Uitnodiging stadsexcursie Blokstal 2 & 3

Graag nodigt het bestuur u uit voor een stadsexcursie naar Blokstal 2 & 3 op zondag 16 oktober aanstaande.
Verzamelen bij de ingang van Blokstal 2 & 3 om 12.00 uur.

Sinds Bergen op Zoom garnizoensstad was geworden, bestond er steeds behoefte aan stalling voor paarden. Ten tijde van oorlog werden deze zelfs bij burgers ondergebracht, maar in vredestijd was er plaats genoeg in de zogenaamde blokstallen. In het Bergen op Zoom van de 18e eeuw was er zo’n blok van twee stallen aan het west einde van de Dubbelstraat, waar nu het Klein Arsenaal staat. Na 1700 was er behoefte aan nieuwe stallingen. De eerste werd omstreeks 1703 gebouwd op de Nieuwe Markt, welke later Blokstal 1 genoemd werd. Dit gebouw was goed voor 106 paarden en is in 1967 gesloopt in verband met de aanleg van de Westersingel. De tweede blokstal, het latere Blokstal 2, is omstreeks 1745 gebouwd en bood onderdak aan 105 paarden. In 1764 tenslotte verrees er een derde blokstal voor 94 paarden, de tegenwoordige Blokstal 3. Daar werd in 1887 een overdekte rijbaan aan gebouwd, het huidige Gebouw T.

Nadat het hele militaire complex in de zeventiger jaren in handen kwam van de gemeente is in 1984 Blokstal 3 verbouwd tot een onderkomen voor het voormalige poppodium de Botte Hommel, waar in een bijruimte ook het COC onderdak kreeg en de rest van de leegstaande stallen gebruikt werd voor opslag van bijvoorbeeld alle attributen van de Maria Ommegang.
Inmiddels is Blokstal 3 voor een tweede keer ingrijpend verbouwd, nu voor het onderkomen van het Facilitair bedrijf. De renovatie werd verricht door De Kok Bouwgroep en de opening ervan was op 4 maart jongstleden.

De excursie staat onder leiding van architect Jan Weijts. U bent van harte welkom op deze excursie en zoals gebruikelijk zijn hier geen kosten aan verbonden.

Om een beeld te hebben van het aantal deelnemers wordt u verzocht u aan te melden bij de penningmeester, Jos van Rijn, penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl of tel. 0164-683418.

Vergelijkbare berichten

  • Mini excursie naar Fort de Rovere

    Er zijn grootse plannen met de West-Brabantse waterlinie en met het belangrijkste fort in die linie, Fort de Roovere. Aanleiding voor de stadsarcheoloog Marco Vermunt en zijn rechterhand Alexander van der Kallen onderzoek te verrichten op het binnenplein van het fort.

  • BRIE excursie “Suikerarrangement”

    Op woensdag 12 november 2014 organiseeert de Stichting Brabants Industrieel Erfgoed een excursie naar het Nationaal Vlasserij- en Suikermuseum in Klundert. Medewerkers van het museum laten u kennismaken met het productieproces van suiker. In het vlasserijgedeelte van het museum wordt de zware handarbeid van de vlasserij met originele gerestaureerde machines gedemonstreerd.

  • St Jacobspoort opgegraven

    Een (deel van) de uit eind 15e cq begin 16e eeuw daterende stadspoort is bij het bouwrijp maken van het vroegere Spiritus-(Nedalco) terrein blootgelegd. Een belangrijk historisch relict dat al dateert van vóór de vestingtijd. Als deze resten zichtbaar blijven, houden ze mede de herinnering levend aan zowel de handelsstad als vestingstad die beide voor de Nederlanden een belangrijke rol vervulden.

  • Excursie 2026 naar het historische Lier

    Op zaterdag 19 september 2026 organiseert de werkgroep Excursies de jaarlijkse excursie voor de leden van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom.

    We reizen af naar Lier, een gezellige en historische Vlaamse stad in de Belgische provincie Antwerpen.

  • Brabantse Heemdagen

    Op 22 en 23 augustus 2019 zijn de geschiedkundige Kring en Halchterth gastheren voor de jaarlijkse Brabantse Heemdagen. Inschrijvers kunnen (bij goed weer) twee interessante dagen op de Brabantse Wal tegemoet zien.

  • Heerenkamer – verslag

    Achter het stadhuis staat een voor vele Bergenaren totaal onbekend gebouw, de Heerenkamer. Onbekend omdat het vanaf de Sint Annastraat niet kan worden gezien. Het vertelt met binnen- en buitenzijde een verhaal van politiek en economie van vroeger tijden, die ons bepaald niet vreemd voorkomt. Omdat het achteraf staat is er in het verleden met weinig aandacht mee omgesprongen.