Kaddish voor Corrie van den Boom

Een paar dagen vóór de hofzaallezing 2015-II waarin Anje van Buuren-Meinardi zou spreken over de geschiedenis van de joodse families in Bergen op Zoom overleed Corrie van den Boom-Geers op 99 jarige leeftijd. Op een paar maanden na heeft ze de door haar zo gewenste 100 jarige leeftijd niet mogen halen.

Mevrouw Van den Boom in 2009
Mevrouw Van den Boom in 2009

Corrie van den Boom was de echtgenote van slager van den Boom in de Steenbergsestraat. Tijdens de oorlogsjaren heeft zij geheel belangeloos en met grote risico’s voor zichzelf en haar gezin, Joodse mensen onderdak gegeven, maar ook bijvoorbeeld een Amerikaanse piloot en anderen die voor de Duitsers onzichtbaar moesten blijven. En dat pal tegenover de Duitse Ortskommandatur die in het oude belastingkantoor was gevestigd. De Steenbergsestraat herbergde nog tal van andere Duitse onderdelen, zoals de kazerne in het Markiezenhof en de Feldgendarmerie. In totaal zestien keer werd het huis van boven tot onder doorzocht, en nooit is er ook maar één onderduiker ontdekt. Dat zou het gezin Van den Boom waarschijnlijk ook niet overleefd hebben. In bijgaand filmpje hoort u Corrie van den Boom zelf vertellen over deze tijd. In het programma van  Zuidwest TV ziet u een compleet interview van een half uur.

Voor haar verzetsdaden is Corrie na de oorlog geëerd met het Verzets-herdenkingskruis en de bronzen medaille in de Orde van Erkentelijkheid van het nationaal verbond der Belgische oorlogskruizen.
Vanwege hetgeen zij gedaan heeft voor de Joodse familie de Bruin en andere Joodse mensen was
Philip Soesan, voorzitter van de synagoge in Breda aanwezig bij de hofzaallezing over de geschiedenis van de Joodse families. Soesan had zelf als eenjarig kind in een gezin in Valkenburg ondergedoken gezeten, en overleefde als enige van het gezin waar hij uit stamde, de oorlog . Als dankzegging van het Joodse volk sprak hij voorafgaand aan de lezing Kaddish voor Corrie van den Boom-Geers. Uit respect en ter herdenking van deze verzetsheldin stond alle aanwezigen in de hofzaal op van hun stoelen. Een indrukwekkend en plechtig gezicht.
Kaddish is een traditioneel Hebreeuws gebed dat (onder meer) voor een geliefde overledene wordt uitgesproken. Soesan las het gebed in het Hebreeuws, waardoor de quintessens de meeste aanwezigen voorbij gegaan zal zijn. Onder deze link is
betekenis van dit gebed en de Nederlandse vertaling beschikbaar.

Vergelijkbare berichten

  • Wonderwezens – bijzondere Bergse beesten in het Markiezenhof, verbonden met verhalen van nu

    Het Markiezenhof biedt dit jaar opnieuw een rijke schakering aan tentoonstellingen waarin de samenhang tussen erfgoed en actualiteit centraal staat. Voor leden van de Geschiedkundige Kring zijn vooral de Schatkamers en het Domein van de Zeeridder van belang, omdat daar de verbinding tussen verleden en heden expliciet wordt gelegd. Wonderwezens – Bijzondere Bergse Beesten Vanaf…

  • Excursie naar de slagvelden aan de Somme

    Binnenkort is er wer een excursie naar de Somme onder de deskundige leiding van drs Nic Grosfeld. Deze excursie wijkt deels af van eerdere reizen naar dit slagveld van de Eerste Wereldoorlog.

  • Arleniusdag

    In Aarle-Rixtel wordt op 14 oktober een dag gewijd aan het leven en werk van Arlenius. Dit is geen activiteit van de Kring, maar graag brengen we deze interessante dag onder de aandacht van onze leden.

  • Gevechtsverslagen Meidagen 1940 online

    De meidagen in 1940 kunnen nu gedetailleerd worden onderzocht. Strijdverslagen van (nederlandse) militairen staan vanaf vandaag online.

Eén reactie

  1. Hartelijk dank voor dit prachtige eerbetoon. Ik had het geluk er toevallig bij te zijn in Hofzaal, het uitspreken van Kaddish was erg ontroerend en geheel onverwacht. Zo trots dat het om mijn oma ging! Dank u wel!

Reacties zijn gesloten.