Hofzaallezing 2024-1

Het thema van de 2024 lezingen behelst het nog wat onbekende fenomeen Unesco Geopark Schelde Delta. Dit begrip zal trouwens steeds vaker de aandacht trekken, omdat onze woonomgeving deel uitmaakt van een (geologisch) uniek gebied dat als (nu) aspirant-Geopark wordt aangeduid.
Projectcoördinator Walter Jonkers legt tijdens zijn lezing vooreerst uit wat er zo bijzonder is aan het bedoelde gebied, ofwel: waarom is Zeeland-West Brabant en het noorden van Vlaanderen zo uniek? Het werd een onvervalst college aardkunde met vele detailleringen. Vanwege de complexiteit en omvang is het hier als bijlage ingevoegd.

De inspiratiegids van het Geopark project legt het als volgt uit:
Het keurmerk UNESCO Global Geopark is bedoeld voor gebieden van internationale betekenis waar de bijzondere geologie en landschapsgeschiedenis de basis vormen en samen met cultuurhistorie de identiteit van het gebied bepalen. Begrippen als educatie, toerisme, recreatie, wetenschappelijk onderzoek, duurzame ontwikkeling staan daarbij centraal.

Voor wie snel het bijzondere karakter en de ontstaansgeschiedenis van het gebied wil weten, is er ook een informatieve film beschikbaar.
Het Geopark Schelde Delta legt de verbinding tussen geologie, natuur, landschap en een rijke cultuurhistorie, waardoor het verhaal van het gebied inzichtelijk, toegankelijk en beleefbaar wordt gemaakt. Het is als een paraplu-verhaal waar streken als Waasland, Scheldeland, Brabantse Wal en Zeeland hun eigen identiteit onder kunnen scharen in 6 zogenaamde verhaallijnen.

Haal dit verslag op

Vergelijkbare berichten

  • In Memoriam – Jan Hopstaken (1947–2025)

    “Belangrijk is niet alleen de weg die je gaat, maar ook het spoor dat je achterlaat.” Treffender kan het niet. Jan Hopstaken heeft met zijn kennis, inzet en betrokkenheid een indrukwekkend spoor achtergelaten. Zijn grote passie, naast zijn gezin, was geschiedenis – en die heeft hij op onvergetelijke wijze gedeeld met velen. Passie voor geschiedenis…

  • Kerkbrand: een flashback

    De brand in Parijs, waarbij de Notre Dame in vlammen opging, roept voor Bergenaren de herinnering op aan 10 april 1972, toen de Gertrudiskerk hetzelfde lot onderging

  • Een bijzondere stadsexcursie voor een bijzondere groep

    De deelnemers van het eerste cursusjaar van de School voor Geschiedenis hebben het cursusjaar afgesloten met een bijzondere excursie door het centrum van Bergen op Zoom waardoor ze de stad voortaan met andere ogen zullen bekijken.

  • De wielerbanen Raayberg en Rozenoord

    Ooit had Bergen op Zoom, of liever: Nieuw Borgvliet, een wielerbaan met landelijke bekendheid. Vele beroemdheden reden er. Er is nu een boekje over verschenen. Maar, waren er plannen voor méér?

  • Excursie in het Markiezenhof

    Een excursie met een echte deskundige als monumentenarchitect Jan Weyts is altijd genieten. Wie meende het Markiezenhof wel gezien te hebben, moet eens met deze gids meelopen. Dan leer je pas kijken, of liever, het gebouw ‘lezen’.

  • Vacature bestuur

    Het bestuur van de Geschiedkundige Kring is op zoek naar een nieuw bestuurslid in verband met het statutair aftreden van bestuurslid Jan van Tienen.