschiedenis van het gebied wil weten, is er ook een informatieve film beschikbaar.
Het Geopark Schelde Delta legt de verbinding tussen geologie, natuur, landschap en een rijke cultuurhistorie, waardoor het verhaal van het gebied inzichtelijk, toegankelijk en beleefbaar wordt gemaakt. Het is als een paraplu-verhaal waar streken als Waasland, Scheldeland, Brabantse Wal en Zeeland hun eigen identiteit onder kunnen scharen in 6 zogenaamde verhaallijnen.

Haal dit verslag op

Vergelijkbare berichten

  • Presentatie ledengeschenk 2020: Jan IV van Bergen

    Een nieuwe studie over Jan IV van Glymes werd (helaas) slechts in kleine kring gepresenteerd. De verspreiding kent een heel wat grotere kring: het is het nieuwe ledengeschenk van de Geschiedkundige Kring.

  • Vacature bestuur

    Het bestuur van de Geschiedkundige Kring is op zoek naar een nieuw bestuurslid in verband met het statutair aftreden van bestuurslid Jan van Tienen.

  • Vrijwilligersdag 2019

    De (jaarlijkse) vrijwilligersdag voerde de hulpkrachten van de Kring als aansluiting op 75 jaar Bevrijding Brabantse Wal naar het Bevrijdingsmuseum Zeeland, dat geheel in het teken staat van de Slag om de Schelde

  • Monumentendag voor jeugdige volwassenen

    Ouders en grootouders mochten een dag meekijken met hun (klein-) kinderen in de mooiste geschiedenisles die maar kunt bedenken. Je staat er midden in. Een eenmalig gebeuren dank zij het jubileumjaar van de Geschiedkundige Kring; tevens een langdurige traditie van de stichting Jeugdmonumentendag

  • Feest met de 16e geschiedenisquiz

    Na 3 x noodzakelijk uitstel vanwege de pandemie is het er toch van gekomen: de 16e editie van de quiz. Een feest waarbij velen elkaar weer na pakweg een jaar radiostilte, konden begroeten. De quiz zelf mocht er ook zijn; de hersens hoorde je bijna kraken