Keldermans’ Christoffelschouw

Het blad De Waterschans herbergde reeds in de beginjaren van de Kring zeer lezenswaardige zaken. De middelen om een aantrekkelijk blad te maken ontbraken echter duidelijk. De oplage was ook vrij klein. Als dergelijke artikelen niet meer gevonden (kunnen) worden, dreigen ze helaas verloren te gaan. Dat zou jammer zijn.
Hier treft u daarom twee artikelen aan over de Christoffelschouw die in 1971 resp 1978 werden gepubliceerd. Dank zij de twee schrijvers, Fons Gieles en Anton Asselberg krijgt de lezer een diepgaand inzicht in het middeleeuwse kunstwerk dat deze schouw is. Fons Gieles stelt zelfs: Bergen op Zoom mag het als een van zijn kost­baarste kunstschatten beschouwen. Ook merkt hij een sterke gelijkenis op tussen de afgebeelde Christoffel en Jan II van Glymes, de vader en voorganger van de opdrachtgever. Toch eens gaan kijken…!
Nu kunt u op een gemakkelijke manier  meer te weten komen over dit bijzondere sieraad in het Markiezenhof.
De beide artikelen zijn in één bestand opgenomen, dat met onderstaande knop wordt geopend, én voor eigen opslag kan worden overgetankt (ophalen)

Haal dit boek op (pdf)

Een recenter publicatie met nog een invalshoek vindt u in de Waterschans van 1 maart 2014. Daarin staat een diepgravend artikel van Willem van Ham, De Christoffelschouw, pronkstuk van het Markiezenhof: zijn geschiedenis, versieringen en betekenis,  waarin de op de schouw aanwezige heraldische figuren worden beschreven.

Vergelijkbare berichten

  • Een bijzondere stadsexcursie voor een bijzondere groep

    De deelnemers van het eerste cursusjaar van de School voor Geschiedenis hebben het cursusjaar afgesloten met een bijzondere excursie door het centrum van Bergen op Zoom waardoor ze de stad voortaan met andere ogen zullen bekijken.

  • Kinderboek over de Zuiderwaterlinie: steun de crowdfunding!

    De Geschiedkundige Kring wijst graag op een bijzonder initiatief van Saskia van Oversteeg, dat direct raakt aan ons erfgoed. In samenwerking met de Alliantie Zuiderwaterlinie werkt zij aan een kinderboek dat jonge lezers op speelse en toegankelijke wijze kennis laat maken met een uniek stuk Nederlandse geschiedenis. Menno en het ontstaan van de Zuiderwaterlinie Het…

  • Hofzaallezingen 2016, Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom

    Voor de zeventiende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof, De Geschiedkundige Kring en Heemkundekring Halchterth.

  • Bergse schepen en schippers

    Beeldend kunstenaar Kees Touw heeft een hele website gewijd aan Bergse schippers(families) en de schepen die zij exploiteerden

  • Bezoekdata maquette Bergen op Zoom

    Paul Versijp en Ad van den Bulck maken u wegwijs in het Bergen op Zoom van 1747, en het omliggende gebied dat reikt van de Raayberg tot fort de Roovere, en van de Waterschans tot de Vijverberg.

  • Uitgave boek over Joris van Spilbergen

    Deze zomer (2015) was het exact 400 jaar geleden dat Joris van Spilbergen de Spaanse Zuidzee Armada een gevoelige nederlaag toebracht. Later in dienst bij het machtige handelshuis van Balthasar de Moucheron maakt hij o.a. in 1601 een reis naar Ceylon en Java. Na thuiskomst verhuist hij naar Bergen op Zoom. Over deze relatief onbekende plaatsgenoot schreef Jan de Lint een boek wat 10 dec. gepresenteerd zal worden.