Toine Mazairac: het boek

Bijna zou Toine Mazairac in de vergetelheid wegzakken. Vraag de jongere generaties maar eens naar die naam. Met een beetje geluk wijzen ze naar de vroegere Opel garage aan de Erasmuslaan, maar daarmee houdt het meestal op. Je moet bij de oudste generaties zijn om te horen dat die Opel dealer ooit wielrenner was geweest. Nadere details ontbreken ook dan vaak.
Dank zij een initiatief van Nol Leys is er nu een boek dat deze roemruchte Bergenaar  terug in de herinnering brengt. Nu kan jong en oud (meestal voor het eerst) kennis nemen van het feit dat we ooit een wereldkampioen wielrennen als stadgenoot hadden. Die ook een aantal keren nationaal kampioen sprinten was.
Toine Mazairac was ook op ander gebied actief. Hij was een van de mede-oprichters van het vliegveld de Eendekooi, dat uitgroeide tot het huidige vliegveld Woensdrecht. Sja, en die garage aan de Erasmuslaan is er ook niet zomaar gekomen.
Kortom, een veelzijdig man met doorzettingsvermogen, die als voorbeeld voor velen mag gelden. Die het succes afdwong en het doel bereikte dat hem voor ogen stond. U leest dit, en nog veel meer, in het boek dat u via deze website kunt downloaden.
Vooralsnog is dit alleen digitaal beschikbaar. Toch zou het een prachtige aanwinst zijn voor iedere Bergse boekenkast. Hopelijk komt het daar nog eens van.
Lees ook een krantenbericht van 27 juli 2024: Oom Toine zat bij ons thuis ondergedoken
Om de herinnering aan deze markante Bergenaar eens temeer levend houden, is het eigenlijk niet meer dan logisch dat er een straat, of minstens een fietspad naar hem vernoemd wordt. Zeker nu er veel nieuw gebouwd wordt moet daar iets op te vinden zijn.

Haal dit boek op (pdf)

Nog meer wielerhistorie
Enige tijd geleden verscheen nóg een (digitaal) boekje dat een stukje Bergse wielerhistorie in beeld brengt: Kort door de bocht van Roosendaler Luc Goderie. In een eerder artikel op deze website werd hier al eens aandacht aan besteed. Onlangs bleek de website van Goderie ‘in onderhoud’ te zijn. Dank zij de vriendelijke medewerking van Goderie is dit boekje thans ook rechtstreeks van de website van de Geschiedkundige Kring te downloaden.

Haal dit boek op (pdf)

Vergelijkbare berichten

  • 1944 Tholen geïnundeerd

    Een artikel over de Duitse inundatie in 1944 en de gevolgen voor inwoners en het eiland, in digitale printbare vorm

  • Kunst te koop

    De maker van de buste van Korneel Slootmans biedt enkele voorstudies te koop aan. Deze laten Bergenaren toch niet in vreemde handen overgaan?

  • Arleniusdag

    In Aarle-Rixtel wordt op 14 oktober een dag gewijd aan het leven en werk van Arlenius. Dit is geen activiteit van de Kring, maar graag brengen we deze interessante dag onder de aandacht van onze leden.

  • Hofzaallezingen 2018

    De hofzaallezingen komen er weer aan. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wacht echter niet tot het laatste moment!

  • Een zilveren avond

    Leden van de geschiedkundige Kring en Vrienden van het Markiezenhof konden als bijna eersten proeven van de nieuwe zilvertentoonstelling en het boek ‘Zilver in en om Bergen op Zoom’ in handen houden.

  • Hofzaallezing 2016-III: De weervissers van Bergen op Zoom

    Een prachtige Bergse bedrijfstak die overigens door nog maar één familie wordt beoefend, en mede dank zij de Stichting Behoud Weervisserij kan voortbestaan, komt aan de orde in deze derde lezing. Het boek dat over dit onderwerp verscheen bevat vanzelfsprekend veel meer informatie dan in het tijdsbestek van deze lezing kon worden besproken.