Hofzaallezingen 2026 – uitverkocht

Verloren landgoederen

Meilust een landgoed? Rozenoord? Goeree? Lievenshove? Ruytershove? Geen twijfel mogelijk. Stuk voor stuk. Vergeten, verloren. Meilust wist nog de naam van de wijk te scoren. Maar Bergen op Zoom veegde Lievenshove in de jaren zestig compleet van de kaart. We mogen het doen met de Lievenshovelaan. Rozenoord kent iedereen als Bergs sportpark, wie deze omgeving een beetje tot zich laat doordringen krijgt misschien het idee van een landgoed. Maar wie doet dat als je doelpunten wil gaan scoren? Of een scherpe tijd op de atletiekbaan hebt gepland. Ook Ruytershove is alleen als straatnaam bekend. Ironisch genoeg lopen weg en fietspad over de plek waar vroeger het landhuis stond. Dan is er nog Goeree. Nu opgeslokt in het geheel van landgoed Zoomland van Brabants Landschap. Landgoed ja, maar in naam. Een statig buiten ontbreekt. Toch stond dat er, tot eind jaren dertig. De plek is nog exact terug te vinden. Maar je moet het wel weten, anders loop je er zo aan voorbij.

Deze landgoederen zijn het onderwerp van het boek dat volgend jaar verschijnt op initiatief van de Geschiedkundige Kring. Eraan vooraf verzorgen de auteurs de Hofzaallezingen 2026.

  • Wanneer: dinsdagen 17 en 24 en 31 maart
  • Tijd: 20.00 uur (zaal open 19.30 uur)
  • Locatie: Hofzaal Markiezenhof

17 maart | Cees Vanwesenbeeck & Jan van de Kasteele
Inleiding over landgoederen, gevolgd door Rozenoord en na de pauze Meilust

Voor de pauze zal Cees een algemene inleiding geven en dieper ingaan op Rozenoord. Na de pauze vertelt Jan over Meilust.

24 maart | Willem de Weert & Jan van de Kasteele
De verdwenen landgoederen Lievenshove, Goeree en Zoomland.

Deze lezing is eveneens opgedeeld in een deel voor de pauze, waar Willem over Lievenshove verteld. Na de pauze zal Jan ingaan op Goeree en Zoomland.

31 maart | Willem de Weert
Ruytershove

De derde Hofzaallezing staat geheel in het teken van het verloren landgoed Ruytershove.

Kaartverkoop

De afbeelding bij dit bericht is het verloren gewaande hekwerk van landgoed Ruytershove.

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezing 2019-5 én 6

    Paul Schnabel gaf tot verrassing van de aanwezigen niet alleen een kijk op de eigen-aardigheden van Nederland, maar toonde zich ook een fervent liefhebber van de schilderkunst door een aantal schilderijen uit de huidige tentoonstelling Lage Landen nader te belichten.

  • Hofzaallezingen over geopark schelde delta

    Vanaf dinsdag 5 maart start weer een cyclus van 3 Hofzaallezingen in het Markiezenhof. De cyclus staat dit jaar in het teken van het Geopark Schelde Delta.

  • Plekken van plezier

    Na de Open Monumentendagen wordt hetzelfde thema gebruikt als kader voor de nieuwe serie Henri mastboomlezingen. De eerste is al op 22 oktober, dus klik snel door.

  • Mooij weer SIEB

    SIEB is er in geslaagd een mooi stukje industrieel erfgoed te behouden. Wat meer is: Verborgen kunst wordt hiermee zichtbaar gemaakt voor iedereen. Bezoekers van Kees de Mooij Fiets en Fitness kunnen het gerestaureerde kunstwerk uit het gesloopte GEB trafohuis in het voormalige Liga-gebouw bewonderen.

  • Dit komt niet meer terug

    Een vondst in een museum in Antwerpen attendeert u op een schildering die ooit tot het Bergse erfgoed gerekend mocht worden, maar hier zo goed als zeker niet meer zal terugkeren