Henri Mastboomlezing: Zes eeuwen zilver in West-Brabant

De geschiedenis van het ambacht van de zilver- en goudsmeden en de prachtige producten in West-Brabant komen aan bod in de lezing. Op donderdag 17 maart vertelt dhr. Cees Vanwesenbeeck in de Hofzaal van het Markiezenhof over zes eeuwen zilver in West-Brabant.

Tot op heden is er weinig onderzoek gedaan naar de goud- en zilversmeden in het gebied ten westen van Breda. Voor de Baronie is het gat in de geschiedschrijving opgevuld met een omvangrijk boek dat in 2000 is verschenen.

Nieuw onderzoek naar de geschiedenis van het ambacht van de zilversmeden in de omgeving van Bergen op Zoom heeft aangetoond dat Bergen op Zoom past in het rijtje belangrijke Brabantse plaatsen met een mooie zilvertraditie: Den Bosch, Breda en Bergen op Zoom. In de periode tussen 1400 en 1950 zijn hier meer dan 350 zilversmeden aan het werk geweest. Zij zorgden voor een grote productie met tal van prachtige voorbeelden van toegepaste kunst.

Vanaf 20 mei 2017 is er een Zilvertentoonstelling in het Markiezenhof.

Meer informatie

De lezing vindt plaats op donderdag 17 maart in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Aanvang lezing om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur, toegang is gratis. De lezing maakt deel uit van de Henri Mastboom lezingenserie, gebracht door de West-Brabantse archiefdiensten (Roosendaal, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Breda). De serie is mogelijk gemaakt door de Mastboom Brosens Stichting in Oud-Gastel.

Vergelijkbare berichten

  • Lezing: Raad van Beroerten

    De ‘Bloedraad’ van de Hertog van Alva bezocht Bergen op Zoom verschillende keren gedurende de periode 1568-1573 en tekenden hun verslag op. Niet minder dan 57 personen uit Bergen op Zoom zijn door de Raad van Beroerten veroordeeld. In zijn lezing zal Sander Wassing onder andere ingaan op de werkwijze van de raad en de veroordeelden.

  • Hofzaallezing 2019-5 én 6

    Paul Schnabel gaf tot verrassing van de aanwezigen niet alleen een kijk op de eigen-aardigheden van Nederland, maar toonde zich ook een fervent liefhebber van de schilderkunst door een aantal schilderijen uit de huidige tentoonstelling Lage Landen nader te belichten.

  • Antwerpen 1914

    Op 16 april hield Thomas G Maes na de Algemene Leden Vergadering (ALV) van de geschiedkundige Kring een lezing over Het Beleg Van Antwerpen in oktober 1914, dat uiteindelijk leidden tot de vlucht van meer dan een miljoen Belgen naar Nederland.

  • Je bent jong en je wilt wat; Hofzaallezing 2018-I

    Hofzaallezing 2018-1 door Kitty de Leeuw ging over de periode voor het merendeel van de bezoekers hun (vroegste) jeugdjaren betrof. Vanaf circa 1955 kwamen overal in Nederland jongerenculturen van de grond. Brommers, popmuziek, jongerensoos, opvallende haardossen als kuiven, suikerspinnen, jazz-sikjes en beatlehaar werden ‘statussymbolen’.