Bekijk de Bergse vesting

Het lunet Overijssel met rechts de bebouwing langs de Stationsstraat en links de Meeussenstraat

Wie dacht dat deze vesting verdwenen was, moet nu eens gaan kijken aan de Zuidoostsingel in Bergen op Zoom. Voor de bouw van nieuwe woningen de ‘Hof van Asselbergs’, wordt de ondergrond bouwrijp gemaakt. Op de plaats waar de ondergrondse parkeergarage moet komen, is het lunet ‘Overijssel’ blootgelegd. In opvallend goede staat. Het wordt alsnog gesloopt. Het lunet wijkt voor de aan te leggen parkeergarage. Monument of niet! Wat Löwendahl met zijn Franse troepen niet lukte, lukt Stadlander alsnog.
Poterne
Hopelijk wordt de vroegere toegang tot het lunet gespaard door aanpassing van de parkeergarage. Dat is nog kwestie van overleg tussen gemeente en Stadlander. Deze zogenaamde poterne (toegangstoren) was tijdens de open dag in oktober 2016 voor publiek te bekijken. Op de foto’s is te zien dat dit stuk nu veel verder is blootgelegd.
De opgraving
Nadat de oude busremise was gesloopt, kon het hele lunet worden vrij gegraven. Vanaf de singel is dat verdedigingswerk te overzien. Behalve het lunet is ook een stuk van de muur aan de andere zijde van de gracht blootgelegd. Als je dan op de plattegrond van de vesting ziet wat een klein stukje dit lunet eigenlijk is, krijg je een indruk van de enormiteit van de hele vesting.
De bouwwerkzaamheden gaan voort, dus is deze opgraving slechts kort te bekijken. Vanaf de singel, wel te verstaan. Het bouwterrein is absoluut niet toegankelijk. Gebruik het pinksterweekend daarom om er eens langs te wandelen. Het wordt de laatste mogelijkheid om dit stukje vesting te zien.

De toegang vanuit de gracht tot het lunet werd nog verder blootgelegd dan in oktober 2016

Bijgaande foto’s van Stephan Asselbergs (voorzitter Scherminckel) geven een beeld van wat werd blootgelegd.

De muur aan de andere zijde van de gracht vormt het begin van het zgn Glacis of schootsveld.

Vergelijkbare berichten

  • Nogmaals: een oude luchtfoto

    Het artikeltje met bovenstaande titel van enkele maanden terug heeft twee interessante reacties opgeleverd. Jeroen Dietvorst wijst als eigenaar van het pand Jeruzalem op een verbouwing, en Paul Sturm meent met op de foto zichtbare veranderingen het moment van opname ook vrij nauwkeurig te bepalen. Beide antwoorden stroken echter niet met elkaar. Leerzaam en interessant.

  • Open dag WestBrabantse Waterlinie

    Op 8 juni gooide een zware storm roet in het eten. Maar 20 oktober kunt u alsnog genieten van allerlei activiteiten. Ga naar het Ravelijn, fort de Roovere en fort Henricus. Waterschans is dan echter bezet met het openluchtspektakel Supersum. Lees hier het uitgebreide programma.

  • Bergse Podcast

    Steek al luisterend weer iets nieuws op over onze stad

  • Geschiedenisquiz 2021

    Na de afgelasting van de quiz in voorjaar 2020 en twee alternatieve data lijkt een editie 2021 op vrijdag 8 oktober haalbaar te zijn!

  • Nieuwsbrief BoZilver #5: juli 2015

    Een extra bulletin van het project Bergen op Zilver. De aankoop van een in Bergen op Zoom of Breda vervaardigde uiterst zeldzame schuttersketting door het Rijksmuseum!

  • Pompejus opgeleverd

    Fort de Roovere kan nu ook van bovenaf worden bekeken. De toren is de kroon op het werk van velen die aan het herstel van het fort en de aansluitende waterlinie hebben meegewerkt.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *