De franse batterij hersteld

Op zaterdag 11 maart was er een grote bedrijvigheid gaande in het bos bij het fort De Roovere. De Lionsclub Bergen op Zoom was met man en macht doende om de zgn Franse batterij verder af te bouwen. Dat was de derde keer dat deze club daar aan werkte. Eerder heeft deze club ook de zogenoemde Ster van Eggers (een buitenschans bij het fort) geadopteerd. Meer hierover leest u op de website van de Lions

De eerste keer was de batterij op historisch verantwoorde wijze uitgevoerd met vlechtwerk van wilgentenen, waarvan een soort hoge manden waren gemaakt. Deze werden dan gevuld met zand, en vormden zo een goede bescherming tegen beschietingen vanuit het fort. Tussen de naast elkaar geplaatste manden werd ruimte uitgespaard voor de loop van een kanon. Door meer openingen te maken kon het kanon door simpelweg te draaien in meerdere richtingen schieten.
Een fraaie aanvulling op de geschiedenis van het fort. Helaas bleken de wilgentenen manden niet zo bestendig. Ze vervielen al snel tot uiteindelijk slechts het vulzand over bleef.

Robinia
Daarom werd in de plaats daarvan voor de reparatie gebruik gemaakt van robinia paaltjes, een bestendige houtsoort. Die staan er nu nog.
Waarom dan een derde actie? Nou, de geplaatste paaltjes waren in feite veel te kort, zodat de soldaten die het kanon bedienden, daar onvoldoende door werden beschermd. Daarvoor moet zo’n afscherming immers manshoog zijn. Die lacune heeft de Lionsclub thans opgevuld; thans zijn de beschermingen meer dan manshoog. Twee openingen maken ‘beschieting’ in twee richtingen mogelijk; één recht op het fort, de andere er langs aan de zuidzijde.
De toegevoegde paaldelen contrasteren qua kleur nog sterk met hetgeen er al stond, maar dat is slechts een kwestie van tijd.

Informatiebord
Het enige wat hier nog ontbreekt is een bord met informatie die de bezoeker duidelijk maakt wat deze constructie voor functie heeft. Uiteraard dient daar een kaartje en een korte toelichting over de belegering van het fort in 1747 ook bij. Wie neemt die handschoen op?

Vergelijkbare berichten

  • Monumentale bomen in Bergen op Zoom

    in Waterschans 2021-III duikt onze redacteur Willem de Weert in het groene erfgoed in Gemeente Bergen op Zoom. Er staan inmiddels vele monumentale bomen op, al zijn er zeker nog vele bomen niet beschermd die hier wel degelijk voor in aanmerking zouden kunnen komen. De lijst van de gemeente met beschermde bomen is hier terug…

  • Geschiedenisquiz 2017 was pittig

    Dat viel niet mee! Zet alle namen van de bastions maar eens op de kaart, en wat weet u van de geschiedenis van het Moller lyceum? Deze en vele andere vragen deden een aanslag op de parate kennis van de deelnemers.

  • Open Joodse Huizen / huizen van verzet

    Jaarlijks worden op (bijna) de plek waar ze woonden, de verhalen van Joodse stadgenoten verteld, én waar schuilplaatsen werden geboden tijdens de tweede wereldoorlog.
    OP 3 mei is er een online talkshow

  • Een kerstlied dat geen kerstlied is

    In de Waterschans verscheen in 1972 een bij de kerst toepasselijk artikel over ‘het wonder van Bergen op Zoom’. Het onderzoek van Jan Sanders prikkelt dermate dat je bijna geneigd bent om er direct op uit te trekken.

  • LUCHT & STANK in de Oudheid

    Tip van de redactie: in het Markiezenhof is momenteel de tentoonstelling Hoge Luchten, schatten uit het Rijks te zien. In het kielzog van deze expositie worden twee interessante lezingen gehouden.

  • Filmmateriaal na Watersnood

    Rudi Dercks attendeerde ons op filmbeelden die gemaakt zijn na de Watersnood die goed de omvang van de catastrofe in beeld brengen. Bergen op Zoom komt hier ook kort in voor.