Henri Mastboomlezing: Zes eeuwen zilver in West-Brabant

De geschiedenis van het ambacht van de zilver- en goudsmeden en de prachtige producten in West-Brabant komen aan bod in de lezing. Op donderdag 17 maart vertelt dhr. Cees Vanwesenbeeck in de Hofzaal van het Markiezenhof over zes eeuwen zilver in West-Brabant.

Tot op heden is er weinig onderzoek gedaan naar de goud- en zilversmeden in het gebied ten westen van Breda. Voor de Baronie is het gat in de geschiedschrijving opgevuld met een omvangrijk boek dat in 2000 is verschenen.

Nieuw onderzoek naar de geschiedenis van het ambacht van de zilversmeden in de omgeving van Bergen op Zoom heeft aangetoond dat Bergen op Zoom past in het rijtje belangrijke Brabantse plaatsen met een mooie zilvertraditie: Den Bosch, Breda en Bergen op Zoom. In de periode tussen 1400 en 1950 zijn hier meer dan 350 zilversmeden aan het werk geweest. Zij zorgden voor een grote productie met tal van prachtige voorbeelden van toegepaste kunst.

Vanaf 20 mei 2017 is er een Zilvertentoonstelling in het Markiezenhof.

Meer informatie

De lezing vindt plaats op donderdag 17 maart in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Aanvang lezing om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur, toegang is gratis. De lezing maakt deel uit van de Henri Mastboom lezingenserie, gebracht door de West-Brabantse archiefdiensten (Roosendaal, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Breda). De serie is mogelijk gemaakt door de Mastboom Brosens Stichting in Oud-Gastel.

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezingen 2019: niet 4, maar 5 stuks !

    De traditionele hofzaallezingen staan in deze twintigste editie in het teken van het thema ‘Aarde’, analoog aan de tentoonstelling ‘Lage Landen’. Als bonus is er zelfs een vijfde lezing toegevoegd voor de vaste bezoekers van deze cyclus.

  • Hofzaallezing 2017-III: Muziekschool 150 jaar

    De derde hofzaallezing was van voor tot achter een demonstratie van het plezier dat met maken van muziek gepaard gaat. Behalve een enthousiaste inleider in de persoon van Cees Meijer genoten de aanwezigen van de prestaties van enkele leerlingen van de muziekschool.

  • Hofzaallezing 2019-4: Het kasteel van Wouw

    Archeoloog drs. Marco Vermunt vertelde niet alleen over de jongste opgravingen maar ook over de bouw en de geschiedenis van het kasteel van Wouw en zijn bewoners. De zeer interessante lezing maakte duidelijk dat het jaren durende onderzoek vrucht heeft gedragen. Bij de laatste opgravingen verrassend mooie ontdekkingen gedaan.

  • Zilvertentoonstelling feestelijk geopend

    Een drukbezochte openingsplechtigheid viel de organisatoren van de zilvertentoonstelling ten deel. Belangstelling vanuit de zilverwereld was ruim aanwezig.

  • Hofzaallezing 2017-I: Handel en scheepvaart in de Scheldedelta

    De eerste Hofzaallezing van 2017 op 7maart besteedde aandacht aan de economische
    ontwikkelingen in de delta van de Schelde. De inleider van de avond, prof.dr. Peter Henderikx biedt met deze lezing een aanvulling op het standaardwerk ‘De geschiedenis van Zeeland’ uit 2012 waarin de steden Reimerswaal en Bergen op Zoom ontbreken, hetgeen hij als een lacune beschouwt.

  • Een academische terugblik op de jaren zestig

    Als deel van de viering van het 50 jarig jubileum hield de School voor Geschiedenis voor leerlingen en oud-leerlingen op 29 september 2018 in de Ontmoetingskerk een ‘academische zitting’ waarin terug werd gekeken naar de tijd waarin de Geschiedkundige Kring werd opgericht.