1747 | schilderij Jan Steen

Een aardige kijktip van Jan Peeters:

Graag vraag ik jullie aandacht voor de uitzending van het tv-programma Kunstraadsels, vanavond 8 juni op Nederland 2, 20.30 – 21.10 uur.
Het programma is gewijd aan het schilderij De Burgemeester van Delft door Jan Steen, bekend van het omslag van The Embarassment of Riches/ Overvloed en Onbehagen door Simon Schama. Het zal waarschijnlijk gaan om de identificatie van de in het schilderij afgebeelde personen. Is het wel zo’n burgemeester? (Nee, natuurlijk niet!)
Helaas duurt het programma maar een halfuurtje, ik vrees dat de tijd zal ontbreken om ook andere aspecten van het stuk aan de orde te laten komen. Maar wie weet, misschien toch wel even.
Wat voor ons namelijk interessant is, is de herkomst. Het schilderij duikt in 1752 op in Frankrijk, in de collectie van de graaf De Vence. Deze De Vence had deelgenomen aan de belegering van 1747, als commandant van een brigade bestaande uit drie bataljons van het regiment Dauphin en één bataljon Royal Corse. (Bij de herinrichting van de Blauwe Zaal is op mijn voorstel de tweedimensionale soldatenpop aan één zijde voorzien van het uniform van Dauphin.) De Vence moet het schilderij bij de plundering direct na de verovering verworven hebben. Tot dat moment zal het schilderij minstens 50 jaar in Bergen gehangen hebben, in één van de huizen van de familie De Baudoux. Deze familie De Baudoux was een Rotterdamse regentenfamilie waarvan leden in Bergen op Zoom controleur waren van de konvooien en licenten.
Leuk toch?
Misschien dus maar even kijken vanavond, mogelijk worden Bergen op Zoom en de gebeurtenissen van 1747 toch nog even genoemd.

Vergelijkbare berichten

  • Er staat een paard in de tuin ….

    Indertijd waren we te gast aan de Hoogstraat 15, het huis van De Ram. Er dook een interessante foto op in het West brabants Archief, die gemaakt is in de achtertuin van dit pand.

  • Gevechtsverslagen Meidagen 1940 online

    De meidagen in 1940 kunnen nu gedetailleerd worden onderzocht. Strijdverslagen van (nederlandse) militairen staan vanaf vandaag online.

  • Film over Vrederust nogmaals te zien

    Wegens doorslaand succes is er nogmaals een vertoning op 8 en 9 november in Cinema-actueel én nog eens op zondag 16 november om 14.00 uur

  • Oud voorzitter Ad van den Bulck overleden

    Op 28 oktober 2014 kwam het trieste bericht, dat onze oud-voorzitter, Ad van den Bulck, na een kort ziekbed is overleden. Wij verliezen in hem een gedreven mens met een warm hart voor de geschiedenis van Bergen op Zoom, waar hij veel van zijn energie in stak. Zijn stimulerende kracht zal ons nog lang bij blijven.