Stadsexcursie naar de Sint Quirinuskerk te Halsteren

De Geschiedkundige Kring nodigt u uit voor een bezoek aan de Sint Quirinuskerk aan de Dorpsstraat te Halsteren. Vanuit de polders in het westen bepaalt de markante Sint Quirinuskerk mede het gezicht van Halsteren.

Op 15 maart 1911 werd door het parochiebestuur in Halsteren aan de bisschop van Breda toestemming gevraagd om een nieuwe kerk te bouwen met als patroonheilige Sint Quirinus. De aanbesteding van deze kerk vond plaats op 18 mei 1911. Op 5 september 1911 legde men de eerste steen en op 26 mei 1913 werd de kerk door mgr. Meeuwensen geconsacreerd.

De architect van deze kerk was Jos Cuypers (1861-1949), architect uit Roermond. Jos Cuypers heeft eind 19e eeuw tot halverwege de 20e eeuw vele kerken ontworpen, eerst neogotisch van stijl, later romaanser. Van 1899 tot 1908 werkte hij samen met Jan Stuyt (1868-1934), vanaf 1920 tot zijn dood in 1949 met zijn zoon Pierre Cuypers jr. (1891-1982). Bekende werken van zijn hand in onze omgeving zijn o.a. de St. Gummaruskerk van Steenbergen, de St. Laurentiuskerk van Breda-Ginneken en de o.l. vrouw van Lourdeskerk (fort) in Bergen op Zoom.
De Sint Quirinuskerk vertoont veel verwantschap met de Rozenkranskerk (‘Obrechtkerk’) in Amsterdam, die door hem kort tevoren was gebouwd (1908-1911). De Sint Quirinuskerk is gebouwd in Romaanse stijl met enkele Neogotische en Byzantijnse elementen.

De afgelopen jaren is de Sint Quirinuskerk grondig gerestaureerd, reden voor een bezoek aan de kerk. Een gids van de Sint Quirinuskerk zal ons deze zondag meenemen op een rondleiding door de kerk. Daarnaast zal Hans Smeenk van Aannemersbedrijf Cauwenborgh een toelichting geven op de uitvoering van de restauratiewerken.

Deze stadsexcursie staat open voor leden en niet-leden. Aanmelding vooraf is wel vereist. Dit kan, bij voorkeur via e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl of eventueel telefonisch: 0164-243144

 

Vergelijkbare berichten

  • Verslag van de Vrijwilligersdag 2014

    De jaarlijkse excursie voor de vrijwilligers van de Geschiedkundige Kring waarmee het bestuur (en leden) de vele vrijwilligers in het zonnetje zet en bedankt voor de inzet voor de vereniging! Op 11 oktober 2014 ging de reis naar streekmuseum De Meestoof in St Annaland

  • Tip: tentoonstelling over Reimerswaal

    Vanaf de maand mei zijn in het OosterscheldeMuseum in Yerseke archeologische land- en zeekaarten te bezichtigen waarop duidelijk te zien is hoe de St. Felixvloed op die quade Saterdag van 5 november 1530 en de daarop volgende stormvloeden van 1532 en 1536 te keer zijn gegaan.

  • Stadsexcursie ’t Fort, verslag

    Op zondag 28 oktober 2012 hield de Geschiedkundige Kring een stadsexcursie in wijk ’t Fort voor leden en belangstellenden. Dat is de derde wijk op rij die op een dergelijke wijze wordt aangedaan.

  • Vrijwilligers weer onthaald

    Jaarlijks onthaalt de Kring zijn vrijwilligers op een excursie. Daarbij wordt het aangename met het nuttige verenigd, gevolgd door het aangename nuttigen. Toch nam slechts eenderde van deze groep (en sommigen met partner) deel aan het bezoek aan het Mastboom-Brosenshuis in Oud Gastel, waar een feest van herkenning werd gevierd.

  • Lezing: Geschiedenis van Nederland

    In een Hofzaallezing kunt u kennis maken met het boek ‘Geschiedenis van Nederland’ geschreven door drie drie geschiedkundigen met een vlotte pen. De inleider, Yolande Kortlever, is één van hen.

  • BRIE excursie “Verbroedering met sigaren sinds 1904”

    Op woensdag 24 september 2014 organiseert de Stichting Brabants Industrieel Erfgoed een excursie naar de Agio sigarenfabriek in Westerlo en de Abdij van Tongerlo in België. De in 2002 in Westerlo gebouwde sigarenfabriek vindt zijn oorsprong in de in 1904 door Jacques Wintermans gestarte sigarenfabriekje in Duizel. De abdij van Tongerlo werd gesticht in 1130.