Hofzaallezingen 2026 – uitverkocht

Verloren landgoederen

Meilust een landgoed? Rozenoord? Goeree? Lievenshove? Ruytershove? Geen twijfel mogelijk. Stuk voor stuk. Vergeten, verloren. Meilust wist nog de naam van de wijk te scoren. Maar Bergen op Zoom veegde Lievenshove in de jaren zestig compleet van de kaart. We mogen het doen met de Lievenshovelaan. Rozenoord kent iedereen als Bergs sportpark, wie deze omgeving een beetje tot zich laat doordringen krijgt misschien het idee van een landgoed. Maar wie doet dat als je doelpunten wil gaan scoren? Of een scherpe tijd op de atletiekbaan hebt gepland. Ook Ruytershove is alleen als straatnaam bekend. Ironisch genoeg lopen weg en fietspad over de plek waar vroeger het landhuis stond. Dan is er nog Goeree. Nu opgeslokt in het geheel van landgoed Zoomland van Brabants Landschap. Landgoed ja, maar in naam. Een statig buiten ontbreekt. Toch stond dat er, tot eind jaren dertig. De plek is nog exact terug te vinden. Maar je moet het wel weten, anders loop je er zo aan voorbij.

Deze landgoederen zijn het onderwerp van het boek dat volgend jaar verschijnt op initiatief van de Geschiedkundige Kring. Eraan vooraf verzorgen de auteurs de Hofzaallezingen 2026.

  • Wanneer: dinsdagen 17 en 24 en 31 maart
  • Tijd: 20.00 uur (zaal open 19.30 uur)
  • Locatie: Hofzaal Markiezenhof

17 maart | Cees Vanwesenbeeck & Jan van de Kasteele
Inleiding over landgoederen, gevolgd door Rozenoord en na de pauze Meilust

Voor de pauze zal Cees een algemene inleiding geven en dieper ingaan op Rozenoord. Na de pauze vertelt Jan over Meilust.

24 maart | Willem de Weert & Jan van de Kasteele
De verdwenen landgoederen Lievenshove, Goeree en Zoomland.

Deze lezing is eveneens opgedeeld in een deel voor de pauze, waar Willem over Lievenshove verteld. Na de pauze zal Jan ingaan op Goeree en Zoomland.

31 maart | Willem de Weert
Ruytershove

De derde Hofzaallezing staat geheel in het teken van het verloren landgoed Ruytershove.

Kaartverkoop

De afbeelding bij dit bericht is het verloren gewaande hekwerk van landgoed Ruytershove.

Vergelijkbare berichten

  • Verhalen op het Archief

    Het WBA gaat in samenwerking met meerdere partijen een verhalenbank voor West brabant opzetten

  • Kerkepad 2017

    Een generatie terug zou het evenement zo heten. Vandaag de dag heet het ‘Open kerken Brabant’ en kunnen deze monumentale gebouwen bezocht worden. Zondag 26 november is het zo ver.

  • Vrijwilligers weer onthaald

    Jaarlijks onthaalt de Kring zijn vrijwilligers op een excursie. Daarbij wordt het aangename met het nuttige verenigd, gevolgd door het aangename nuttigen. Toch nam slechts eenderde van deze groep (en sommigen met partner) deel aan het bezoek aan het Mastboom-Brosenshuis in Oud Gastel, waar een feest van herkenning werd gevierd.

  • Wonderwezens – bijzondere Bergse beesten in het Markiezenhof, verbonden met verhalen van nu

    Het Markiezenhof biedt dit jaar opnieuw een rijke schakering aan tentoonstellingen waarin de samenhang tussen erfgoed en actualiteit centraal staat. Voor leden van de Geschiedkundige Kring zijn vooral de Schatkamers en het Domein van de Zeeridder van belang, omdat daar de verbinding tussen verleden en heden expliciet wordt gelegd. Wonderwezens – Bijzondere Bergse Beesten Vanaf…