Keldermans’ Christoffelschouw

Het blad De Waterschans herbergde reeds in de beginjaren van de Kring zeer lezenswaardige zaken. De middelen om een aantrekkelijk blad te maken ontbraken echter duidelijk. De oplage was ook vrij klein. Als dergelijke artikelen niet meer gevonden (kunnen) worden, dreigen ze helaas verloren te gaan. Dat zou jammer zijn.
Hier treft u daarom twee artikelen aan over de Christoffelschouw die in 1971 resp 1978 werden gepubliceerd. Dank zij de twee schrijvers, Fons Gieles en Anton Asselberg krijgt de lezer een diepgaand inzicht in het middeleeuwse kunstwerk dat deze schouw is. Fons Gieles stelt zelfs: Bergen op Zoom mag het als een van zijn kost­baarste kunstschatten beschouwen. Ook merkt hij een sterke gelijkenis op tussen de afgebeelde Christoffel en Jan II van Glymes, de vader en voorganger van de opdrachtgever. Toch eens gaan kijken…!
Nu kunt u op een gemakkelijke manier  meer te weten komen over dit bijzondere sieraad in het Markiezenhof.
De beide artikelen zijn in één bestand opgenomen, dat met onderstaande knop wordt geopend, én voor eigen opslag kan worden overgetankt (ophalen)

Haal dit boek op (pdf)

Een recenter publicatie met nog een invalshoek vindt u in de Waterschans van 1 maart 2014. Daarin staat een diepgravend artikel van Willem van Ham, De Christoffelschouw, pronkstuk van het Markiezenhof: zijn geschiedenis, versieringen en betekenis,  waarin de op de schouw aanwezige heraldische figuren worden beschreven.

Vergelijkbare berichten

  • Logendag

    De Bergse School voor Geschiedenis is een begrip in de stad; zij deelt deze eer met gelijksoortige initiatieven in andere steden. Jaarlijks komen deze scholen bijeen om ervaringen uit te wisselen en elkaar te verrijken. Dir verslag werd ingezonden door de voorzitter van de Bergse School, Jan Hopstaken.

  • Eregalerij van Brabantse Gesneuvelden

    Een bijzonder project van het Brabants Historisch Informatie Centrum i.s.m. Stichting Herdenking Brabants Gesneuvelden. Een eregalerij voor Brabantse gesneuvelden in het kader van 75 jaar bevrijding van Noord-Brabant. De eregalerij is via website en van 7 t/m 22 september te bezoeken.

  • Kinderboek over de Zuiderwaterlinie: steun de crowdfunding!

    De Geschiedkundige Kring wijst graag op een bijzonder initiatief van Saskia van Oversteeg, dat direct raakt aan ons erfgoed. In samenwerking met de Alliantie Zuiderwaterlinie werkt zij aan een kinderboek dat jonge lezers op speelse en toegankelijke wijze kennis laat maken met een uniek stuk Nederlandse geschiedenis. Menno en het ontstaan van de Zuiderwaterlinie Het…

  • Nieuwsbrief BoZilver #5: juli 2015

    Een extra bulletin van het project Bergen op Zilver. De aankoop van een in Bergen op Zoom of Breda vervaardigde uiterst zeldzame schuttersketting door het Rijksmuseum!

  • Lancering website Jeugdcanon.nl

    Op woensdag 22 januari 2025 is de website Jeugdcanon.nl gelanceerd. Dit project van de werkgroep Jeugd is een unieke geschiedeniswebsite gericht op kinderen in de leeftijd van ca. 8 tot 12 jaar.