Anton van Duinkerken en zijn verzet tegen Nationaal Socialisme

Anton van Duinkerken (Prof. dr. Willem Asselbergs, 1903-1968) kwam in de jaren dertig openlijk in het geweer tegen het nationaalsocialisme en de NSB in het bijzonder. Dat was destijds niet zo vanzelfsprekend; vele andere katholieke intellectuelen sloten zich namelijk aan bij de nationaalsocialisten. Wat dreef Van Duinkerken om zich hiertegen te verzetten en op te komen voor de democratie? Welke rol speelde zijn katholieke geloof daarbij?
Vanuit Van Duinkerkens stellingname tegen het nationaalsocialisme kan ook een blik worden geworpen op onderdrukking en verzet vandaag de dag. Wat betekent het om in verzet te komen bij onderdrukking? Hoe bijzonder was het verzet in de Tweede Wereldoorlog ten opzichte van verzet in onze tijd?
De enkele maanden geleden opgerichte Stichting Anton van Duinkerken Nu organiseert een (eerste) publieksbijeenkomst op 9 november a.s. om deze wellicht bekendste oud-inwoner van Bergen op Zoom onder de aandacht te brengen. En dan in het bijzonder zijn verzet tegen het regime dat in de jaren ’40- ’45 een donkere deken over Europa wierp.
Tijdens zijn leven was Van Duinkerken dé verpersoonlijking van de progressieve katholieke stem in literaire, culturele en politieke debatten. Hij was een veelzijdig persoon: dichter, schrijver, journalist, hoogleraar en lid van talloze besturen en commissies. Een blik terug in de geschiedenis brengt Anton van Duinkerken al snel weer tot leven.
Dat laatste gaat plaatsvinden tijdens de voorgemelde publieksbijeenkomst, die zal plaatsvinden de Markiezaatsbibliotheek, Kortemeestraat 17. Het programma, dat  start om 13.30u en duurt tot 16.00u,  is als volgt:

  • Lezing over de opkomst van het nationaalsocialisme binnen de biografie van Anton van Duinkerken door dr. Michiel Besters (voorzitter Stichting Anton van Duinkerken Nu).
  • Voordracht van Van Duinkerkens gedicht Ballade van den katholiek door Emiel Wilbrink.
  • Lezing over de vraag hoe mensen hun gedrag vormgeven tijdens onderdrukking door prof.dr. Ismee Tames (NIOD/Universiteit Utrecht).

Voor het luttele bedrag van €5.-. inclusief koffie/thee en wat lekkers krijgt u een zeer boeiend programma voorgeschoteld.

Aanmelden geschiedt via de website van de Stichting. ngetwijfeld kunt u zich daar ook aanmelden als Vriend van Anton.

 

Vergelijkbare berichten

  • Plekken van plezier

    Na de Open Monumentendagen wordt hetzelfde thema gebruikt als kader voor de nieuwe serie Henri mastboomlezingen. De eerste is al op 22 oktober, dus klik snel door.

  • Somme 1916: excursie naar een slagveld

    De dagexcursie naar de Somme op 30 september bleek een indrukwekkende reis, die de deelnemers veel informatie bood over een deel van de Eerste Wereldoorlog, dat zeker in het (toen) neutrale Nederland nauwelijks aandacht kreeg en krijgt. Toch was de strijd net zo bloedig als rondom Ieper, een jaar later. Voor- en tegenstanders zijn het ook na honderd jaar nog niet eens over de startegische waarde van deze slag, die honderdduizenden het leven kostte.

  • Hofzaallezingen 2025

    De kaartverkoop voor de Hofzaallezingen is geopend. De cyclus is dit jaar op dinsdag 21 en 28 oktober en 4 november 2025.

  • De wielerbanen Raayberg en Rozenoord

    Ooit had Bergen op Zoom, of liever: Nieuw Borgvliet, een wielerbaan met landelijke bekendheid. Vele beroemdheden reden er. Er is nu een boekje over verschenen. Maar, waren er plannen voor méér?

  • Agge mar goed doet

    De carnavalsbals op 31 januari 1953 werden ruw onderbroken door de eerste berichten over dreigende dijkdoorbraken. Hoe de stad vervolgens op z’n kop stond werd in de vastenavendkrant van 1964 in de herinnering gebracht. De stichting vastenavend bracht twee proclamaties uit in een speciale editie van de vastenavendkrant.

  • Nogmaals: een oude luchtfoto

    Het artikeltje met bovenstaande titel van enkele maanden terug heeft twee interessante reacties opgeleverd. Jeroen Dietvorst wijst als eigenaar van het pand Jeruzalem op een verbouwing, en Paul Sturm meent met op de foto zichtbare veranderingen het moment van opname ook vrij nauwkeurig te bepalen. Beide antwoorden stroken echter niet met elkaar. Leerzaam en interessant.