Nic Grosfeld over de Somme op ZuidWestTV

Thiepval, één van de monumenten voor de slag bij de Somme. Op de voorgrond een begraafplaats met links Engelse, en rechts Franse slachtoffers

Op dinsdag 19 september vertelt Nic Grosfeld op ZuidwestTV over de slag bij de Somme, die in 1916 als onderdeel van de strijd in de Eerste Wereldoorlog plaatsvond iets ten zuiden van Arras in Noord Frankrijk. Ofschoon dit slechts hemelsbreed 200 km van Bergen op Zoom vandaan ligt, is er over deze slag maar weinig in het collectieve geheugen blijven hangen. Als het al ooit bekend is geworden bij onze (groot)ouders. Mede als gevolg van de neutraliteit van Nederland in de Eerste Wereldoorlog drong er maar weinig nieuws van het front door tot de gewone man. De informatievoorziening was  destijds heel wat moeizamer dan thans.
Het is bij velen nauwelijks bekend dat er bij die slag honderdduizenden zijn omgekomen. In dat opzicht is deze slag geheel vergelijkbaar met de derde slag bij Ieper, die veel meer bekend is, en verfilmd is onder de titel Passchendaele, naar de naam van het (toen) onbekende dorp dat, ofschoon slechts enkele kilometer van de frontlijn, onbereikbaar bleek voor de geallieerden. Slechts ten koste van honderdduizenden werd ook hier de frontlijn een stukje verschoven.

Op de witte sokkels van het monument staan tienduizenden namen van slachtoffers die nooit meer werden teruggevonden, en in massagraven of dichtgevallen granaattrechters hun laatste rustplaats vonden

Over het hoe en waarom vertelt Nic Grosfeld dinsdag in een gesprek met Hans Sterk. Een even boeiend als verbijsterend verhaal. Hoe vele vrijwilligers in onderlinge solidariteit maar zonder gevechtservaring oprukten, en massaal om het leven kwamen zonder zelfs de vijand nog maar bereikt of gezien te hebben.
In een bezoek aan het gebied kun je zien hoe zelfs een toevallige glooiing in het terrein of een gebouwtje het verschil tussen leven en dood uitmaakten.
Op het moment van publicatie van dit bericht zijn er nog enkele plaatsen beschikbaar. Meldt u aan op somme1916@ziggo.nl

Vergelijkbare berichten

  • Gedenkstenen 1814 plechtig onthuld

    In het bijzijn van het volledige College van Bergen op Zoom en de gidsen van SBM onthulden nazaten van een Engelse en een Nederlandse officier de replica’s van bij de kerkbrand van 10 april 172 verloren gegane gedenkstenen. Zij werden daarin bijgestaan door resp. de plv ambassadeur van Engeland en de burgemeester.

  • Er staat een paard in de tuin ….

    Indertijd waren we te gast aan de Hoogstraat 15, het huis van De Ram. Er dook een interessante foto op in het West brabants Archief, die gemaakt is in de achtertuin van dit pand.

  • 36 keer bladeren

    Bladerboekjes van het Markiezenhof vormen tezamen een snelcursus Bergse geschiedenis. Via een groot aantal invalshoeken bieden ze een snelle inkijk in de stadsgeschiedenis, de heren van het markiezaat, hun woningen met het Markiezenhof in het bijzonder en nog veel meer.

  • Keldermans’ Christoffelschouw

    Dat TV programma’s door tijdnood vaak oppervlakkig blijven is geen nieuws. Toch was hetgeen de Van Rossempjes tijdens hun
    bezoek aan Bergen op Zoom over de Christoffelschouw te berde brachten wel héél schraal. Middels dit artikel kunt u alsnog kennis nemen van de rijkdom die deze schouw als middeleeuws kunstwerk vormt.

  • Pop en Kunsten in de monumenten

    Op 14 en 15 september is het weer feest in de stad. Kunsten in de monumenten en Popmonument biedt dermate veel dat je wel tien weekends nodig hebt om alles te bezoeken. Helemaal nu er nog een derde belevingslaag aan is toegevoegd. Er is zelfs sprake van virtuele monumenten. Lees meer in dit artikel

  • reisverslag excursie naar Xanten

    Van Marijke Somers ontvingen we een verslagje van de excursie naar Xanten op 21 september. Waarvoor onze dank.