Hofzaallezingen 2026

Verloren landgoederen

Meilust een landgoed? Rozenoord? Goeree? Lievenshove? Ruytershove? Geen twijfel mogelijk. Stuk voor stuk. Vergeten, verloren. Meilust wist nog de naam van de wijk te scoren. Maar Bergen op Zoom veegde Lievenshove in de jaren zestig compleet van de kaart. We mogen het doen met de Lievenshovelaan. Rozenoord kent iedereen als Bergs sportpark, wie deze omgeving een beetje tot zich laat doordringen krijgt misschien het idee van een landgoed. Maar wie doet dat als je doelpunten wil gaan scoren? Of een scherpe tijd op de atletiekbaan hebt gepland. Ook Ruytershove is alleen als straatnaam bekend. Ironisch genoeg lopen weg en fietspad over de plek waar vroeger het landhuis stond. Dan is er nog Goeree. Nu opgeslokt in het geheel van landgoed Zoomland van Brabants Landschap. Landgoed ja, maar in naam. Een statig buiten ontbreekt. Toch stond dat er, tot eind jaren dertig. De plek is nog exact terug te vinden. Maar je moet het wel weten, anders loop je er zo aan voorbij.

Deze landgoederen zijn het onderwerp van het boek dat volgend jaar verschijnt op initiatief van de Geschiedkundige Kring. Eraan vooraf verzorgen de auteurs de Hofzaallezingen 2026.

  • Wanneer: dinsdagen 17 en 24 en 31 maart
  • Tijd: 20.00 uur (zaal open 19.30 uur)
  • Locatie: Hofzaal Markiezenhof

17 maart | Cees Vanwesenbeeck & Jan van de Kasteele
Inleiding over landgoederen, gevolgd door Rozenoord en na de pauze Meilust

Voor de pauze zal Cees een algemene inleiding geven en dieper ingaan op Rozenoord. Na de pauze verteld Jan over Meilust.

24 maart | Willem de Weert & Jan van de Kasteele
De verdwenen landgoederen Lievenshove, Goeree en Zoomland.

Deze lezing is eveneens opgedeeld in een deel voor de pauze, waar Willem over Lievenshove verteld. Na de pauze zal Jan ingaan op Goeree en Zoomland.

31 maart | Willem de Weert
Ruytershove

De derde Hofzaallezing staat geheel in het teken van het verloren landgoed Ruytershove.

Kaartverkoop

De afbeelding bij dit bericht is het verloren gewaande hekwerk van landgoed Ruytershove.

Vergelijkbare berichten

  • Kunst of kitsch?

    Als het om een origineel Bergs stukje werk gaat, maakt het niet uit wat de specialisten er van vinden. Een Bergenaar met het hart op de juiste (lees: ansjovinistische) plaats vindt het sowieso onbetaalbaar.

  • Lof der zwakheid; Hofzaallezing 2018-IV

    In de vierde hofzaallezing van 2018 wordt Van Duinkerken nader belicht vanuit het in 2000 uitgevoerde promotieonderzoek van de inleider. Anton van Duinkerken was een der veelzijdigste en meest begaafde woordvoerders van het katholiek levensbesef en het christelijk humanisme in Nederland. In de inleiding wordt één aspect van Van Duinkerken (de literatuurcriticus) besproken.

  • Gedicht ‘De Zoom’

    Onlangs is de webredactie geattendeerd op een mooie videoclip waarbij het gedicht ‘De Zoom’ van Anton van Duinkerken gecombineerd is met beelden van De Zoom. De video is gemaakt door de heren Peter Roek en Jan Verswijveren.

  • Hofzaallezingen 2014

    De Hofzaallezingen 2014 over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom wordt ook deze dertiende keer georganiseerd door: Het Markiezenhof, de Geschiedkundige Kring en Heemkundekring Halchterth.