Waterschans 2019-II

De tweede editie van het 49e publicatiejaar van de Waterschans biedt een uitdagende gedachte over de mogelijke relatie tussen het Bergse en een van de bekendste Vlaams schilders middels twee artikelen:
* Pieter Bruegel, de barbier van de markies van Bergen
* Pieter Bruegel de schilder
en de mogelijke familierelatie tussen beide personen van deze naam. Een analyse van een detail van een aantal schilderstukken draagt hier aan bij.
Wordt hiermee de tegenwoordige landsgrens Nederland-Belgie al geheel weggevaagd, eens temeer is dat het geval met in een artikel over de Gertrudiskerk, waarvan zowel het gebouw als het vele aanwezige meubilair de hechte band tussen onze streken en het Vlaamse nogmaals bevestigen.
De restauratie tenslotte van de (protestantse) kerkzegels op de deuren van de Gertrudiskerk (zie boven dit artikel) herinneren aan een van de oorzaken van de verwijdering tussen de noordelijke en zuidelijke nederlanden; de geloofsstrijd en daarmee gepaard gaande beeldenstorm luidden een nieuwe periode in, waarbij de katholieke bevolking van de stad zijn kerkgebouw voor de eigen eredienst verloren zag gaan. Ironisch is het om te bedenken dat thans deze (toch weer) door katholiek Bergen op Zoom gebruikte kerk gesierd wordt met de zegels die deze kerk als het ‘bezit’ van de protestantse gemeenschap bevestigden.
Met de aankondiging dat de jaarexcursie naar Mechelen voert worden de banden met dat deel van het vroegere Brabant opnieuw aangehaald.

Kortom, een interessante publicatie voor wie geïnteresseerd is in de historie van onze stad maar ook belangstellenden voor architectuur, kunst en de historie van de Lage Landen.
Losse nummers zijn te koop bij de plaatselijke boekhandels, maar lid worden is slimmer…..

Vergelijkbare berichten

  • Waterschans 2012-IV

    Een overzicht van de artikelen in de De Waterschans IV van 2012.

  • Waterschans 2020-III

    De derde Waterschans van 2020 staat in het teken van het 25 jarig jubileum van de Stadsgidsen. Een bijzondere vondst van een tekening van de Gevangenpoort en als opmaat naar het ledengeschenk eind november een artikel over Jan IV.

  • Waterschans 2017-I

    In de eerste Waterschans van 2017 komt het project Bergen op Zilver twee keer aan bod. Johanna Jacobs gaat in op interessante bijvangst van het project en Cees Vanwesenbeeck blikt vooruit op de tentoonstelling en het boek van Bergen op Zilver. Jan Weyts gaat dieper in op de recent gerestaureerde voorgevel van De Grote Sevensterre. En Jan Peeters verhaalt over de terugkeer van de wapensteen van fort De Roovere.

  • Waterschans 2017-II

    In de tweede Waterschans van 2017 volop aandacht voor het onderwijs in de Bergen op Zoom. Het 60 jarig jubileum van het Roncalli, 115 jaar Juvenaat en een uitgebreid artikel over de bouwstijl van het Mollerlyceum.

  • Een kerstlied dat geen kerstlied is

    In de Waterschans verscheen in 1972 een bij de kerst toepasselijk artikel over ‘het wonder van Bergen op Zoom’. Het onderzoek van Jan Sanders prikkelt dermate dat je bijna geneigd bent om er direct op uit te trekken.

  • Waterschans 2019-III

    De derde Waterschans van 2019 staat geheel in het teken van de laatste dagen van Tweede Wereldoorlog en de bevrijding van Bergen op Zoom. Met verhalen over onderduikadressen. Het ongelukkige relaas van een jonge Bergenaar, een gijzeling in het Markiezenhof en de rol van Britse troepen bij de bevrijding van Bergen op Zoom.