Toine Mazairac: het boek

Bijna zou Toine Mazairac in de vergetelheid wegzakken. Vraag de jongere generaties maar eens naar die naam. Met een beetje geluk wijzen ze naar de vroegere Opel garage aan de Erasmuslaan, maar daarmee houdt het meestal op. Je moet bij de oudste generaties zijn om te horen dat die Opel dealer ooit wielrenner was geweest. Nadere details ontbreken ook dan vaak.
Dank zij een initiatief van Nol Leys is er nu een boek dat deze roemruchte Bergenaar  terug in de herinnering brengt. Nu kan jong en oud (meestal voor het eerst) kennis nemen van het feit dat we ooit een wereldkampioen wielrennen als stadgenoot hadden. Die ook een aantal keren nationaal kampioen sprinten was.
Toine Mazairac was ook op ander gebied actief. Hij was een van de mede-oprichters van het vliegveld de Eendekooi, dat uitgroeide tot het huidige vliegveld Woensdrecht. Sja, en die garage aan de Erasmuslaan is er ook niet zomaar gekomen.
Kortom, een veelzijdig man met doorzettingsvermogen, die als voorbeeld voor velen mag gelden. Die het succes afdwong en het doel bereikte dat hem voor ogen stond. U leest dit, en nog veel meer, in het boek dat u via deze website kunt downloaden.
Vooralsnog is dit alleen digitaal beschikbaar. Toch zou het een prachtige aanwinst zijn voor iedere Bergse boekenkast. Hopelijk komt het daar nog eens van.
Lees ook een krantenbericht van 27 juli 2024: Oom Toine zat bij ons thuis ondergedoken
Om de herinnering aan deze markante Bergenaar eens temeer levend houden, is het eigenlijk niet meer dan logisch dat er een straat, of minstens een fietspad naar hem vernoemd wordt. Zeker nu er veel nieuw gebouwd wordt moet daar iets op te vinden zijn.

Haal dit boek op (pdf)

Nog meer wielerhistorie
Enige tijd geleden verscheen nóg een (digitaal) boekje dat een stukje Bergse wielerhistorie in beeld brengt: Kort door de bocht van Roosendaler Luc Goderie. In een eerder artikel op deze website werd hier al eens aandacht aan besteed. Onlangs bleek de website van Goderie ‘in onderhoud’ te zijn. Dank zij de vriendelijke medewerking van Goderie is dit boekje thans ook rechtstreeks van de website van de Geschiedkundige Kring te downloaden.

Haal dit boek op (pdf)

Vergelijkbare berichten

  • Nieuwsbrief BoZilver #4: mei 2015

    De 4e nieuwsbrief van de stichting Bergen op Zilver met onder andere aandacht voor de vorderingen van het onderzoek en het boek.

  • Quizzers: laatste kans!

    Laatste gelegenheid om uw team aan te melden. Er zijn nog enkele plekjes.

  • Open Monumentendag/weekend 2017

    Het West-Brabants Archief vertoont tijden de Open Monumentendagen op zaterdag 9 september een film over gemeente Rucphen uit de 50er jaren in de prachtige gewelvenkelder. Uit het depot zijn verder diverse interessante stukken geëxposeerd. Een bezoek waard! Maar ook elders in de stad en de dorpen is veel te zien. Kijk maar eens op de website van de Kunsten in de Monumenten (een link vindt u in dit bericht)

  • De deuren gaan (voorzichtig) weer open

    Het zijn niet alleen de terrassen en Markiezenhof die (met beperkingen) gasten ontvangen, maar ook de Scherminckel in het Archeologisch museum en de stadsgidsen heten u welkom.

  • Pompejus definitief ‘gelanceerd’

    Op 11 november 2016 werden in een bijeenkomst van alle betrokken partijen de officiële handtekeningen gezet om de bouw van de toren Pompejus te beginnen. De samenwerking werd openbaar gemaakt door de onthulling van het projectbord dat vanaf de A4 goed is te zien, en langs de Schansbaan staat.