Een weekend vol erfgoed: Open Monumentendagen 2025

13 en 14 september 2025

Huidige afbeelding: Open Monumentendag Bergen op Zoom

Op zaterdag 13 en zondag 14 september openen in Bergen op Zoom opnieuw tientallen monumenten hun deuren voor het publiek. Tijdens Open Monumentendag kun je gratis kennismaken met de rijke historie van onze stad en omgeving.

Denk aan kerken, woonhuizen, historische panden en bijzondere plekken die normaal gesproken niet toegankelijk zijn. Bovendien zijn er activiteiten zoals tentoonstellingen, muziekoptredens en theatervoorstellingen die de geschiedenis extra tot leven brengen.

Tijdens Open Monumentendag kun je gratis naar binnen bij verschillende gebouwen. Veel van deze gebouwen zijn alleen toegankelijk voor publiek tijdens dit evenement, dus het is extra bijzonder om een bezoek te brengen. Ook zijn er verschillende gratis rondleidingen en activiteiten te doen. Voor sommige activiteiten wordt wel een vergoeding gevraagd.

Waarom interessant voor leden van de Geschiedkundige Kring?
De Geschiedkundige Kring organiseert zelf geen activiteiten tijdens dit weekend, maar veel van wat er te zien en te beleven is, sluit naadloos aan bij ons werkgebied: de geschiedenis en het erfgoed van Bergen op Zoom en omgeving. Een greep uit het programma:

  • Galerie Arsis met de fototentoonstelling Natuur & Architectuur.
  • Dichters in de Trouwzaal van het Oude Stadhuis.
  • Theatervoorstelling “Lazaret” in de Antonius van Padua-kerk in Lepelstraat.
  • PopMonument in Theater De Maagd, waar muziek en monumenten elkaar ontmoeten.
  • Open dagen bij het Archeologisch Depot.
  • Bezoek landgoed en villa Mattemburgh
  • Zilveren Pijlverschieting – Ravelijn op den Zoom
  • De Glasfabriek Halsteren
  • Lectorium Rosicrucianum expositie Altijddurend Licht – Blauwehandstraat 21
  • Lezing over Wederopbouw-architectuur

Praktisch:

  • Zaterdag: 10.00 – 17.00 uur
  • Zondag: 11.00 – 17.00 uur
    (tenzij anders vermeld bij een activiteit)

Alle activiteiten en te bezichtigen monumenten kunt u via deze link bekijken: https://openmonumentendagbergenopzoom.nl/


Vergelijkbare berichten

  • Stamvader

    Het WBA biedt dit voorjaar een cursus stamboomonderzoek aan. Inschrijving is maar beperkt mogelijk. Aarzel dus niet!

  • Hofzaallezing 2024-3

    Het Geopark gebied blijkt bezaaid met vroegere verdronken dorpen. Daarbij zijn nog niet eens andere plekken als kloosters en buurtschappen geteld.

  • Agge mar goed doet

    De carnavalsbals op 31 januari 1953 werden ruw onderbroken door de eerste berichten over dreigende dijkdoorbraken. Hoe de stad vervolgens op z’n kop stond werd in de vastenavendkrant van 1964 in de herinnering gebracht. De stichting vastenavend bracht twee proclamaties uit in een speciale editie van de vastenavendkrant.

  • Hofzaallezingen 2026 – uitverkocht

    De Hofzaallezingen staan dit jaar in teken van de verloren landgoederen. De kaartverkoop gaat open op 24 februari. De cyclus is dit jaar op dinsdag 17, 24 en 31 maart 2026.

  • De Slag om Woensdrecht

    Omdat een aantal mensen in het verleden de moeite namen om de belevenissen van inwoners van Woensdrecht en Hoogerheide op te tekenen, kunnen we vandaag de dag kennis nemen van d strijd bij de Kreekrakdam vanuit de positie van de bewoners van dat gebied. Dat het gaat om ingrijpender gebeurtenissen dan (de meeste) Bergenaren meemaakten kunt u in het volgende nalezen.

  • Bourgondische hofcultuur in BoZ

    Marion Boers maakte korte metten met de zogenaamde bourgondische maaltijden die enige tijd populair waren. Het voedsel werd daar op een jolige manier aangeboden op houten planken uitgestald op volle tafels, en bestek ontbrak sowieso. Eten met je handen en zo was dus ‘bourgondisch’. ‘Integendeel’, vertelde Boers, ‘maaltijden in die tijd waren aan vele regels gebonden’. Bart van Loo bracht het boek ‘Bourgondiers’ uit, dat een duidelijk beeld schetst van de expansie die de Bourgondische hertogen realiseerden en daarmee hun hofrituelen verder verspreidden.