Reimerswaal: een rijksmonument onder water

Detail van een kaart uit 1592 van Ortelius toont de gevolgen van het niet dichten van een doorgebroken dijk ‘om een haventje uit te schuren’. Vele dorpen zijn samen met de (toen) derde stad van Zeeland ten onder gegaan.

Blijkens een bericht op Nos.nl is Reimerswaal nu aangewezen als rijksmonument. Dat betekent voor schatgravers dat het afgelopen is in dat gebied. Het gegraaf naar potten, pannen en ander materiaal is door deze nieuwe status verboden. En dat lijkt hard nodig, als het al geen mosterd na de maaltijd is. Het bericht bij de NOS bevat een foto van een zolderkamer met een hele verzameling opgegraven stukken aardewerk. Die dus voor archeologen niet meer beschikbaar zijn, en als informatie-object nutteloos. De vindplaats is immers niet meer officieel te bepalen.
Ook omroep Zeeland besteedde aandacht aan deze nieuwe ontwikkeling. Dat interview vind u op YouTube.
In het gebied liggen overigens nog meer verdronken plaatsen, waarvan een aantal wordt herinnerd middels straatnamen op de Bergse Plaat. De watersnoodramp van 5 november 1530 heeft uiteindelijk ook de scheepvaart naar Bergen op Zoom nadelig beinvloed. De Honte (Westerschelde) werd nu bevaarbaar, waardoor Antwerpen langs een andere vaarroute bereikbaar werd. Daarnaast betekende het verlies van het gebied aan de ‘overkant van de rivier’ het verlies van veel handelswaar (meekrap) op de Bergse jaarmarkten.Leest u andere artikelen op deze website er maar eens op na.
Ook interssant is een artikeltje in de Waterschans van (jawel!) 1968. Daarin wordt het belang voor officiele opgravingen (en dus noodzaak om verstoring door amateurs te voorkomen) nog eens duidelijk uitgelegd.
Om nog even te dromen zijn de volgende pagina’s wel interessant:
De vloek van Reimerswaal
Reimerswaal, het PompeÍ van Nederland.
Waar is Reimerswaal gebleven? (filmpje omroep Zeeland)

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezing 2017-II: Zilver in Bergen

    De tweede Hofzaallezing op 14 maart 2017 vormde een duidelijke prélude op de komende tentoonstelling Voorbij IJdelheid van 20 mei – 29 oktober 2017 en de publicatie van het boek Zilver in en om Bergen op Zoom. Een tentoonstelling van een regio- overstijgend belang en een boek dat een standaardwerk vormt over de welhaast vergeten zilvernijverheid in het markiezaat.

  • Kunst of kitsch?

    Als het om een origineel Bergs stukje werk gaat, maakt het niet uit wat de specialisten er van vinden. Een Bergenaar met het hart op de juiste (lees: ansjovinistische) plaats vindt het sowieso onbetaalbaar.

  • Week van het oude schrift

    Van 21 tot en met 26 september 2026 staat tijdens de Week van het oude schrift het lezen en begrijpen van oude schriftvormen centraal. Een mooie aanleiding om ook eens dichter bij huis te kijken. Want wie oude archiefstukken over Bergen op Zoom en West-Brabant wil onderzoeken, ontdekt al snel dat het kunnen lezen van oud schrift onmisbaar is.

  • Geschiedenis ligt op straat

    Een gewone ontmoeting op straat brengt je soms een nieuwe kijk op alledaagse zaken. Uw verslaggever leerde iets over gebarentaal.

  • Wijziging bestemming stadsexcursie

    Helaas kregen wij op 20 oktober een telefoontje dat het geplande bezoek door privé omstandigheden niet door kan gaan. Er is een alternatief programma voorzien. Plus een ’troostprijs’.

  • Monumentendag voor jeugdige volwassenen

    Ouders en grootouders mochten een dag meekijken met hun (klein-) kinderen in de mooiste geschiedenisles die maar kunt bedenken. Je staat er midden in. Een eenmalig gebeuren dank zij het jubileumjaar van de Geschiedkundige Kring; tevens een langdurige traditie van de stichting Jeugdmonumentendag