Kaddish voor Corrie van den Boom

Een paar dagen vóór de hofzaallezing 2015-II waarin Anje van Buuren-Meinardi zou spreken over de geschiedenis van de joodse families in Bergen op Zoom overleed Corrie van den Boom-Geers op 99 jarige leeftijd. Op een paar maanden na heeft ze de door haar zo gewenste 100 jarige leeftijd niet mogen halen.

Mevrouw Van den Boom in 2009
Mevrouw Van den Boom in 2009

Corrie van den Boom was de echtgenote van slager van den Boom in de Steenbergsestraat. Tijdens de oorlogsjaren heeft zij geheel belangeloos en met grote risico’s voor zichzelf en haar gezin, Joodse mensen onderdak gegeven, maar ook bijvoorbeeld een Amerikaanse piloot en anderen die voor de Duitsers onzichtbaar moesten blijven. En dat pal tegenover de Duitse Ortskommandatur die in het oude belastingkantoor was gevestigd. De Steenbergsestraat herbergde nog tal van andere Duitse onderdelen, zoals de kazerne in het Markiezenhof en de Feldgendarmerie. In totaal zestien keer werd het huis van boven tot onder doorzocht, en nooit is er ook maar één onderduiker ontdekt. Dat zou het gezin Van den Boom waarschijnlijk ook niet overleefd hebben. In bijgaand filmpje hoort u Corrie van den Boom zelf vertellen over deze tijd. In het programma van  Zuidwest TV ziet u een compleet interview van een half uur.

Voor haar verzetsdaden is Corrie na de oorlog geëerd met het Verzets-herdenkingskruis en de bronzen medaille in de Orde van Erkentelijkheid van het nationaal verbond der Belgische oorlogskruizen.
Vanwege hetgeen zij gedaan heeft voor de Joodse familie de Bruin en andere Joodse mensen was
Philip Soesan, voorzitter van de synagoge in Breda aanwezig bij de hofzaallezing over de geschiedenis van de Joodse families. Soesan had zelf als eenjarig kind in een gezin in Valkenburg ondergedoken gezeten, en overleefde als enige van het gezin waar hij uit stamde, de oorlog . Als dankzegging van het Joodse volk sprak hij voorafgaand aan de lezing Kaddish voor Corrie van den Boom-Geers. Uit respect en ter herdenking van deze verzetsheldin stond alle aanwezigen in de hofzaal op van hun stoelen. Een indrukwekkend en plechtig gezicht.
Kaddish is een traditioneel Hebreeuws gebed dat (onder meer) voor een geliefde overledene wordt uitgesproken. Soesan las het gebed in het Hebreeuws, waardoor de quintessens de meeste aanwezigen voorbij gegaan zal zijn. Onder deze link is
betekenis van dit gebed en de Nederlandse vertaling beschikbaar.

Vergelijkbare berichten

  • Nationale Archeologiedagen

    Op zaterdag 13 en zondag 14 oktober zijn de Nationale Archeologiedagen. Met een tentoonstelling over het boerenbedrijf door de jaren heen, openstelling van het depot en een workshop bodemgeheimen.

  • Hofzaallezingen 2016, Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom

    Voor de zeventiende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof, De Geschiedkundige Kring en Heemkundekring Halchterth.

  • Anton van Duinkerken en zijn verzet tegen Nationaal Socialisme

    Een nieuwe stichting gaat het oeuvre en werkzame leven van Anton van Duinkerken meer onder de aandacht brengen. Desgewenst kunt u zich aansluiten bij de Vrienden van de stichting Anton van Duinkerken Nu! 9 november is een eerste publiekbijeenkomst.

  • Henri Mastboomlezing: Zes eeuwen zilver

    Zelfs met de vloed aan publicaties die over de geschiedenis van Bergen op Zoom is verschenen, blijkt er toch een lacune. Die wordt nu hersteld. Een werkgroep is doende de geschiedenis van de edelsmeden in het Bergse op de kaart te zetten. Met alles wat je er bij kunt wensen. Waar Marco Vermunt in de eerste hofzaallezing van dit jaar constateert dat er geen hiaat in de geschiedschrijving van deze streek is, komt Cees Vanwesenbeeck in een Henri Mastboomlezing op 17 maart 2016 tot een andere conclusie.

  • St Jacobspoort opgegraven

    Een (deel van) de uit eind 15e cq begin 16e eeuw daterende stadspoort is bij het bouwrijp maken van het vroegere Spiritus-(Nedalco) terrein blootgelegd. Een belangrijk historisch relict dat al dateert van vóór de vestingtijd. Als deze resten zichtbaar blijven, houden ze mede de herinnering levend aan zowel de handelsstad als vestingstad die beide voor de Nederlanden een belangrijke rol vervulden.

  • De Schutterskraag uit Zevenbergen

    Een sieraad wat inmiddels al vele tongen heeft losgemaakt en alom bewondering trekt is de zilveren schutterskraag van het Sint Jorisgilde in Zevenbergen. Ofschoon het ook werd besproken in hofzaallezing 2 van 2017 verdient dit pronkstuk een apart artikel.

Eén reactie

  1. Hartelijk dank voor dit prachtige eerbetoon. Ik had het geluk er toevallig bij te zijn in Hofzaal, het uitspreken van Kaddish was erg ontroerend en geheel onverwacht. Zo trots dat het om mijn oma ging! Dank u wel!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *