Stadsexcursie naar de Sint Quirinuskerk te Halsteren

De Geschiedkundige Kring nodigt u uit voor een bezoek aan de Sint Quirinuskerk aan de Dorpsstraat te Halsteren. Vanuit de polders in het westen bepaalt de markante Sint Quirinuskerk mede het gezicht van Halsteren.

Op 15 maart 1911 werd door het parochiebestuur in Halsteren aan de bisschop van Breda toestemming gevraagd om een nieuwe kerk te bouwen met als patroonheilige Sint Quirinus. De aanbesteding van deze kerk vond plaats op 18 mei 1911. Op 5 september 1911 legde men de eerste steen en op 26 mei 1913 werd de kerk door mgr. Meeuwensen geconsacreerd.

De architect van deze kerk was Jos Cuypers (1861-1949), architect uit Roermond. Jos Cuypers heeft eind 19e eeuw tot halverwege de 20e eeuw vele kerken ontworpen, eerst neogotisch van stijl, later romaanser. Van 1899 tot 1908 werkte hij samen met Jan Stuyt (1868-1934), vanaf 1920 tot zijn dood in 1949 met zijn zoon Pierre Cuypers jr. (1891-1982). Bekende werken van zijn hand in onze omgeving zijn o.a. de St. Gummaruskerk van Steenbergen, de St. Laurentiuskerk van Breda-Ginneken en de o.l. vrouw van Lourdeskerk (fort) in Bergen op Zoom.
De Sint Quirinuskerk vertoont veel verwantschap met de Rozenkranskerk (‘Obrechtkerk’) in Amsterdam, die door hem kort tevoren was gebouwd (1908-1911). De Sint Quirinuskerk is gebouwd in Romaanse stijl met enkele Neogotische en Byzantijnse elementen.

De afgelopen jaren is de Sint Quirinuskerk grondig gerestaureerd, reden voor een bezoek aan de kerk. Een gids van de Sint Quirinuskerk zal ons deze zondag meenemen op een rondleiding door de kerk. Daarnaast zal Hans Smeenk van Aannemersbedrijf Cauwenborgh een toelichting geven op de uitvoering van de restauratiewerken.

Deze stadsexcursie staat open voor leden en niet-leden. Aanmelding vooraf is wel vereist. Dit kan, bij voorkeur via e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl of eventueel telefonisch: 0164-243144

 

Vergelijkbare berichten

  • Stadsexcursie Gageldonk

    De Geschiedkundige Kring nodigt u uit voor een bezoek aan de wijk Gageldonk West, het gebied grofweg begrensd door de Kastanjelaan, de Vijverberg en de Balsebaan.

  • Aanmelding voor Geschiedenisquiz 2014

    DE avond waarop u uw deskundigheid kunt demonstreren komt er weer aan! Vrijdagavond 28 maart vindt de tiende editie van de Gerschiedenisquiz plaats in’de theaterzaal van ’t Rijks.

  • BRIE excursie “Leer en Logistiek in de 20e eeuw”

    Op woensdag 1 oktober 2014 organiseert de Stichting Brabants Industrieel Erfgoed een excursie naar de voormalige Koninklijke Verenigde Lederfabriek te Oisterwijk en naar de Moerputtenbrug in ‘s-Hertogenbosch. De voormalige leerfabriek was ooit de grootste leerlooierij van Europa. Omdat de Langstraatspoorlijn van ’s-Hertogenbosch naar Lage Zwaluwe door het natte laagveengebied van de Moerputten liep werden er twee bruggen, waaronder de Moerputtenbrug, gebouwd.

  • Geschiedenisquiz 2013

    Op vrijdagavond 12 april 2013 zal de Geschiedkundige Kring weer een geschiedenisquiz organiseren, de 9e editie alweer!

  • Heerenkamer – verslag

    Achter het stadhuis staat een voor vele Bergenaren totaal onbekend gebouw, de Heerenkamer. Onbekend omdat het vanaf de Sint Annastraat niet kan worden gezien. Het vertelt met binnen- en buitenzijde een verhaal van politiek en economie van vroeger tijden, die ons bepaald niet vreemd voorkomt. Omdat het achteraf staat is er in het verleden met weinig aandacht mee omgesprongen.