Waarom heeft de Gertrudiskerk een plat dak?

Dit keer zoomen we in de Waterschans in op de Gertrudiskerk. We hebben het over de brand van 1972. Over het allesvernietigende vuur. Zo zitten we al snel aan tafel bij Tonnie Booij, de vrouw van wijlen Kees Booij, de projectleider van de restauratie van de kerk.
Ze laat ons foto’s zien die al vijftig jaar veilig bij haar thuis liggen opgeborgen. Een compleet album. Van de brand en van kort erna. Uniek materiaal waarvan we in deze uitgave een ruime selectie laten zien.
Ook getuigen van de brand doen hun vaak bijzondere verhaal. Dat kan niet missen. Maar waar we vooral op focussen is de periode erna, de ontbrekende schakel als het ware. Want al pratende, lezende en zoekende ontdekken we dat er een stukje ontbreekt in het verhaal brand.
Die kerk is in 1972 een ruïne, precies zoals in 1747, het jaar van het Franse bombardement dat voorafgaat aan de inname van de vesting die Bergen op Zoom toen nog was.
Nu zit er een plat dak op. Waarom? De simpele verklaring die opborrelt zonder verder na te denken: er zal wel geen geld zijn geweest om het kerkdak helemaal terug op te bouwen.
Klopt. Maar dat is slechts een deel van het verhaal. Zelfs voor dat platte dak heeft Bergen op Zoom een enorme strijd moeten leveren, omdat ‘Den Haag’ geen geld in de ruïne wilde steken. Dat levert een mooi verhaal op in de Waterschans. Werktitel: de lijdensweg van de Gertrudiskerk.
Deze tweede Waterschans van 2022 valt in de eerste week van juli op de deurmat.

Vergelijkbare berichten

  • qr code werkt niet

    In dit bericht vindt u een vervangende link voor de niet werkende qr code in Waterschans 2025-3

  • Waterschans 2019-III

    De derde Waterschans van 2019 staat geheel in het teken van de laatste dagen van Tweede Wereldoorlog en de bevrijding van Bergen op Zoom. Met verhalen over onderduikadressen. Het ongelukkige relaas van een jonge Bergenaar, een gijzeling in het Markiezenhof en de rol van Britse troepen bij de bevrijding van Bergen op Zoom.

  • Waterschans 2019-I

    De eerste Waterschans van 2019 biedt een eerste deel van de geschiedenis van de Kring zelf, kijkt in een aantal artikelen over personen en bedrijven terug op het (recente) verleden, en blikt vooruit wat er voor de leden wordt voorbereid.

  • Waterschans 2023-I

    Eind maart krijgt u het blad weer in de bus. Lees hier wat u in deze editie kunt verwachten.

  • Waterschans 2020-II

    Waterschans 2020-02 kent weer een aantal lezenswaardige artikelen. Eén ervan is een necrologie over Willem van Ham. Andere raken rechtstreeks aan (andere) Bergenaren uit verschillende tijdvakken, en het mooist (bewaarde) stadspaleis van Europa.

  • Waterschans 2017-IV

    In de 4e Waterschans van 2017 nieuws over een nieuwe werkgroep van de Geschiedkundige Kring. Een gift van de Markies aan de pastoor van Roosendaal en de Raad van Beroerten komen aan bod. Hoewel de tentoonstelling al ten einde is ook nog een artikel over Bergs Zilver met de ontdekking van een fraaie gildekom.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *