Hofzaallezingen 2015

Voor de zestiende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof, De Geschiedkundige Kring en Heemkundekring Halchterth.

Gewone mensen in ongewone omstandigheden!

Jan van Oudheusden

Dinsdag, 3 maart 2015

Wat betekende de oorlog nu feitelijk voor de Brabanders van toen? Aan de hand van een reeks bijzondere, soms niet eerder gepubliceerde foto’s laat Jan van Oudheusden ons zien hoe het onvoorstelbare drama van de Tweede Wereldoorlog met al zijn aspecten van geweld en verwoesting, van onvrijheid, onderdrukking en vervolging zich ook hier heeft voltrokken, in Brabantse straten, steden en dorpen, in de alledaagse leefomgeving van deze generatie.

Geschiedenis van Joodse families in Bergen op Zoom

Anje van Buuren

Dinsdag, 10 maart 2015

Altijd als ik door de kleine hal van de voormalige sjoel aan de Koevoetstraat in Bergen op Zoom loop, kijk ik naar de zwart marmeren tabletten met daarop de namen van “hen die niet terugkwamen”. Wie waren zij, waar kwamen zij vandaan, welk beroep hadden zij? Zo begon ik een genealogische reis door de archieven en langzaam maar zeker werden de contouren zichtbaar. Hierover wil ik u vertellen.

De slag om de Schelde

Paul Versijp

Dinsdag, 17 maart 2015

De Slag om de Schelde, is een van de grootste militaire operaties waarbij naast Canadese, ook o.a. Britse, Schotse, Franse en Poolse troepen de opdracht krijgen de Westerschelde – toegangsweg naar Antwerpen – te veroveren op de Duitsers. De bevrijding van de Scheldemonding werd opgedragen aan het Canadese 1e Leger. De Antwerpse havens zijn voor de geallieerden van groot belang voor de toevoer van troepen en materiaal. Het wordt een slag met bijna 13.000 slachtoffers waarvan meer dan 6.000 Canadese soldaten. Deze slag moeten we blijven gedenken als dank voor onze vrijheid.

De Canadese bevrijders

Robert Catsburg

Dinsdag, 24 maart 2015

Oktober 1944: Duizenden in kaki geklede Canadese jongens betreden West-Brabant om de bezetter te verjagen. Heroïsche beelden in films geven de indruk dat het een avontuurlijke bezigheid was. Hoe is het eigenlijk echt als soldaat uit het verre Canada om in de West-Brabantse polders en zandgronden te moeten vechten tegen de Duitsers? Op basis van verhalen van de soldaten die het meemaakten wordt de luisteraar meegenomen in een poging om bovenstaande vraag te beantwoorden. Verhalen van gewone mensen onder extreme omstandigheden.

 

De lezingen vinden plaats in de Hofzaal van Het Markiezenhof aan de Steenbergsestraat 8 te Bergen op Zoom op de dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur.

De deelnamekosten bedragen € 27,50 voor 4 lezingen (incl. koffie/thee). In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de gehele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop aan de balie van Het Markiezenhof vanaf 2 januari (di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur) en de andere organisaties. Vanaf woensdag 23 februari is het mogelijk om kaarten per lezing te kopen, deze kosten € 10,- per stuk (op = op). U kunt niet vooraf reserveren.

Voor vragen kunt u mailen naar lezingenreeks@bergenopzoom.nl of bellen naar tel. 0164-277077, Yolande Kortlever of Claartje Rijkers.

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezing 2019-5 én 6

    Paul Schnabel gaf tot verrassing van de aanwezigen niet alleen een kijk op de eigen-aardigheden van Nederland, maar toonde zich ook een fervent liefhebber van de schilderkunst door een aantal schilderijen uit de huidige tentoonstelling Lage Landen nader te belichten.

  • Hete vuren: expositie in Gertrudiskerk

    In de Gertrudiskerk is een kleine foto-expositie opgesteld waarop te zien is wat er na de brand van 10 april 1972 van de kerk resteerde. Dit sluit aan op de lezing van Robert Guinee op 16 mei a.s.

  • Hofzaallezingen 2024 uitverkocht

    De interesse in de lezingencyclus is weer als vanouds groot gebleken. De kaarten zijn volledig uitverkocht. Wie weet komen er losse kaarten terug.

  • Een zilveren avond

    Leden van de geschiedkundige Kring en Vrienden van het Markiezenhof konden als bijna eersten proeven van de nieuwe zilvertentoonstelling en het boek ‘Zilver in en om Bergen op Zoom’ in handen houden.

  • Lezingen, lezingen, lezingen

    Van lezingen word je wijzer. Door het luisteren naar wat iemand over een onderwerp te vertellen heeft, steek je op een simpele wijze het een en ander op over onze streek wat je anders met meer moeite ontdekt. Ook zijn er lezingen die tijdens vakanties nuttig zijn, omdat je met andere ogen naar bouwkunst gaat kijken.

  • Een serie lezingen over zilver

    Het jaar 2017 wordt wel heel bijzonder in Bergen op Zoom. Behalve een zilvertentoonstelling van de regio overstijgend belang met absoluut unieke topstukken, wordt ook een tweede serie hofzaallezingen georganiseerd rondom deze zilvertentoonstelling. De data en nadere info vindt u in dit artikel.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *