Kaddish voor Corrie van den Boom

Een paar dagen vóór de hofzaallezing 2015-II waarin Anje van Buuren-Meinardi zou spreken over de geschiedenis van de joodse families in Bergen op Zoom overleed Corrie van den Boom-Geers op 99 jarige leeftijd. Op een paar maanden na heeft ze de door haar zo gewenste 100 jarige leeftijd niet mogen halen.

Mevrouw Van den Boom in 2009
Mevrouw Van den Boom in 2009

Corrie van den Boom was de echtgenote van slager van den Boom in de Steenbergsestraat. Tijdens de oorlogsjaren heeft zij geheel belangeloos en met grote risico’s voor zichzelf en haar gezin, Joodse mensen onderdak gegeven, maar ook bijvoorbeeld een Amerikaanse piloot en anderen die voor de Duitsers onzichtbaar moesten blijven. En dat pal tegenover de Duitse Ortskommandatur die in het oude belastingkantoor was gevestigd. De Steenbergsestraat herbergde nog tal van andere Duitse onderdelen, zoals de kazerne in het Markiezenhof en de Feldgendarmerie. In totaal zestien keer werd het huis van boven tot onder doorzocht, en nooit is er ook maar één onderduiker ontdekt. Dat zou het gezin Van den Boom waarschijnlijk ook niet overleefd hebben. In bijgaand filmpje hoort u Corrie van den Boom zelf vertellen over deze tijd. In het programma van  Zuidwest TV ziet u een compleet interview van een half uur.

Voor haar verzetsdaden is Corrie na de oorlog geëerd met het Verzets-herdenkingskruis en de bronzen medaille in de Orde van Erkentelijkheid van het nationaal verbond der Belgische oorlogskruizen.
Vanwege hetgeen zij gedaan heeft voor de Joodse familie de Bruin en andere Joodse mensen was
Philip Soesan, voorzitter van de synagoge in Breda aanwezig bij de hofzaallezing over de geschiedenis van de Joodse families. Soesan had zelf als eenjarig kind in een gezin in Valkenburg ondergedoken gezeten, en overleefde als enige van het gezin waar hij uit stamde, de oorlog . Als dankzegging van het Joodse volk sprak hij voorafgaand aan de lezing Kaddish voor Corrie van den Boom-Geers. Uit respect en ter herdenking van deze verzetsheldin stond alle aanwezigen in de hofzaal op van hun stoelen. Een indrukwekkend en plechtig gezicht.
Kaddish is een traditioneel Hebreeuws gebed dat (onder meer) voor een geliefde overledene wordt uitgesproken. Soesan las het gebed in het Hebreeuws, waardoor de quintessens de meeste aanwezigen voorbij gegaan zal zijn. Onder deze link is
betekenis van dit gebed en de Nederlandse vertaling beschikbaar.

Vergelijkbare berichten

  • Winnaar erfgoedprijs bekend

    Wethouder en juryvoorzitter Evert Weys maakte voor een klein gezelschap bekend wie de uiteindelijke winnaar van de Bergse Erfgoedprijs 2019 is geworden

  • Hofzaallezing 2013-III: Humorenleer en middeleeuwse muziek

    De Hofzaal was de juiste entourage voor een college geneeskunst door Jan Yperman, chirurgijn in Yper omstreeks 1300. De bezoekers werden verwelkomd door twee dames van de muziekgroep Wronghel en Wei die met de zoete klanken uit hun middeleeuwse instrumenten en authentieke middeleeuwse kledij het plaatje helemaal àf maakten.

    Wronghel en Wei verwelkomde de bezoekers met middeleeuwse muziek en gebruikten daarbij authentiek replica’s van middeleeuwse instrumentenWronghel en Wei verwelkomde de bezoekers met middeleeuwse muziek en gebruikten daarbij authentiek replica’s van middeleeuwse instrumenten
    Toen daarna Jan Yperman voor de immer imposante Christoffelschouw trad werd het beeld alleen maar completer.

  • Stadsexcursie RNR

    Geen grap, op zaterdag 1 april 2023 zal weer een stadsexcursie plaatsvinden. We gaan op bezoek bij oude hoofdgebouw van Rogier Nerincx Richter!

  • Collegetour in Noord Brabant

    Op zaterdag 10 oktober organiseert de Historische Vereniging Brabant een collegetour naar het oostelijke deel van de provincie.

  • Logendag

    De Bergse School voor Geschiedenis is een begrip in de stad; zij deelt deze eer met gelijksoortige initiatieven in andere steden. Jaarlijks komen deze scholen bijeen om ervaringen uit te wisselen en elkaar te verrijken. Dir verslag werd ingezonden door de voorzitter van de Bergse School, Jan Hopstaken.

Eén reactie

  1. Hartelijk dank voor dit prachtige eerbetoon. Ik had het geluk er toevallig bij te zijn in Hofzaal, het uitspreken van Kaddish was erg ontroerend en geheel onverwacht. Zo trots dat het om mijn oma ging! Dank u wel!

Reacties zijn gesloten.