Een ballade over het zoete Bergen op Zoom

Het wereldwijde web herbergt vele verrassingen. Zo trof uw verslaggever onlangs een ballade over de inname van de stad in 1747. In het Engels, en reeds in 1747 gedrukt in Londen. Die ballade moet dus geschreven zijn onmiddellijk nadat het nieuws over de val van de onneembaar geachte vesting bekend werd.
Hoe de harde realiteit in het Bergse was, komt in het gedicht helemaal niet naar voren. Of dat toen nog niet bekend was, of het de dichter niet goed uitkwam is niet duidelijk.
Niettemin is het een fraaie, dromerige tekst, waarvan de oorlogsromantiek door het perspectief van de tijd alleen maar sterker werd. Immers, het werkelijke leed is in de tekst niet aanwezig en wij kennen die ook alleen uit andere verhalen.
De ballade vindt u in de digiwinkel op deze website, waar u een eigen exemplaar kunt downloaden.

Plagiaat
Nader speurwerk leverde op dat een klein deel van deze tekst voorkomt op een prent, die omstreeks 2009 werd aangekocht door het Markiezenhof/ Westbrabants archief (Het betreft vers X en XI van de ballade waarvan de eerste regel is aangepast).
In een artikel van Anton Schellekens over de belegering van 1747 in de Waterschans van maart 2009, p 18 leest u hier meer over. Hij duidt deze tekst aan als een ‘rijmpje’. Kende Schellekens echter de integrale tekst van deze ballade wel ? Dat is toch bepaald méér dan een ‘rijmpje’ op een satirische plaat. Er zijn enkele bibliotheken in binnen- en buitenland die het document met de complete ballade in bezit hebben.
De vraag is of er eventueel een nederlandse hertaling van deze ballade bestaat. Of is er onder het ledenbestand iemand met een soepele dichtader ? Dat zou helemáál mooi zijn !
De redactie is zeer benieuwd naar uw reacties.

Vergelijkbare berichten

  • Dit komt niet meer terug

    Een vondst in een museum in Antwerpen attendeert u op een schildering die ooit tot het Bergse erfgoed gerekend mocht worden, maar hier zo goed als zeker niet meer zal terugkeren

  • Een kerstlied dat geen kerstlied is

    In de Waterschans verscheen in 1972 een bij de kerst toepasselijk artikel over ‘het wonder van Bergen op Zoom’. Het onderzoek van Jan Sanders prikkelt dermate dat je bijna geneigd bent om er direct op uit te trekken.

  • Kopie ontmoet kopie

    Sedert vrijdag 11 maart 2022 ‘ziet’ Menno van Coehoorn zijn complete meesterwerk, de vesting Bergen op Zoom. Dit heeft de vestingbouwkundige tijdens leven niet mogen beleven. Thans hangt zijn portret bij de maquette van de vesting en waterlinie.

  • ‘Stadsexcursie’ virtuele maquette

    De virtuele wandeling was een echte ervaring: zittend op je stoel door het Bergen op Zoom van voor 1747 dwalen. Gelukkig namen Jan Weijts en Ad van den Bulck de aanwezigen aan de hand om ze te attenderen op bijzondere fenomenen die op de maquette te zien waren.

  • Lezing: Geschiedenis van Nederland

    In een Hofzaallezing kunt u kennis maken met het boek ‘Geschiedenis van Nederland’ geschreven door drie drie geschiedkundigen met een vlotte pen. De inleider, Yolande Kortlever, is één van hen.