Bekijk de Bergse vesting

Het lunet Overijssel met rechts de bebouwing langs de Stationsstraat en links de Meeussenstraat

Wie dacht dat deze vesting verdwenen was, moet nu eens gaan kijken aan de Zuidoostsingel in Bergen op Zoom. Voor de bouw van nieuwe woningen de ‘Hof van Asselbergs’, wordt de ondergrond bouwrijp gemaakt. Op de plaats waar de ondergrondse parkeergarage moet komen, is het lunet ‘Overijssel’ blootgelegd. In opvallend goede staat. Het wordt alsnog gesloopt. Het lunet wijkt voor de aan te leggen parkeergarage. Monument of niet! Wat Löwendahl met zijn Franse troepen niet lukte, lukt Stadlander alsnog.
Poterne
Hopelijk wordt de vroegere toegang tot het lunet gespaard door aanpassing van de parkeergarage. Dat is nog kwestie van overleg tussen gemeente en Stadlander. Deze zogenaamde poterne (toegangstoren) was tijdens de open dag in oktober 2016 voor publiek te bekijken. Op de foto’s is te zien dat dit stuk nu veel verder is blootgelegd.
De opgraving
Nadat de oude busremise was gesloopt, kon het hele lunet worden vrij gegraven. Vanaf de singel is dat verdedigingswerk te overzien. Behalve het lunet is ook een stuk van de muur aan de andere zijde van de gracht blootgelegd. Als je dan op de plattegrond van de vesting ziet wat een klein stukje dit lunet eigenlijk is, krijg je een indruk van de enormiteit van de hele vesting.
De bouwwerkzaamheden gaan voort, dus is deze opgraving slechts kort te bekijken. Vanaf de singel, wel te verstaan. Het bouwterrein is absoluut niet toegankelijk. Gebruik het pinksterweekend daarom om er eens langs te wandelen. Het wordt de laatste mogelijkheid om dit stukje vesting te zien.

De toegang vanuit de gracht tot het lunet werd nog verder blootgelegd dan in oktober 2016

Bijgaande foto’s van Stephan Asselbergs (voorzitter Scherminckel) geven een beeld van wat werd blootgelegd.

De muur aan de andere zijde van de gracht vormt het begin van het zgn Glacis of schootsveld.

Vergelijkbare berichten

  • De 17e Geschiedenisquiz: bijna een examen

    De geschiedenisquiz was met 16+1 teams niet vol bezet. De vier vragenrondes vergden heel wat denkwerk van de deelnemers. En wat je vooraf niet wist, leerde je die avond toch gemakkelijk bij.

  • Een bijzondere stadsexcursie voor een bijzondere groep

    De deelnemers van het eerste cursusjaar van de School voor Geschiedenis hebben het cursusjaar afgesloten met een bijzondere excursie door het centrum van Bergen op Zoom waardoor ze de stad voortaan met andere ogen zullen bekijken.

  • Stadsexcursie: Een historische kroegentocht

    Bij het onderzoek voor zijn boek ‘Bergen op Stap’ heeft Henk Franken een encyclopedische kennis van de Bergse horeca bijeengebracht. Met gemak weet hij een stadsexcursie van begin tot eind boeiend te vullen. Een openbaring voor Bergenaren, en een klein tipje van wat met het boek in november te verwachten is.

  • Een bijzondere dodenherdenking

    Duizend Canadese jongeren houden op 4 mei dodenherdenking op de oorlogsbegraafplaats in Bergen op Zoom

  • Gevechtsverslagen Meidagen 1940 online

    De meidagen in 1940 kunnen nu gedetailleerd worden onderzocht. Strijdverslagen van (nederlandse) militairen staan vanaf vandaag online.

  • Geschiedenisquiz 2023

    De 18e quiz waar u uw kennis van de Bergse geschiedenis (en méér) met anderen kunt meten. Schrijf uw team nu in en ga met dit bericht in training voor de eeuwige roem!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *