Polders in kaart

De oudste kaart die van West Brabant bekend is, is opnieuw beschikbaar gemaakt voor belangstellenden. Enkele jaren geleden heeft de Geschiedkundige Kring gepoogd om deze kaart in reproductie te laten maken. Zie ook het vorige artikel over deze kaart en Waterschans 2003-1. Wegens onvoldoende belangstelling van de leden van de Kring (en andere erfgoedorganisaties in de ongeving) is dat toen helaas niet doorgegaan.  Tot overmaat van ramp gingen bovendien de opnamen die van deze kaarten waren gemaakt, op onnaspeurbare wijze verloren.
Dank zij de inspanningen van Willem van Ham en Karel Leenders is deze treurige afloop thans ten goede gekeerd. In een zeer betaalbare kleurenuitgave is deze kaart door deze beide deskundigen gedetailleerd beschreven, waarbij vele detailopnamen de analyses ondersteunen. Dank zij de medewerking van het waterschap Brabantse Delta en de Mastboom-Brosens Stichting werd het mogelijk om de zeer kwetsbare kaarten van de Sint Bernaardsabdij in Bornem bij Antwerpen opnieuw te scannen én in een betaalbare publicatie uit te geven. Geweldig dat dankzij deze gezamenlijke inspanningen deze kaart voor generaties (eindelijk) toegankelijk wordt.
Met beschrijvingen van de twee schrijvers Willem van Ham en Karel Leenders leer je met dit boek opnieuw naar het laat middeleeuwse landschap van West Brabant te kijken, waarvan vele sporen nog in deze tijd aanwezig zijn. Je moet alleen weten waar je naar moet kijken. Daar is dit boek een prachtig middel bij. Temeer omdat beide kaarten van Indervelt uit 1565 en 1590 als reproductie zijn bijgevoegd.Kijk ook eens op Historiek.net
Aarzel dus niet, maar bestel het boek voor het te laat is! Het is nu al te bestellen bij de plaatselijke boekhandel. Voor slechts €24,95 doet u zichzelf een groot plezier!
Een vooruitblik op het boek vindt u hier onder

 

Vergelijkbare berichten

  • Wilhelmietenmuseum Huijbergen

    De actieve leden van de Geschiedkundige Kring, ‘vrijwilligers’ wordt jaarlijks een bedankje aangeboden. Tegenwoordig is dat in de vorm van een educatief uitstapje, dat uiteraard aansluit bij het werkgebied van de Kring.

  • qr code werkt niet

    In dit bericht vindt u een vervangende link voor de niet werkende qr code in Waterschans 2025-3

  • Kerkbrand: een flashback

    De brand in Parijs, waarbij de Notre Dame in vlammen opging, roept voor Bergenaren de herinnering op aan 10 april 1972, toen de Gertrudiskerk hetzelfde lot onderging

  • Vrijwilligers naar Vrederust

    De vrijwilligers die er niet bij waren hebben zeker iets gemist. De rondleiding was een overvloed aan informatie over het instituut Vrederust

  • Kopie ontmoet kopie

    Sedert vrijdag 11 maart 2022 ‘ziet’ Menno van Coehoorn zijn complete meesterwerk, de vesting Bergen op Zoom. Dit heeft de vestingbouwkundige tijdens leven niet mogen beleven. Thans hangt zijn portret bij de maquette van de vesting en waterlinie.

  • Open Joodse Huizen / Huizen van Verzet

    5 mei: Bevrijdingsdag! Voor hen die overleefden, en zij die werkten in het geheim, was de Duitse terugtocht eens te meer bevrijdend.
    Sommige stadgenoten niet meer terug uit de Duitse kampen. Op vijf plaatsen in Bergen op Zoom worden verhalen verteld over een aantal van deze mensen.
    Huiveringwekkend, maar uiterst leerzaam voor huidige generaties