Menno’s reis was in Bergen op Zoom

Het project van de Alliantie Zuiderwaterlinie Menno’s Reis behelst een virtuele reis van de ontwerper van de waterlinie, 325 jaar na zijn oorspronkelijke tocht. Doel is om het samenstel van waterlinies en verdedigingswerken als forten, redouten en vestingen onder de aandacht van het (toeristisch) publiek te brengen én de toekomst van dit grootse erfgoed in actuele mogelijkheden en behoeften in te zetten. Denk hierbij onder meer aan de huidige vraag naar waterberging bij de vraag naar tekorten en bij plotselinge overschotten.
Menno’s reis (2023) werd op 25 januari 2024 afgesloten in een bijeenkomst in het Markiezenhof. Daarbij gaven de inleiders een doorkijkje naar enerzijds de behaalde resultaten, zoals opmerkingen en suggesties die tijdens de werkateliers werden aangegeven, maar ook een doorkijkje naar de inzetbaarheid van de gebieden voor nieuwe mogelijkheden.
Zo gaf Bas Bevaart een nadere blik op zijn onderzoek voor zijn onlangs verschenen boek Zuiderfrontier, waterlinie in actie.

Anne van Kuijk gaf namens de provincie Noord Brabant aan dat de ontwikkeling van de waterlinies (of delen daarvan) goed past in het nieuwe waterbeleid: Het landschap bepaalt de manoevre. Ofwel: hou bij het gebruik van het gebied rekening met de (natuurlijke) mogelijkheden van dat landschap.
Het geheel werd omlijst door een dans van Anne Maria Suijkerbuijk die de stroming van water verbeeldde, en een wandeling, bedacht door Paul Staring waarbij de deelnemers water terugbrachten naar het Pielekenswater (eendenplas) rondom het ravelijn Op ten Zoom, het feitelijke punt waar het stroompje de Grebbe wordt genoemd. Onderweg vertelde Paul het achterliggende verhaal via een koptelefoon aan de deelnemers, waarna tenslotte het water vanaf de drijvende brug werd teruggegeven aan de stroom.

Vergelijkbare berichten

  • Weekmarkt 100 jaar

    De weekmarkt viert dit jaar zijn 100e verjaardag. Althans, de moderne versie er van. In de middeleeuwen werd ook een weekmarkt op dezelfde dag gehouden (zie bovenstaande afbeelding van Hans Bol uit 1583. De huidige weekmarkt heeft opnieuw het veld moeten ruimen, of is terug het centrum in gekomen, het is maar net hoe je het bekijkt. Foto’s vertellen een verhaal van een markt die op elke standplaats zijn eigen sfeer kende.

  • Een nieuwe belofte

    De 76e editie van de Maria Ommegang wordt zwaar gehinderd door de coronacrisis. De stoet zal niet door de straten trekken, maar zonder publiek in de Gertrudiskerk. Deze unieke gebeurtenis wordt door ZuidWestTV rechtstreeks uitgezonden op 28 juni vanaf 14.00 uur (Ziggo kanaal 40 of KPN kanaal 1420)

  • Ledengeschenk Bergen in Brokken

    Aansluitend aan de feestelijke afsluiting van het jubileum op 24 november is het ledengeschenk vanaf 27 november af te halen bij het VVV.

  • Afscheid Willem van Ham

    Het afscheid van de op 3 juni j.l. overleden Dr Willem van Ham was een indrukwekkende en sfeervolle gebeurtenis. De hier weergegeven toespraken tonen eens temeer welke grootheid we thans moeten loslaten. Ze vormen tezamen een digitaal monument voor ons erelid.