Uitnodiging stadsexcursie Noordgeest

20160508 stadsexcursie 1747-Noordgeest--ARR---D-240-bewerkt-4
Een kaart van H. Adan van 6 juli 1747 (!) met hierover geprojecteerd een deel van het huidige stratenplan van wijk Meilust. De onderlinge positionering is niet al te nauwkeurig. Toch valt de relatie tussen oude en huidige routes in het oog. Klik met rechter muisknop voor vergroting (MHC ARR—D-240)

Na een serie succesvolle stadsexcursies door diverse wijken van de Gemeente Bergen op Zoom (zie elders op deze site) richten we onze blik deze keer op een noordelijke uitbreiding van de stad, op de wijk Noordgeest. Deze voormalige heerlijkheid in het Markiezaat van Bergen op Zoom kent al kleinschalige bewoning vanaf ongeveer 1250. Tijdens  de  vele  oorlogen  en  vooral  gedurende  belegeringen  van  Bergen  op  Zoom heeft de buurtschap flink te lijden gehad en zijn de meeste huizen verwoest.
In 1810 is de buurtschap toegevoegd aan de gemeente Halsteren en in 1962 ging dit gedeelte van Halsteren over naar de gemeente Bergen op Zoom, onder de naam Noordgeest. De woonwijk zoals we die nu kennen, is aangelegd in de periode 1983 – 1990, toen ruim 1000 woningen werden toegevoegd aan de bestaande bebouwing. De huidige wijk valt te karakteriseren als een typische nieuwbouwwijk voor forensen uit de jaren tachtig met hofjes, meanderende wegen en paden. In de structuur van de wijk zijn voor het geoefende oog nog sporen te zien van onder andere de tuinderijen die voorafgaand aan de stadsuitbreiding hier gelegen waren.
De excursie staat onder Leiding van Johan Stalknecht, voormalig directeur stadsontwikkeling van de Gemeente Bergen op Zoom, voor de cursisten van de School voor Geschiedenis geen onbekende. Ook anderen zullen u informeren. Het tracé van de stadswandeling moet nog verder worden uitgewerkt.
Verzamelplaats: parkeerterrein voorzijde MCD supermarkt, Bloemendaal 56, Bergen op Zoom
U bent van harte welkom op deze excursie. Zoals gebruikelijk zijn hier geen kosten aan verboden.
Om een beeld te hebben van het aantal deelnemers wordt u verzocht u per mail aan te melden bij de penningmeester, Jos van Rijn, of tel. 0164-683418.

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezingen 2023

    Na een coronastop van twee jaar pakt de Geschiedkundige Kring de draad van de Hofzaallezingen weer op. Het accent van de drie lezingen ligt op het thema ‘Vuur’. Daarmee haakt de Kring in op de reizende expositie ‘Hete Vuren’ met schatten uit het Rijksmuseum, die vanaf 22 april in museum Het Markiezenhof te zien is.

  • reisverslag excursie naar Xanten

    Van Marijke Somers ontvingen we een verslagje van de excursie naar Xanten op 21 september. Waarvoor onze dank.

  • Een zaal vol vrienden

    Vrienden van Anton en andere belangstellenden kregen in een boeiend programma twee presentaties voorgeschoteld. Centraal stond het verzet van Anton van Duinkerken tegen het opkomend nationaal socialisme. Zijn Ballade van den katholiek (1935) en zijn ondubbelzinnige mening over Hitler (1940) waren aanleiding voor internering in het gijzelaarskamp St Michielsgestel van 4 mei tot 29 december 1942. Een tweede lezing sloot hier op aan en maakte duidelijk dat ook wij voor keuzen worden gesteld.

  • 22e Stenen Strofe gewijd aan St Gertrudis

    SBM en comité Stenen Strofen hebben het 25 jarig jubileum van SBM bestendigd in een geschenk aan de Bergse bevolking door de onthulling van de 22e Stenen Strofe.

  • Hofzaallezingen 2019: niet 4, maar 5 stuks !

    De traditionele hofzaallezingen staan in deze twintigste editie in het teken van het thema ‘Aarde’, analoog aan de tentoonstelling ‘Lage Landen’. Als bonus is er zelfs een vijfde lezing toegevoegd voor de vaste bezoekers van deze cyclus.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *