Vrederust, een zeeuwse enclave

Wie ooit een rondleiding heeft meegemaakt op het landgoed Vrederust heeft beslist het een en ander opgestoken van de geschiedenis en de bewoners van deze instelling. Zo waren de vrijwilligers van de Geschiedkundige Kring in november 2024 hier te gast. Maar eerder waren er ook twee mini-excursies (lees: zondagochtend-excursies) in 2011 en 2019. Meer hierover kunt u in enkele artikelen op deze website (en de Waterschans 2023-3) teruglezen. Ook een boekbespreking ‘Van idealen en mensenwerk’ is in de Waterschans (1999-1) terug te vinden.
Maar nu is er meer! In het Film by the Sea festival van 12-21 september 2025 in Vlissingen werd de film vertoond: “Een zwakke geest, een sterk geloof“. Deze documentaire is een reis door het verleden van een gesticht, opgericht in 1904 door en voor Zeeuwen — een wereld waarin geesteszieken zorg kregen van mensen van hun eigen geloof. Door het belichten van een paar verhalen, wordt vorm gegeven aan een onderbelicht stuk Zeeuwse geschiedenis. In deze film ontvouwt zich het vergeten verhaal van Vrederust — een Zeeuwse enclave op Brabantse bodem. Aan de hand van tastbare voorwerpen en stille tekens in het landschap, wordt een stem gegeven aan hen die lang ongehoord bleven.
Volg het spoor naar een paaltje waar een naamloos graf een verhaal fluistert van verlies en liefde. In een kluis ligt een gitten ketting ooit gedragen door een vrouw van wie het verdriet nu nog nagalmt.

Begraafplaats Vrederust 20241110

Via deze link kunt nu een korte blik vooraf (trailer) bekijken: https://www.omroepzeeland.nl/film-by-the-sea/een-zwakke-geest-een-sterk-geloof?bb_cid=6843711
De complete film draait op 26 oktober om 11.15 uur in Cinema Paradiso (Cinema Kiek in de Pot, Burg. van der Laarstraat 25, 4615 PB).
En Omroep Zeeland vertoont deze documentaire op 28 december om 20.30u op hun tv kanaal.
Voor nadere info zie ook BNdeStem van 5 oktober 2025

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezing 2016-III: De weervissers van Bergen op Zoom

    Een prachtige Bergse bedrijfstak die overigens door nog maar één familie wordt beoefend, en mede dank zij de Stichting Behoud Weervisserij kan voortbestaan, komt aan de orde in deze derde lezing. Het boek dat over dit onderwerp verscheen bevat vanzelfsprekend veel meer informatie dan in het tijdsbestek van deze lezing kon worden besproken.

  • Stadsexcursie Archeologisch Depot

    Op zaterdag 20 april wordt samen met Stichting In Den Scherminckel een stadsexcursie georganiseerd. naar het archeologisch depot.

  • Een zilveren avond

    Leden van de geschiedkundige Kring en Vrienden van het Markiezenhof konden als bijna eersten proeven van de nieuwe zilvertentoonstelling en het boek ‘Zilver in en om Bergen op Zoom’ in handen houden.

  • LUCHT & STANK in de Oudheid

    Tip van de redactie: in het Markiezenhof is momenteel de tentoonstelling Hoge Luchten, schatten uit het Rijks te zien. In het kielzog van deze expositie worden twee interessante lezingen gehouden.

  • Kinderboek over de Zuiderwaterlinie: steun de crowdfunding!

    De Geschiedkundige Kring wijst graag op een bijzonder initiatief van Saskia van Oversteeg, dat direct raakt aan ons erfgoed. In samenwerking met de Alliantie Zuiderwaterlinie werkt zij aan een kinderboek dat jonge lezers op speelse en toegankelijke wijze kennis laat maken met een uniek stuk Nederlandse geschiedenis. Menno en het ontstaan van de Zuiderwaterlinie Het…