Henri Mastboomlezing: Zes eeuwen zilver in West-Brabant

De geschiedenis van het ambacht van de zilver- en goudsmeden en de prachtige producten in West-Brabant komen aan bod in de lezing. Op donderdag 17 maart vertelt dhr. Cees Vanwesenbeeck in de Hofzaal van het Markiezenhof over zes eeuwen zilver in West-Brabant.

Tot op heden is er weinig onderzoek gedaan naar de goud- en zilversmeden in het gebied ten westen van Breda. Voor de Baronie is het gat in de geschiedschrijving opgevuld met een omvangrijk boek dat in 2000 is verschenen.

Nieuw onderzoek naar de geschiedenis van het ambacht van de zilversmeden in de omgeving van Bergen op Zoom heeft aangetoond dat Bergen op Zoom past in het rijtje belangrijke Brabantse plaatsen met een mooie zilvertraditie: Den Bosch, Breda en Bergen op Zoom. In de periode tussen 1400 en 1950 zijn hier meer dan 350 zilversmeden aan het werk geweest. Zij zorgden voor een grote productie met tal van prachtige voorbeelden van toegepaste kunst.

Vanaf 20 mei 2017 is er een Zilvertentoonstelling in het Markiezenhof.

Meer informatie

De lezing vindt plaats op donderdag 17 maart in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Aanvang lezing om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur, toegang is gratis. De lezing maakt deel uit van de Henri Mastboom lezingenserie, gebracht door de West-Brabantse archiefdiensten (Roosendaal, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Breda). De serie is mogelijk gemaakt door de Mastboom Brosens Stichting in Oud-Gastel.

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezing 2024-2

    Hoe vergelijk je stormvloeden uit de tijd dat er geen objectieve meetmethoden bestonden? Historisch geograaf AMJ de Kraker legt uit hoe hij een systeem ontwikkelde.

  • Hofzaallezing 2015-IV: ‘Eens maar nooit weer’

    In de vierde lezing schetst Robert Catsburg het leven van een Canadese soldaat tijdens de Slag om de Schelde, en citeert uit zijn interviews met veteranen die aan de Zoom hebben gevochten.

  • Hofzaallezingen 2017 – Uitverkocht!

    In minder dan geen tijd was het hele volume aan entreekaarten voor deze lezingen uitverkocht. Een korte schets van de betreffende lezingen vindt u in bijgaand artikel.

  • Hofzaallezing 2017-III: Muziekschool 150 jaar

    De derde hofzaallezing was van voor tot achter een demonstratie van het plezier dat met maken van muziek gepaard gaat. Behalve een enthousiaste inleider in de persoon van Cees Meijer genoten de aanwezigen van de prestaties van enkele leerlingen van de muziekschool.

  • Belgische vluchtelingen en Joodse pianiste

    Veel activiteiten in en om het Markiezenhof haken tijdens de Maand van de Geschiedenis in op het landelijke thema ‘grenzen’. Lees hier meer over een boeiende filmdocumentaire over een miljoen Belgische vluchtelingen in 1914 en een lezing over een Joodse pianiste die het concentratiekamp overleefde.

  • Hofzaallezing 2017-II: Zilver in Bergen

    De tweede Hofzaallezing op 14 maart 2017 vormde een duidelijke prélude op de komende tentoonstelling Voorbij IJdelheid van 20 mei – 29 oktober 2017 en de publicatie van het boek Zilver in en om Bergen op Zoom. Een tentoonstelling van een regio- overstijgend belang en een boek dat een standaardwerk vormt over de welhaast vergeten zilvernijverheid in het markiezaat.