Reimerswaal: een rijksmonument onder water

Detail van een kaart uit 1592 van Ortelius toont de gevolgen van het niet dichten van een doorgebroken dijk ‘om een haventje uit te schuren’. Vele dorpen zijn samen met de (toen) derde stad van Zeeland ten onder gegaan.

Blijkens een bericht op Nos.nl is Reimerswaal nu aangewezen als rijksmonument. Dat betekent voor schatgravers dat het afgelopen is in dat gebied. Het gegraaf naar potten, pannen en ander materiaal is door deze nieuwe status verboden. En dat lijkt hard nodig, als het al geen mosterd na de maaltijd is. Het bericht bij de NOS bevat een foto van een zolderkamer met een hele verzameling opgegraven stukken aardewerk. Die dus voor archeologen niet meer beschikbaar zijn, en als informatie-object nutteloos. De vindplaats is immers niet meer officieel te bepalen.
Ook omroep Zeeland besteedde aandacht aan deze nieuwe ontwikkeling. Dat interview vind u op YouTube.
In het gebied liggen overigens nog meer verdronken plaatsen, waarvan een aantal wordt herinnerd middels straatnamen op de Bergse Plaat. De watersnoodramp van 5 november 1530 heeft uiteindelijk ook de scheepvaart naar Bergen op Zoom nadelig beinvloed. De Honte (Westerschelde) werd nu bevaarbaar, waardoor Antwerpen langs een andere vaarroute bereikbaar werd. Daarnaast betekende het verlies van het gebied aan de ‘overkant van de rivier’ het verlies van veel handelswaar (meekrap) op de Bergse jaarmarkten.Leest u andere artikelen op deze website er maar eens op na.
Ook interssant is een artikeltje in de Waterschans van (jawel!) 1968. Daarin wordt het belang voor officiele opgravingen (en dus noodzaak om verstoring door amateurs te voorkomen) nog eens duidelijk uitgelegd.
Om nog even te dromen zijn de volgende pagina’s wel interessant:
De vloek van Reimerswaal
Reimerswaal, het PompeÍ van Nederland.
Waar is Reimerswaal gebleven? (filmpje omroep Zeeland)

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezingen 2018

    De hofzaallezingen komen er weer aan. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wacht echter niet tot het laatste moment!

  • Geschiedenisquiz 2023

    De 18e quiz waar u uw kennis van de Bergse geschiedenis (en méér) met anderen kunt meten. Schrijf uw team nu in en ga met dit bericht in training voor de eeuwige roem!

  • Collegetour in Noord Brabant

    Op zaterdag 10 oktober organiseert de Historische Vereniging Brabant een collegetour naar het oostelijke deel van de provincie.

  • Een bleekneusje duikt op

    Na 80 jaar komt er nóg een herinnering van een toenmalig bleekneusje tevoorschijn

  • Een bijzondere stadsexcursie voor een bijzondere groep

    De deelnemers van het eerste cursusjaar van de School voor Geschiedenis hebben het cursusjaar afgesloten met een bijzondere excursie door het centrum van Bergen op Zoom waardoor ze de stad voortaan met andere ogen zullen bekijken.

  • Dit komt niet meer terug

    Een vondst in een museum in Antwerpen attendeert u op een schildering die ooit tot het Bergse erfgoed gerekend mocht worden, maar hier zo goed als zeker niet meer zal terugkeren