Keldermans’ Christoffelschouw

Het blad De Waterschans herbergde reeds in de beginjaren van de Kring zeer lezenswaardige zaken. De middelen om een aantrekkelijk blad te maken ontbraken echter duidelijk. De oplage was ook vrij klein. Als dergelijke artikelen niet meer gevonden (kunnen) worden, dreigen ze helaas verloren te gaan. Dat zou jammer zijn.
Hier treft u daarom twee artikelen aan over de Christoffelschouw die in 1971 resp 1978 werden gepubliceerd. Dank zij de twee schrijvers, Fons Gieles en Anton Asselberg krijgt de lezer een diepgaand inzicht in het middeleeuwse kunstwerk dat deze schouw is. Fons Gieles stelt zelfs: Bergen op Zoom mag het als een van zijn kost­baarste kunstschatten beschouwen. Ook merkt hij een sterke gelijkenis op tussen de afgebeelde Christoffel en Jan II van Glymes, de vader en voorganger van de opdrachtgever. Toch eens gaan kijken…!
Nu kunt u op een gemakkelijke manier  meer te weten komen over dit bijzondere sieraad in het Markiezenhof.
De beide artikelen zijn in één bestand opgenomen, dat met onderstaande knop wordt geopend, én voor eigen opslag kan worden overgetankt (ophalen)

Haal dit boek op (pdf)

Een recenter publicatie met nog een invalshoek vindt u in de Waterschans van 1 maart 2014. Daarin staat een diepgravend artikel van Willem van Ham, De Christoffelschouw, pronkstuk van het Markiezenhof: zijn geschiedenis, versieringen en betekenis,  waarin de op de schouw aanwezige heraldische figuren worden beschreven.

Vergelijkbare berichten

  • Feest met de 16e geschiedenisquiz

    Na 3 x noodzakelijk uitstel vanwege de pandemie is het er toch van gekomen: de 16e editie van de quiz. Een feest waarbij velen elkaar weer na pakweg een jaar radiostilte, konden begroeten. De quiz zelf mocht er ook zijn; de hersens hoorde je bijna kraken

  • GK Vrijwilligers naar Breda

    De vrijwilligers die de Kring draaiend houden, worden jaarlijks ‘gehonoreerd’ met een passende excursie. Deze keer werd het Maczek Memorial bezocht.

  • Kinderboek over de Zuiderwaterlinie: steun de crowdfunding!

    De Geschiedkundige Kring wijst graag op een bijzonder initiatief van Saskia van Oversteeg, dat direct raakt aan ons erfgoed. In samenwerking met de Alliantie Zuiderwaterlinie werkt zij aan een kinderboek dat jonge lezers op speelse en toegankelijke wijze kennis laat maken met een uniek stuk Nederlandse geschiedenis. Menno en het ontstaan van de Zuiderwaterlinie Het…

  • Brabantse Heemdagen

    Op 22 en 23 augustus 2019 zijn de geschiedkundige Kring en Halchterth gastheren voor de jaarlijkse Brabantse Heemdagen. Inschrijvers kunnen (bij goed weer) twee interessante dagen op de Brabantse Wal tegemoet zien.

  • Hete vuren: expositie in Gertrudiskerk

    In de Gertrudiskerk is een kleine foto-expositie opgesteld waarop te zien is wat er na de brand van 10 april 1972 van de kerk resteerde. Dit sluit aan op de lezing van Robert Guinee op 16 mei a.s.

  • Verslag van de excursie naar de Quirinuskerk

    Tijdens de stadsexcursie op zondagmorgen vertelden de inleiders over historie van de kerk, herkomst van het monumentaal meubilair en het noodzakelijke herstel dat thans gaande is om het gebouw voor verval te behoeden. Een openbaring.