Weervisserij, mossel- en oesterkweek opnieuw bedreigd?

De Zeelandbrug heeft net als andere kunstwerken bepaald niet het eeuwige leven. In de bijna 60 jaren dat deze verbinding bestaat, is het bestaansrecht wel bewezen. In het verlengde van de Westerscheldetunnel willen de provincie en het rijk eind van dit jaar een idee op tafel hebben van de hele route Tussen Bruinisse en Zeeuws Vlaanderen. De vervanging van de Zeelandbrug als onderdeel van deze verbinding doet daarom nu allerlei suggesties opdoemen. Zo wordt gesproken over een bredere brug op een andere plaats, ook een geboorde tunnel wordt als mogelijkheid geopperd. Maar nog een derde vind je vandaag in BNdeStem: een dam dwars door de Oosterschelde….. Het lijkt dat hier een kanon wordt afgeschoten om een een vlieg te raken. Immers, wat betekent dit niet voor de omgeving. Uiteraard worden in het voorstel allerlei nieuwe voordelen opgesomd. Dat de verzoeting van zo’n enorm gebied tientallen jaren tot problemen moet leiden staat er niet bij.

Beeldbank Zeeland: bij een excursie voor leden van Provinciale Staten, voerden vissers actie tegen afsluiting 26-8-1972

Het voorbeeld van de Haringvliet en Grevelingen wordt weggemoffeld onder de opmerking dat elk zout gehouden binnenwater zijn eigen milieuproblemen kreeg. Nou, zou je zeggen, dan moet die Oosterschelde dus open blijven mét getij! Het voorstel wijst naar een andere ‘oplossing’: een dam. Omdat die de minst dure en meest effectieve is….. Jawel, voor de verkeersverbinding klopt dat wel. Het milieu, het leven in zee en de zeewater gerelateerde bedrijvigheid tellen in het voorstel kennelijk niet mee. De eigenlijk museale, unieke weervisserij wordt natuurlijk helemaal over het hoofd(je) gezien.
In Yerseke zal zo’n plan desastreus uitpakken. In de jaren ’70 is, te beginnen vanuit dit dorp zeer succesvol actie gevoerd en gelobbyed, waardoor de reeds begonnen afsluiting van de Oosterschelde werd vervangen door een doorlaatbare schuivendam: de stormvloedkering met een (toen gecalculeerde) levensduur van meerdere millennia. Maar ja, toen was er nog geen klimaatverandering te bespeuren.

We zijn nu amper 36 jaar na de officiële opening verder, en het spook van de afsluiting steekt weer de kop op! Wie weet komt er weer een beweging als toen in de late jaren ’60 ontstond buiten de gebruikelijke overlegkanalen om. Lees daarvoor eens het boek van Paul de Schipper: De slag om de Oosterschelde. Het doet menigeen de ogen openen voor dit unieke estuarium.
Inmiddels komen er ook lezersbrieven bij BNdeStem binnen die nogmaals duidelijk maken hoe men tegen een dergelijk voorstel aankijkt.

Vergelijkbare berichten

  • Excursie naar de slagvelden aan de Somme

    Binnenkort is er wer een excursie naar de Somme onder de deskundige leiding van drs Nic Grosfeld. Deze excursie wijkt deels af van eerdere reizen naar dit slagveld van de Eerste Wereldoorlog.

  • Monumentale bomen in Bergen op Zoom

    in Waterschans 2021-III duikt onze redacteur Willem de Weert in het groene erfgoed in Gemeente Bergen op Zoom. Er staan inmiddels vele monumentale bomen op, al zijn er zeker nog vele bomen niet beschermd die hier wel degelijk voor in aanmerking zouden kunnen komen. De lijst van de gemeente met beschermde bomen is hier terug…

  • 100 jaar luchtvaart in Nederland

    Ofschoon de viering op initiatief van KLM, GKN Fokker en NLR uitgaat van 1919 als begin van de luchtvaart in Nederland, was het echte begin 10 jaar eerder in West Brabant. Het in april 2019 geopende luchtvaartmuseum ‘Wings over Woensdrecht’ brengt de historie van de luchtvaart en de Westbrabantse bijdrage hieraan nauwkeurig in beeld. Een boek over een Bergs vliegtuig maakt hier deel van uit. Maar er is veel meer.

  • Nog een podcast

    Een Engels gesproken podcast over de bloedige strijd midden in de stad Bergen op Zoom op 8 maart 1814

  • Ledengeschenk Bergen in Brokken

    Aansluitend aan de feestelijke afsluiting van het jubileum op 24 november is het ledengeschenk vanaf 27 november af te halen bij het VVV.