De franse batterij hersteld

Op zaterdag 11 maart was er een grote bedrijvigheid gaande in het bos bij het fort De Roovere. De Lionsclub Bergen op Zoom was met man en macht doende om de zgn Franse batterij verder af te bouwen. Dat was de derde keer dat deze club daar aan werkte. Eerder heeft deze club ook de zogenoemde Ster van Eggers (een buitenschans bij het fort) geadopteerd. Meer hierover leest u op de website van de Lions
De eerste keer was de batterij op historisch verantwoorde wijze uitgevoerd met vlechtwerk van wilgentenen, waarvan een soort hoge manden waren gemaakt. Deze werden dan gevuld met zand, en vormden zo een goede bescherming tegen beschietingen vanuit het fort. Tussen de naast elkaar geplaatste manden werd ruimte uitgespaard voor de loop van een kanon. Door meer openingen te maken kon het kanon door simpelweg te draaien in meerdere richtingen schieten.
Een fraaie aanvulling op de geschiedenis van het fort. Helaas bleken de wilgentenen manden niet zo bestendig. Ze vervielen al snel tot uiteindelijk slechts het vulzand over bleef.

Robinia
Daarom werd in de plaats daarvan voor de reparatie gebruik gemaakt van robinia paaltjes, een bestendige houtsoort. Die staan er nu nog.
Waarom dan een derde actie? Nou, de geplaatste paaltjes waren in feite veel te kort, zodat de soldaten die het kanon bedienden, daar onvoldoende door werden beschermd. Daarvoor moet zo’n afscherming immers manshoog zijn. Die lacune heeft de Lionsclub thans opgevuld; thans zijn de beschermingen meer dan manshoog. Twee openingen maken ‘beschieting’ in twee richtingen mogelijk; één recht op het fort, de andere er langs aan de zuidzijde.
De toegevoegde paaldelen contrasteren qua kleur nog sterk met hetgeen er al stond, maar dat is slechts een kwestie van tijd.
Informatiebord
Het enige wat hier nog ontbreekt is een bord met informatie die de bezoeker duidelijk maakt wat deze constructie voor functie heeft. Uiteraard dient daar een kaartje en een korte toelichting over de belegering van het fort in 1747 ook bij. Wie neemt die handschoen op?

Vergelijkbare berichten

  • Kent u Anna Bakx?

    Waar genealogisch onderzoek u kan brengen leest u in bijgaand artikel van Jeroen van Oevelen. Leuk om verbindingen met bekende Bergenaren uit een ver verleden te leggen.

  • Arleniusdag

    In Aarle-Rixtel wordt op 14 oktober een dag gewijd aan het leven en werk van Arlenius. Dit is geen activiteit van de Kring, maar graag brengen we deze interessante dag onder de aandacht van onze leden.

  • Lezing Zuiderwaterlinie

    Woensdag 25 september biedt Heemkundekring Halchterth een lezing aan leden en niet-leden over de Zuiderwaterlinie, die loopt van Bergen op Zoom tot aan Grave.

  • Nieuwsbrief BOzilver #12; augustus 2019

    Het project Bergen op Zilver is na de zilvertentoonstelling in 2017 bepaald niet stilgevallen. Inmiddels verscheen nieuwsbrief 12 met hoogst interessant nieuws.