1747 | schilderij Jan Steen

Een aardige kijktip van Jan Peeters:

Graag vraag ik jullie aandacht voor de uitzending van het tv-programma Kunstraadsels, vanavond 8 juni op Nederland 2, 20.30 – 21.10 uur.
Het programma is gewijd aan het schilderij De Burgemeester van Delft door Jan Steen, bekend van het omslag van The Embarassment of Riches/ Overvloed en Onbehagen door Simon Schama. Het zal waarschijnlijk gaan om de identificatie van de in het schilderij afgebeelde personen. Is het wel zo’n burgemeester? (Nee, natuurlijk niet!)
Helaas duurt het programma maar een halfuurtje, ik vrees dat de tijd zal ontbreken om ook andere aspecten van het stuk aan de orde te laten komen. Maar wie weet, misschien toch wel even.
Wat voor ons namelijk interessant is, is de herkomst. Het schilderij duikt in 1752 op in Frankrijk, in de collectie van de graaf De Vence. Deze De Vence had deelgenomen aan de belegering van 1747, als commandant van een brigade bestaande uit drie bataljons van het regiment Dauphin en één bataljon Royal Corse. (Bij de herinrichting van de Blauwe Zaal is op mijn voorstel de tweedimensionale soldatenpop aan één zijde voorzien van het uniform van Dauphin.) De Vence moet het schilderij bij de plundering direct na de verovering verworven hebben. Tot dat moment zal het schilderij minstens 50 jaar in Bergen gehangen hebben, in één van de huizen van de familie De Baudoux. Deze familie De Baudoux was een Rotterdamse regentenfamilie waarvan leden in Bergen op Zoom controleur waren van de konvooien en licenten.
Leuk toch?
Misschien dus maar even kijken vanavond, mogelijk worden Bergen op Zoom en de gebeurtenissen van 1747 toch nog even genoemd.

Vergelijkbare berichten

  • Alloo, mette Peperbus ……….

    Met Vastenavond is de Bergse stadstoren aangekleed als een echte dweil. Maar ook in het verleden zijn er regelmatig veranderingen aan het uiterlijk van de toren geweest. Deze waren wat blijvender, trouwens. Hier een foto uit een recent verleden die een nadere datering behoeft.

  • Nogmaals: “De Zuid”

    Een reactie op het eerdere bericht over een gietijzeren tableautje werpt een nieuw licht op dit Bergse kleinood

  • Mooij weer SIEB

    SIEB is er in geslaagd een mooi stukje industrieel erfgoed te behouden. Wat meer is: Verborgen kunst wordt hiermee zichtbaar gemaakt voor iedereen. Bezoekers van Kees de Mooij Fiets en Fitness kunnen het gerestaureerde kunstwerk uit het gesloopte GEB trafohuis in het voormalige Liga-gebouw bewonderen.

  • qr code werkt niet

    In dit bericht vindt u een vervangende link voor de niet werkende qr code in Waterschans 2025-3

  • Kopie ontmoet kopie

    Sedert vrijdag 11 maart 2022 ‘ziet’ Menno van Coehoorn zijn complete meesterwerk, de vesting Bergen op Zoom. Dit heeft de vestingbouwkundige tijdens leven niet mogen beleven. Thans hangt zijn portret bij de maquette van de vesting en waterlinie.