Afscheid Willem van Ham

Woensdag 3 juni 2020 overleed Willem van Ham, oud-archivaris van de gemeente Bergen op Zoom, Erelid van de Geschiedkundige Kring, Ridder in de orde van Oranje Nassau.
Op dinsdag 9 juni werd in een klein, doch select gezelschap afscheid genomen en een laatste groet gebracht. Vanwege de corona-restricties was deze groep noodzakelijk klein, maar de afscheidsceremonie was er niet minder sfeervol om.
In rake bewoordingen werd door vier vrienden de persoon Willem van Ham geschetst en werden persoonlijke herinneringen gedeeld. Uit de redevoeringen rijst het beeld van misschien wel de grootste kenner van de geschiedenis van West Brabant, en blijkt de waardering van deze bevriende wetenschappers voor de persoon Willem van Ham en wat hij tot stand bracht.
Zijn talloze geschiedkundige publicaties vormen een nalatenschap waar men generaties lang profijt van zal trekken.
De vele belangstellenden die niet bij dit afscheid konden zijn, kunnen hier onder alsnog kennis nemen van de waarderende woorden die bij dit afscheid werden gesproken.
Samen vormen ze een monumentje ter herinnering aan deze bijzondere, maar veel te bescheiden mens.

de toespraak van Drs. Johanna Jacobs
de toespraak van Prof. Dr. Han Leune
de toespraak van Dr. Karel Leenders
de toespraak van Cees Vanwesenbeeck

Vergelijkbare berichten

  • Geschiedenisquiz 2021

    Na de afgelasting van de quiz in voorjaar 2020 en twee alternatieve data lijkt een editie 2021 op vrijdag 8 oktober haalbaar te zijn!

  • Lezing Reimerswaal

    Een lezing in het Zeeuws Museum over verdronken land van Reimerswaal.

  • Hofzaallezing 2015-IV: ‘Eens maar nooit weer’

    In de vierde lezing schetst Robert Catsburg het leven van een Canadese soldaat tijdens de Slag om de Schelde, en citeert uit zijn interviews met veteranen die aan de Zoom hebben gevochten.

  • Nieuw: Historische kaarten uit 1747

    Het Markiezenhof heeft een vijftal Franse kaarten uit 1747 kunnen verwerven, die mogelijk gebruikt zijn bij de belegering van de stad. De historische gebeurtenissen zijn uit deze serie af te lezen, maar ook de strategische opstelling van alle legeronderdelen. Het zijn fraaie op linnen geplakte kaarten. De kaarten worden wel zodanig kwetsbaar geacht dat ze slechts korte tijd tentoongesteld zullen worden. Het is dus zaak om nu een bezoek aan het Markiezenhof te plannen.

  • Canada at War

    YouTube bevat (ook) een grote hoeveelheid origineel filmmateriaal van WO II. Twee films zijn hier uit gelicht: de operaties van het Canadese leger vanaf Normandië langs de Belgische kust, en een film over de Slag om de Schelde, de grootste strijd ooit op Nederlandse bodem. Deze strijd was cruciaal voor de uiteindelijke overwinning.
    Behalve deze twee films is ook de herdenkingsfilm die de Geschiedkundige Kring ism BRTO tv in 1994 maakte hier te vinden.

  • Er staat een paard in de tuin ….

    Indertijd waren we te gast aan de Hoogstraat 15, het huis van De Ram. Er dook een interessante foto op in het West brabants Archief, die gemaakt is in de achtertuin van dit pand.