Onze GERTRUDISKERK op National Geographic

1739 - Kerk en Markt te Bergen op Zoom - Abraham de Haen (Rijksmuseum)National Geographic opent een recent artikel over middeleeuwse huizen met een afbeelding van de Gertrudiskerk op de Grote Markt van Bergen op Zoom. Voor de toren zijn enkele karakteristieke panden uit onze historische binnenstad te zien – een herkenbaar beeld voor iedereen die onze stad kent. Dat juist dit stadsgezicht is gekozen als illustratie bij een nationaal artikel over de middeleeuwen, is een mooi compliment voor het historische karakter van Bergen op Zoom. De afbeelding is een aquarel uit 1739 gemaakt door Abraham de Haen (https://id.rijksmuseum.nl/200304113).

In het artikel vertelt bouwhistorica dr. Birgit Dukers hoe middeleeuwse huizen tussen 1100 en 1600 langzaam veranderden: van houten woonvertrekken naar stenen stadspaleizen. Er bestond geen ‘typisch middeleeuws huis’ – elke stad had zijn eigen stijl, afhankelijk van lokale materialen en sociale verhoudingen. Wat wel opvalt, is hoe wonen en werken vaak hand in hand gingen: huizen waren lang en smal, met een winkel of werkplaats aan de straat en woonvertrekken daarachter.

Het beeld van de Peperbus onderstreept hoe rijk en veelzijdig onze stadshistorie is – en hoezeer Bergen op Zoom een plek is waar het verleden nog zichtbaar is.

🔗 Lees het volledige artikel “Hoe zagen huizen in de Middeleeuwen eruit? ‘Een huis kon per stad enorm verschillen” op de website van National Geographic.

Wilt u meer weten over de Gertrudiskerk? Bekijk dan de module 6 van de School voor Geschiedenis.

WaterschansartikelEN over de Gertrudiskerk

Vergelijkbare berichten

  • Afscheid Willem van Ham

    Het afscheid van de op 3 juni j.l. overleden Dr Willem van Ham was een indrukwekkende en sfeervolle gebeurtenis. De hier weergegeven toespraken tonen eens temeer welke grootheid we thans moeten loslaten. Ze vormen tezamen een digitaal monument voor ons erelid.

  • Vrijwilligersdag 2022

    Op 17 september 2022 bood de Geschiedkundige Kring haar vrijwilligers het traditionele jaarlijkse uitstapje aan. Nadat corona roet in het eten gooide, kon het nu (voorzichtig) weer. De ontvangst vond plaats in de Lambertuskerk te Wouw, waar men aan twee interessante excursies kon deelnemen

  • Kunst of kitsch?

    Als het om een origineel Bergs stukje werk gaat, maakt het niet uit wat de specialisten er van vinden. Een Bergenaar met het hart op de juiste (lees: ansjovinistische) plaats vindt het sowieso onbetaalbaar.

  • Open Joodse Huizen / Huizen van Verzet

    5 mei: Bevrijdingsdag! Voor hen die overleefden, en zij die werkten in het geheim, was de Duitse terugtocht eens te meer bevrijdend.
    Sommige stadgenoten niet meer terug uit de Duitse kampen. Op vijf plaatsen in Bergen op Zoom worden verhalen verteld over een aantal van deze mensen.
    Huiveringwekkend, maar uiterst leerzaam voor huidige generaties