verrassingen in de 19e geschiedenisquiz

De 19e Bergse Geschiedenisquiz had vrijdagavond voor de meer dan 100 deelnemers een aantal verrassende elementen in petto. Een cryptogram over Bergse straatnamen maakte de zaal muisstil, waar in een andere themaronde alle vragen naar een en dezelfde kunstenaar (Jan van der Kreek) leidden. Maar dat ontdekten sommigen pas achteraf.  Verdronken dorpen in de Oosterschelde aanwijzen bezorgde de deelnemers ook hoofdbrekens. En verbazingwekkend blijkt het aantal begraafplaatsen dat binnen de gemeentegrenzen ligt.

De vier vragenrondes vroegen door over soms eenzelfde onderwerp. Zo werden er vier vragen gesteld over de slag bij Reimerswaal, Bergse dialectwoorden, bijnamen van Bergenaren die al lang uit de tijd zijn en specifieke vestingtermen. Hoe omliggende dorpen met vastenavond heetten bleek ook niet zo gemakkelijk. Echte geschiedenisvragen waren er ook, over bijvoorbeeld de Gertrudiskerk, de gebroeders Paulus en Marcelis Backx, de Waterschans. Bij sommige vragen kon uit een aantal antwoorden worden gekozen, andere vergden een rechtstreeks antwoord.
De tussenstanden toonden hoe teams soms van de kopgroep terugzakten, en anderen verrassend snel stegen op de ranglijst. Winnaar van de quiz werd tenslotte een van de drie (!) deelnemende stadgidsenteams van SBM. Zij kregen de wisselbeker en een persoonlijk aandenken mee.
De enthousiaste reacties van deelnemers bewijzen dat dit evenement lééft, en nog vele edities zal kennen. Dan is het wel nodig dat ook jongere generaties de weg naar deze quiz gaan vinden. En dat is een opgave voor de werkgroep zelf.

Vergelijkbare berichten

  • Belgische vluchtelingen en Joodse pianiste

    Veel activiteiten in en om het Markiezenhof haken tijdens de Maand van de Geschiedenis in op het landelijke thema ‘grenzen’. Lees hier meer over een boeiende filmdocumentaire over een miljoen Belgische vluchtelingen in 1914 en een lezing over een Joodse pianiste die het concentratiekamp overleefde.

  • Vrijwilligersdag 2022

    Op 17 september 2022 bood de Geschiedkundige Kring haar vrijwilligers het traditionele jaarlijkse uitstapje aan. Nadat corona roet in het eten gooide, kon het nu (voorzichtig) weer. De ontvangst vond plaats in de Lambertuskerk te Wouw, waar men aan twee interessante excursies kon deelnemen

  • Kasteel van Wouw in de prijzen

    Het kasteel van Wouw doet opnieuw van zich spreken met een onderscheidende prijs en voortgaand herstel

  • Lezing Reimerswaal

    Een lezing in het Zeeuws Museum over verdronken land van Reimerswaal.

  • Dit komt niet meer terug

    Een vondst in een museum in Antwerpen attendeert u op een schildering die ooit tot het Bergse erfgoed gerekend mocht worden, maar hier zo goed als zeker niet meer zal terugkeren

  • Eerste Bergse Erfgoedprijs toegekend

    Bij de opening van het monumentenweekend 2016 (Kunsten in de Monumenten) werd voor het eerst de Bergse erfgoedprijs uitgereikt. Vier genomineerde projecten werden aan het publiek voorgesteld.