Toine Mazairac: het boek

Bijna zou Toine Mazairac in de vergetelheid wegzakken. Vraag de jongere generaties maar eens naar die naam. Met een beetje geluk wijzen ze naar de vroegere Opel garage aan de Erasmuslaan, maar daarmee houdt het meestal op. Je moet bij de oudste generaties zijn om te horen dat die Opel dealer ooit wielrenner was geweest. Nadere details ontbreken ook dan vaak.
Dank zij een initiatief van Nol Leys is er nu een boek dat deze roemruchte Bergenaar  terug in de herinnering brengt. Nu kan jong en oud (meestal voor het eerst) kennis nemen van het feit dat we ooit een wereldkampioen wielrennen als stadgenoot hadden. Die ook een aantal keren nationaal kampioen sprinten was.
Toine Mazairac was ook op ander gebied actief. Hij was een van de mede-oprichters van het vliegveld de Eendekooi, dat uitgroeide tot het huidige vliegveld Woensdrecht. Sja, en die garage aan de Erasmuslaan is er ook niet zomaar gekomen.
Kortom, een veelzijdig man met doorzettingsvermogen, die als voorbeeld voor velen mag gelden. Die het succes afdwong en het doel bereikte dat hem voor ogen stond. U leest dit, en nog veel meer, in het boek dat u via deze website kunt downloaden.
Vooralsnog is dit alleen digitaal beschikbaar. Toch zou het een prachtige aanwinst zijn voor iedere Bergse boekenkast. Hopelijk komt het daar nog eens van.
Lees ook een krantenbericht van 27 juli 2024: Oom Toine zat bij ons thuis ondergedoken
Om de herinnering aan deze markante Bergenaar eens temeer levend houden, is het eigenlijk niet meer dan logisch dat er een straat, of minstens een fietspad naar hem vernoemd wordt. Zeker nu er veel nieuw gebouwd wordt moet daar iets op te vinden zijn.

Haal dit boek op (pdf)

Nog meer wielerhistorie
Enige tijd geleden verscheen nóg een (digitaal) boekje dat een stukje Bergse wielerhistorie in beeld brengt: Kort door de bocht van Roosendaler Luc Goderie. In een eerder artikel op deze website werd hier al eens aandacht aan besteed. Onlangs bleek de website van Goderie ‘in onderhoud’ te zijn. Dank zij de vriendelijke medewerking van Goderie is dit boekje thans ook rechtstreeks van de website van de Geschiedkundige Kring te downloaden.

Haal dit boek op (pdf)

Vergelijkbare berichten

  • Henri Mastboomlezing: Zes eeuwen zilver

    Zelfs met de vloed aan publicaties die over de geschiedenis van Bergen op Zoom is verschenen, blijkt er toch een lacune. Die wordt nu hersteld. Een werkgroep is doende de geschiedenis van de edelsmeden in het Bergse op de kaart te zetten. Met alles wat je er bij kunt wensen. Waar Marco Vermunt in de eerste hofzaallezing van dit jaar constateert dat er geen hiaat in de geschiedschrijving van deze streek is, komt Cees Vanwesenbeeck in een Henri Mastboomlezing op 17 maart 2016 tot een andere conclusie.

  • Een iconische film

    Vier volle zalen moest men op cinema Kiek in de Pot vrijmaken, om alle belangstellenden voor de nieuwste film over de weervisserij op te vangen. En nog stonden er mensen aan de kassa om kaartjes aan te schaffen.

  • 1944 Tholen geïnundeerd

    Een artikel over de Duitse inundatie in 1944 en de gevolgen voor inwoners en het eiland, in digitale printbare vorm

  • Hofzaallezing 2019-4: Het kasteel van Wouw

    Archeoloog drs. Marco Vermunt vertelde niet alleen over de jongste opgravingen maar ook over de bouw en de geschiedenis van het kasteel van Wouw en zijn bewoners. De zeer interessante lezing maakte duidelijk dat het jaren durende onderzoek vrucht heeft gedragen. Bij de laatste opgravingen verrassend mooie ontdekkingen gedaan.