Kaddish voor Corrie van den Boom

Een paar dagen vóór de hofzaallezing 2015-II waarin Anje van Buuren-Meinardi zou spreken over de geschiedenis van de joodse families in Bergen op Zoom overleed Corrie van den Boom-Geers op 99 jarige leeftijd. Op een paar maanden na heeft ze de door haar zo gewenste 100 jarige leeftijd niet mogen halen.

Mevrouw Van den Boom in 2009
Mevrouw Van den Boom in 2009

Corrie van den Boom was de echtgenote van slager van den Boom in de Steenbergsestraat. Tijdens de oorlogsjaren heeft zij geheel belangeloos en met grote risico’s voor zichzelf en haar gezin, Joodse mensen onderdak gegeven, maar ook bijvoorbeeld een Amerikaanse piloot en anderen die voor de Duitsers onzichtbaar moesten blijven. En dat pal tegenover de Duitse Ortskommandatur die in het oude belastingkantoor was gevestigd. De Steenbergsestraat herbergde nog tal van andere Duitse onderdelen, zoals de kazerne in het Markiezenhof en de Feldgendarmerie. In totaal zestien keer werd het huis van boven tot onder doorzocht, en nooit is er ook maar één onderduiker ontdekt. Dat zou het gezin Van den Boom waarschijnlijk ook niet overleefd hebben. In bijgaand filmpje hoort u Corrie van den Boom zelf vertellen over deze tijd. In het programma van  Zuidwest TV ziet u een compleet interview van een half uur.

Voor haar verzetsdaden is Corrie na de oorlog geëerd met het Verzets-herdenkingskruis en de bronzen medaille in de Orde van Erkentelijkheid van het nationaal verbond der Belgische oorlogskruizen.
Vanwege hetgeen zij gedaan heeft voor de Joodse familie de Bruin en andere Joodse mensen was
Philip Soesan, voorzitter van de synagoge in Breda aanwezig bij de hofzaallezing over de geschiedenis van de Joodse families. Soesan had zelf als eenjarig kind in een gezin in Valkenburg ondergedoken gezeten, en overleefde als enige van het gezin waar hij uit stamde, de oorlog . Als dankzegging van het Joodse volk sprak hij voorafgaand aan de lezing Kaddish voor Corrie van den Boom-Geers. Uit respect en ter herdenking van deze verzetsheldin stond alle aanwezigen in de hofzaal op van hun stoelen. Een indrukwekkend en plechtig gezicht.
Kaddish is een traditioneel Hebreeuws gebed dat (onder meer) voor een geliefde overledene wordt uitgesproken. Soesan las het gebed in het Hebreeuws, waardoor de quintessens de meeste aanwezigen voorbij gegaan zal zijn. Onder deze link is
betekenis van dit gebed en de Nederlandse vertaling beschikbaar.

Vergelijkbare berichten

  • Geschiedenisquiz 2023

    De 18e quiz waar u uw kennis van de Bergse geschiedenis (en méér) met anderen kunt meten. Schrijf uw team nu in en ga met dit bericht in training voor de eeuwige roem!

  • Afscheid Willem van Ham

    Het afscheid van de op 3 juni j.l. overleden Dr Willem van Ham was een indrukwekkende en sfeervolle gebeurtenis. De hier weergegeven toespraken tonen eens temeer welke grootheid we thans moeten loslaten. Ze vormen tezamen een digitaal monument voor ons erelid.

  • Een oud boek dat nog wordt geschreven

    Bij de perspresentatie van het in het Markiezenhof ‘ontdekte’ boek werd het nieuwe museumbeleid gepresenteerd. Daarbij bleek de zeeridder (die op de toren zit) een cruciale rol te spelen.

  • Open dag Scherminckel druk bezocht

    SIDS kan terugzien op een zeer succesvolle open dag, waarop de opgravingen langs de zuidoostsingel konden worden bezocht. Meer dan 250 mensen maakten van de gelegenheid gebruik om een paar kleine stukjes van de vesting te bekijken. De vrijwilligers hadden nauwelijks de tijd om op adem te komen en even een kopje koffie te drinken. Het was een dag met voldoening voor alle partijen.

  • Excursie naar de slagvelden aan de Somme

    Binnenkort is er wer een excursie naar de Somme onder de deskundige leiding van drs Nic Grosfeld. Deze excursie wijkt deels af van eerdere reizen naar dit slagveld van de Eerste Wereldoorlog.

  • Waterschans 2018-III

    In de derde Waterschans van 2018 treft u een tweetal artikelen over Het Markiezenhof. Daarnaast een verrassend artikel van Jan Weyts over de oorsprong van de zuilen op de begane grond van de Heerenkamer. Ook is er weer een nieuw deel in de oorlogsverhalen van Marianne de Hoogh.

Eén reactie

  1. Hartelijk dank voor dit prachtige eerbetoon. Ik had het geluk er toevallig bij te zijn in Hofzaal, het uitspreken van Kaddish was erg ontroerend en geheel onverwacht. Zo trots dat het om mijn oma ging! Dank u wel!

Reacties zijn gesloten.