ZuidWestTV reportage “Slag om de Schelde”

Het drieluik “Slag om de Schelde”, over de bevrijding van onze regio door de Canadezen, nu precies 70 jaar geleden. Peter de Kok is samen met zijn broer Hans afgereisd naar Juno Beach om de landing en bevrijdingsroute van de Canadese strijdkrachten tot in West Brabant en Zeeland in beeld te brengen.
“Een documentaire gemaakt als eerbetoon voor de Canadese bevrijders en hen die direct of indirect hieraan bijgedragen hebben” zegt Peter de Kok, “maar tevens met een educatief karakter, om een bewustwording los te maken onder de huidige generaties, dat vrijheid nooit vanzelfsprekend is”.

In de eerste aflevering geven zij een indrukwekkende weergave van de invasie op de standen, met bezoeken aan o.a. Arromanche en Longues sur Mer. Ze volgen de route langs, het in de oorlog totaal verwoeste, Caen. Ze eindigen in Falaise, waar zich de bekende militaire operation Totalise en Tractable ofwel de “the Falaise Gap” afspeelde, waarbij maar liefst 200.000 Duitsers ingesloten werden door de geallieerden. Drs. Irene van Kemenade geeft als militair deskundige een analyse van deze belangrijke operatie.
In deel 2 volgt de bevrijding van België, gevolgd door de intensieve Slag om Woensdrecht en de bevrijding van Zeeland. Ze bezoeken het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp én staan stil bij de bevrijding van West Brabant tot aan Steenbergen/Welberg. Deskundigen Robert Catsburg, Wot Mathijs en Hans Sakkers vertellen hier in detail over de diverse militaire operaties, voorzien van authentiek foto- en filmmateriaal.
Deel 3 gaat specifiek over de bevrijding van Bergen op Zoom. Met een imposante intocht in de Canadalaan werd de tocht vervolgd naar de Grote Markt. Ook de Slag om rivier de Zoom wordt deskundig toegelicht door Burthy Mathijs. Aangevuld met diverse interviews met ooggetuigen en de beroemde Danny McLoad, wie als eerste bevrijder de Grote Markt in Bergen op Zoom op reed.

Het drieluik is uitgezonden op de woensdag 8, 15 en 22 oktober bij ZuidWest TV. De losse delen kunt u ook terugzien door te klikken op onderstaande koppelingen:
Slag om de Schelde deel 1 – deel 2 – deel 3

Slag om de Schelde
Slag om de Schelde

Vergelijkbare berichten

  • Waar Zeeland Brabant kust

    De Westbrabantse Waterlinie (k)rijgt een nieuwe parel aan het prachtige snoer

  • Collegetour in Noord Brabant

    Op zaterdag 10 oktober organiseert de Historische Vereniging Brabant een collegetour naar het oostelijke deel van de provincie.

  • Interview Yolande Kortlever

    Yolande Kortlever is op ZuidWestTV in het programma Cocktail geïnterviewd over haar boek Geschiedenis van Nederland.

  • Een bijzondere Waterschans

    Een boek met verhalen van streekgenoten die de dagen van oktober 1944 aan den lijve hebben ondervonden. Het wordt als derde editie van het tijdschrift van dit jaar aan de leden aangeboden.

  • Een tentoonstelling voor speurneuzen

    Loop je neus achterna en ga op zoek naar het pestparfum in het Markiezenhof. Stadsdokter Justus Turcq heeft zijn laboratorium in de tuinzalen opgesteld. Soms is hij zelf als pestdokter aanwezig. Spannend en leerzaan voor jong en oud.

  • Vrijwilligers naar Vrederust

    De vrijwilligers die er niet bij waren hebben zeker iets gemist. De rondleiding was een overvloed aan informatie over het instituut Vrederust