ZuidWestTV reportage “Slag om de Schelde”

Het drieluik “Slag om de Schelde”, over de bevrijding van onze regio door de Canadezen, nu precies 70 jaar geleden. Peter de Kok is samen met zijn broer Hans afgereisd naar Juno Beach om de landing en bevrijdingsroute van de Canadese strijdkrachten tot in West Brabant en Zeeland in beeld te brengen.
“Een documentaire gemaakt als eerbetoon voor de Canadese bevrijders en hen die direct of indirect hieraan bijgedragen hebben” zegt Peter de Kok, “maar tevens met een educatief karakter, om een bewustwording los te maken onder de huidige generaties, dat vrijheid nooit vanzelfsprekend is”.

In de eerste aflevering geven zij een indrukwekkende weergave van de invasie op de standen, met bezoeken aan o.a. Arromanche en Longues sur Mer. Ze volgen de route langs, het in de oorlog totaal verwoeste, Caen. Ze eindigen in Falaise, waar zich de bekende militaire operation Totalise en Tractable ofwel de “the Falaise Gap” afspeelde, waarbij maar liefst 200.000 Duitsers ingesloten werden door de geallieerden. Drs. Irene van Kemenade geeft als militair deskundige een analyse van deze belangrijke operatie.
In deel 2 volgt de bevrijding van België, gevolgd door de intensieve Slag om Woensdrecht en de bevrijding van Zeeland. Ze bezoeken het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp én staan stil bij de bevrijding van West Brabant tot aan Steenbergen/Welberg. Deskundigen Robert Catsburg, Wot Mathijs en Hans Sakkers vertellen hier in detail over de diverse militaire operaties, voorzien van authentiek foto- en filmmateriaal.
Deel 3 gaat specifiek over de bevrijding van Bergen op Zoom. Met een imposante intocht in de Canadalaan werd de tocht vervolgd naar de Grote Markt. Ook de Slag om rivier de Zoom wordt deskundig toegelicht door Burthy Mathijs. Aangevuld met diverse interviews met ooggetuigen en de beroemde Danny McLoad, wie als eerste bevrijder de Grote Markt in Bergen op Zoom op reed.

Het drieluik is uitgezonden op de woensdag 8, 15 en 22 oktober bij ZuidWest TV. De losse delen kunt u ook terugzien door te klikken op onderstaande koppelingen:
Slag om de Schelde deel 1 – deel 2 – deel 3

Slag om de Schelde
Slag om de Schelde

Vergelijkbare berichten

  • Een raadselachtig schot

    Vanuit de Moeregrebstraat is in de achtergevel van het pand Rijkebuurtstraat een kogel te zien die er volgens een zegsman al sedert mensenheugenis zit. DE vraag is: hoe is die kogel daar gekomen? Een uitdaging voor de lezer.

  • Tip: tentoonstelling over Reimerswaal

    Vanaf de maand mei zijn in het OosterscheldeMuseum in Yerseke archeologische land- en zeekaarten te bezichtigen waarop duidelijk te zien is hoe de St. Felixvloed op die quade Saterdag van 5 november 1530 en de daarop volgende stormvloeden van 1532 en 1536 te keer zijn gegaan.

  • Tip: Bezoek het Westfront ’14-’18 met een app

    Voor wie binnenkort richting Frankrijk trekt: download een app met een groot aantal bezoekwaardige plekken voorzien van beschrijvingen die je thuis al kunt doornemen. Je kunt ook zelf middels de ingebouwde locatiebeschrijvingen een eigen route samenstellen.

  • Vrijwilligers naar Vrederust

    De vrijwilligers die er niet bij waren hebben zeker iets gemist. De rondleiding was een overvloed aan informatie over het instituut Vrederust