verrassingen in de 19e geschiedenisquiz

De 19e Bergse Geschiedenisquiz had vrijdagavond voor de meer dan 100 deelnemers een aantal verrassende elementen in petto. Een cryptogram over Bergse straatnamen maakte de zaal muisstil, waar in een andere themaronde alle vragen naar een en dezelfde kunstenaar (Jan van der Kreek) leidden. Maar dat ontdekten sommigen pas achteraf.  Verdronken dorpen in de Oosterschelde aanwijzen bezorgde de deelnemers ook hoofdbrekens. En verbazingwekkend blijkt het aantal begraafplaatsen dat binnen de gemeentegrenzen ligt.

De vier vragenrondes vroegen door over soms eenzelfde onderwerp. Zo werden er vier vragen gesteld over de slag bij Reimerswaal, Bergse dialectwoorden, bijnamen van Bergenaren die al lang uit de tijd zijn en specifieke vestingtermen. Hoe omliggende dorpen met vastenavond heetten bleek ook niet zo gemakkelijk. Echte geschiedenisvragen waren er ook, over bijvoorbeeld de Gertrudiskerk, de gebroeders Paulus en Marcelis Backx, de Waterschans. Bij sommige vragen kon uit een aantal antwoorden worden gekozen, andere vergden een rechtstreeks antwoord.
De tussenstanden toonden hoe teams soms van de kopgroep terugzakten, en anderen verrassend snel stegen op de ranglijst. Winnaar van de quiz werd tenslotte een van de drie (!) deelnemende stadgidsenteams van SBM. Zij kregen de wisselbeker en een persoonlijk aandenken mee.
De enthousiaste reacties van deelnemers bewijzen dat dit evenement lééft, en nog vele edities zal kennen. Dan is het wel nodig dat ook jongere generaties de weg naar deze quiz gaan vinden. En dat is een opgave voor de werkgroep zelf.

Vergelijkbare berichten

  • Update website

    De website is ‘verbouwd’. Alles wat u voorheen zag, is er nog steeds. Soms is een onderdeel verplaatst. Lees hier meer.

  • Een kerstlied dat geen kerstlied is

    In de Waterschans verscheen in 1972 een bij de kerst toepasselijk artikel over ‘het wonder van Bergen op Zoom’. Het onderzoek van Jan Sanders prikkelt dermate dat je bijna geneigd bent om er direct op uit te trekken.

  • Extra ledengeschenk: gedenkboek voor Willem van Ham

    In 2021 mag het bestuur aan de leden een extra geschenk aanbieden. Een kloek rijk geïllustreerd boek met persoonlijke aspecten en ook nieuw wetenschappelijk werk.
    Vanaf 5 juni is het ledengeschenk af te halen bij Het Markiezenhof, ingang VVV.

  • Lezingen, lezingen, lezingen

    Van lezingen word je wijzer. Door het luisteren naar wat iemand over een onderwerp te vertellen heeft, steek je op een simpele wijze het een en ander op over onze streek wat je anders met meer moeite ontdekt. Ook zijn er lezingen die tijdens vakanties nuttig zijn, omdat je met andere ogen naar bouwkunst gaat kijken.

  • Kerkbrand: een flashback

    De brand in Parijs, waarbij de Notre Dame in vlammen opging, roept voor Bergenaren de herinnering op aan 10 april 1972, toen de Gertrudiskerk hetzelfde lot onderging