De franse batterij hersteld

Op zaterdag 11 maart was er een grote bedrijvigheid gaande in het bos bij het fort De Roovere. De Lionsclub Bergen op Zoom was met man en macht doende om de zgn Franse batterij verder af te bouwen. Dat was de derde keer dat deze club daar aan werkte. Eerder heeft deze club ook de zogenoemde Ster van Eggers (een buitenschans bij het fort) geadopteerd. Meer hierover leest u op de website van de Lions
De eerste keer was de batterij op historisch verantwoorde wijze uitgevoerd met vlechtwerk van wilgentenen, waarvan een soort hoge manden waren gemaakt. Deze werden dan gevuld met zand, en vormden zo een goede bescherming tegen beschietingen vanuit het fort. Tussen de naast elkaar geplaatste manden werd ruimte uitgespaard voor de loop van een kanon. Door meer openingen te maken kon het kanon door simpelweg te draaien in meerdere richtingen schieten.
Een fraaie aanvulling op de geschiedenis van het fort. Helaas bleken de wilgentenen manden niet zo bestendig. Ze vervielen al snel tot uiteindelijk slechts het vulzand over bleef.

Robinia
Daarom werd in de plaats daarvan voor de reparatie gebruik gemaakt van robinia paaltjes, een bestendige houtsoort. Die staan er nu nog.
Waarom dan een derde actie? Nou, de geplaatste paaltjes waren in feite veel te kort, zodat de soldaten die het kanon bedienden, daar onvoldoende door werden beschermd. Daarvoor moet zo’n afscherming immers manshoog zijn. Die lacune heeft de Lionsclub thans opgevuld; thans zijn de beschermingen meer dan manshoog. Twee openingen maken ‘beschieting’ in twee richtingen mogelijk; één recht op het fort, de andere er langs aan de zuidzijde.
De toegevoegde paaldelen contrasteren qua kleur nog sterk met hetgeen er al stond, maar dat is slechts een kwestie van tijd.
Informatiebord
Het enige wat hier nog ontbreekt is een bord met informatie die de bezoeker duidelijk maakt wat deze constructie voor functie heeft. Uiteraard dient daar een kaartje en een korte toelichting over de belegering van het fort in 1747 ook bij. Wie neemt die handschoen op?

Vergelijkbare berichten

  • Waterschans 2023-II

    De Waterschans van juni is uit. In dit bericht leest u welke onderwerpen de redactie voor deze editie voorzien heeft.

  • Stadsexcursie RNR

    Geen grap, op zaterdag 1 april 2023 zal weer een stadsexcursie plaatsvinden. We gaan op bezoek bij oude hoofdgebouw van Rogier Nerincx Richter!

  • De Holland gaat borrelen

    Kom zondagmiddag 11 januari 2026 naar de Holland! Er gaat wat gebeuren bij de Waterschans.

  • SBM krijgt een draadloos gidssysteem

    Dank zij een schenking kunnen de gidsen van SBM bij rondleidingen gebruik maken van een zendertje om de deelnemers te vertellen over een bezienswaardigheid. De deelnemers krijgen ieder een ontvangertje mee. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling

  • Stadsexcursie Archeologisch Depot

    Op zaterdag 20 april wordt samen met Stichting In Den Scherminckel een stadsexcursie georganiseerd. naar het archeologisch depot.

  • Hofzaallezing 2019-3: Het ontstaan van de Brabantse Wal

    Brabantse Wal: als Nederland in het klein. In vorige lezing gebruikte de inleider nota bene dezelfde associatie. Toch bleek de lezing van toaal verschillende inhoud. Een college geologie over de woonomgeving.