Onze GERTRUDISKERK op National Geographic

1739 - Kerk en Markt te Bergen op Zoom - Abraham de Haen (Rijksmuseum)National Geographic opent een recent artikel over middeleeuwse huizen met een afbeelding van de Gertrudiskerk op de Grote Markt van Bergen op Zoom. Voor de toren zijn enkele karakteristieke panden uit onze historische binnenstad te zien – een herkenbaar beeld voor iedereen die onze stad kent. Dat juist dit stadsgezicht is gekozen als illustratie bij een nationaal artikel over de middeleeuwen, is een mooi compliment voor het historische karakter van Bergen op Zoom. De afbeelding is een aquarel uit 1739 gemaakt door Abraham de Haen (https://id.rijksmuseum.nl/200304113).

In het artikel vertelt bouwhistorica dr. Birgit Dukers hoe middeleeuwse huizen tussen 1100 en 1600 langzaam veranderden: van houten woonvertrekken naar stenen stadspaleizen. Er bestond geen ‘typisch middeleeuws huis’ – elke stad had zijn eigen stijl, afhankelijk van lokale materialen en sociale verhoudingen. Wat wel opvalt, is hoe wonen en werken vaak hand in hand gingen: huizen waren lang en smal, met een winkel of werkplaats aan de straat en woonvertrekken daarachter.

Het beeld van de Peperbus onderstreept hoe rijk en veelzijdig onze stadshistorie is – en hoezeer Bergen op Zoom een plek is waar het verleden nog zichtbaar is.

🔗 Lees het volledige artikel “Hoe zagen huizen in de Middeleeuwen eruit? ‘Een huis kon per stad enorm verschillen” op de website van National Geographic.

Wilt u meer weten over de Gertrudiskerk? Bekijk dan de module 6 van de School voor Geschiedenis.

WaterschansartikelEN over de Gertrudiskerk

Vergelijkbare berichten

  • Oude boeken? Niet weggooien!

    Oudere publicaties van de Geschiedkundige Kring zijn tegenwoordig maar lastig te vinden. Misschien staan ze bij u wel in de weg? Maar hoe kom je dat als geïnteresseerde te weten? Daar komt nu een oplossing voor. Om publicaties niet in de papierbak te laten belanden, kunt u ze nu via de Kring aanbieden. Te koop of gratis, net wat u wilt. En als u een (geschiedenis)boek zoekt, kunt dat ook laten weten.

  • Stadsexcursie RNR

    Pakweg zestig Kringleden bezochten op 1 april 2023 het vroegere kantoorgebouw van de gieterij Rogier-Nerincx-Richter; ze kwamen veel te weten wat het artikel in de Waterschans onmogelijk nog kon bevatten.

  • Ballade van Jan van Glymes

    In het boek Jan IV van Bergen (pag 62-63) attendeert Joey Spijkers op deze ballade door Anton van Duinkerken en op het feit dat deze “een der schoonste balladen van den laatste halve eeuw” wordt genoemd. In het boek zijn (vanwege de zeggingskracht) alleen de eerste en laatste strofe weergegeven. Voor wie meer wil, is de ballade hier integraal weergegeven.

  • LAAT DE HOLLAND MAAR BORRELEN – editie 2

    Op zondag 10 mei vindt in Cultureel Proeflokaal De Holland aan de Havendijk 14 in Bergen op Zoom de tweede editie plaats van “Laat De Holland maar borrelen!” Gratis entree, ontmoet oude kennissen en haal herinneringen op!

  • Stem op deze vrijwilligers

    Een oproep om te stemmen op de Erfgoedgroep van de Zuidwesthoek die meegewerkt hebben aan de uitgave van 80 jaar bevrijding Brabantse Wal.