Toine Mazairac: het boek

Bijna zou Toine Mazairac in de vergetelheid wegzakken. Vraag de jongere generaties maar eens naar die naam. Met een beetje geluk wijzen ze naar de vroegere Opel garage aan de Erasmuslaan, maar daarmee houdt het meestal op. Je moet bij de oudste generaties zijn om te horen dat die Opel dealer ooit wielrenner was geweest. Nadere details ontbreken ook dan vaak.
Dank zij een initiatief van Nol Leys is er nu een boek dat deze roemruchte Bergenaar  terug in de herinnering brengt. Nu kan jong en oud (meestal voor het eerst) kennis nemen van het feit dat we ooit een wereldkampioen wielrennen als stadgenoot hadden. Die ook een aantal keren nationaal kampioen sprinten was.
Toine Mazairac was ook op ander gebied actief. Hij was een van de mede-oprichters van het vliegveld de Eendekooi, dat uitgroeide tot het huidige vliegveld Woensdrecht. Sja, en die garage aan de Erasmuslaan is er ook niet zomaar gekomen.
Kortom, een veelzijdig man met doorzettingsvermogen, die als voorbeeld voor velen mag gelden. Die het succes afdwong en het doel bereikte dat hem voor ogen stond. U leest dit, en nog veel meer, in het boek dat u via deze website kunt downloaden.
Vooralsnog is dit alleen digitaal beschikbaar. Toch zou het een prachtige aanwinst zijn voor iedere Bergse boekenkast. Hopelijk komt het daar nog eens van.
Lees ook een krantenbericht van 27 juli 2024: Oom Toine zat bij ons thuis ondergedoken
Om de herinnering aan deze markante Bergenaar eens temeer levend houden, is het eigenlijk niet meer dan logisch dat er een straat, of minstens een fietspad naar hem vernoemd wordt. Zeker nu er veel nieuw gebouwd wordt moet daar iets op te vinden zijn.

Haal dit boek op (pdf)

Nog meer wielerhistorie
Enige tijd geleden verscheen nóg een (digitaal) boekje dat een stukje Bergse wielerhistorie in beeld brengt: Kort door de bocht van Roosendaler Luc Goderie. In een eerder artikel op deze website werd hier al eens aandacht aan besteed. Onlangs bleek de website van Goderie ‘in onderhoud’ te zijn. Dank zij de vriendelijke medewerking van Goderie is dit boekje thans ook rechtstreeks van de website van de Geschiedkundige Kring te downloaden.

Haal dit boek op (pdf)

Vergelijkbare berichten

  • Twee ereburgers in Steenbergen

    Steenbergen heeft twee geschiedenisadepten onderscheiden met het erburgerschap. Waarmee Steenbergen thans drie ereburgers kent. Beiden hebben de geschiedenis van deze stad voor de huidige generaties toegankelijk gemaakt

  • Presentatie boek Willem van Ham

    De gezamenlijke presentatie van de twee boeken “Willem van Ham” en “Jan IV” werd een, mede dank zij de muzikale omlijsting, een waardige bijeenkomst als eerbewijs aan Willem van Ham, erelid van de Geschiedkundige Kring. Dat hij deze titel niet zomaar kreeg, blijkt uit het gepresenteerde gedenkboek. Ook aan het andere boek, Jan IV heeft Willem van Ham nog bijgedragen.

  • Kerken in Brabant; Hofzaallezing 2018-III

    Het kerkelijk erfgoed in Brabant is nog best rijk, al is veel helaas verdwenen. Ook de toekomst is best zorgelijk als voor de gebouwen geen goede bestemming wordt gevonden.

  • Afscheid Willem van Ham

    Het afscheid van de op 3 juni j.l. overleden Dr Willem van Ham was een indrukwekkende en sfeervolle gebeurtenis. De hier weergegeven toespraken tonen eens temeer welke grootheid we thans moeten loslaten. Ze vormen tezamen een digitaal monument voor ons erelid.

  • Hofzaallezingen 2023

    Na een coronastop van twee jaar pakt de Geschiedkundige Kring de draad van de Hofzaallezingen weer op. Het accent van de drie lezingen ligt op het thema ‘Vuur’. Daarmee haakt de Kring in op de reizende expositie ‘Hete Vuren’ met schatten uit het Rijksmuseum, die vanaf 22 april in museum Het Markiezenhof te zien is.