Een nieuwe belofte

Klik voor eerdere edities op het logo

Een nieuwe belofte. Onder deze titel zou de 76e editie van de Maria Ommegang op 28 juni 2020 door de binnenstad van Bergen op Zoom trekken. Het mocht niet zo zijn. Ook hier gooide het coronavirus roet in het eten. Vanaf de aanvang van de crisis was duidelijk dat repetities niet door konden gaan, waarmee de realisatie van deze editie op losse schroeven stond.
Toch heeft het stichtingsbestuur van de Maria Ommegang een oplossing gevonden om dit jaar niet geheel verloren te laten gaan.
Zondagmiddag 28 juni 14.00 uur begint een H. Mis in de Gertrudiskerk, die wordt omlijst met onderdelen uit de stoet. Noodzakelijkerwijs kent dit ook (corona-)beperkingen. Slechts de selecte groep bezoekers van de H. Mis kan de stoet in de kerk bekijken. Ook deelnemers dienen zich aan de onderlinge afstandseisen te houden. Daardoor is het eenvoudig onmogelijk om alle elementen uit de stoet deel te laten nemen.
De 75e editie in 2019 kende een aantal deelnemers tussen 800 en 1000 ‘ommegangers’. Hieronder kunt u verstaan de mensen die om uiteenlopende, persoonlijke redenen deel van deze stoet willen uitmaken. Daar omheen is er nóg een grote groep vrijwilligers die zorgdraagt voor de voorbereidingen mbt werving, oefening en repetitie, onderhoud en aanmaak kleding, voertuigen, rekwisieten, EHBO, routebeveiliging en noem maar op. Allemaal mensen die deze stoet al sedert het eind van de 2e wereldoorlog realiseren zonder dat hier ook maar enige vergoeding tegenover staat. Vooral dat laatste maar deze stoet volstrekt uniek in Nederland en België.
Voor het publiek dat normaliter langs de route van de stoet staat is er een goed alternatief: ZuidwestTV zendt deze 76e editie rechtstreeks uit. Zondagmiddag  28 juni 2020 14.00 uur
(Ziggo kanaal 40 of KPN kanaal 1420) kunt u deze volstrekt unieke gebeurtenis toch meemaken. Wie de rechtstreekse uitzending mist, zal in de week er na (vermoedelijk!) deze uitzending alsnog kunnen bekijken.
Wie meer wil weten over de historische achtergronden van deze dankstoet kan zich het best wenden tot de website van de Maria Ommegang.  Daarnaast is op de webstie van de Geschiedkundige Kring een aantal publicaties geplaatst die ingaan op de Mariaverering in Bergen op Zoom door de eeuwen heen. U kunt deze publicaties vrij downloaden om later door te lezen.

Klik op een der afbeeldingen

Vergelijkbare berichten

  • Gedenkstenen 1814 plechtig onthuld

    In het bijzijn van het volledige College van Bergen op Zoom en de gidsen van SBM onthulden nazaten van een Engelse en een Nederlandse officier de replica’s van bij de kerkbrand van 10 april 172 verloren gegane gedenkstenen. Zij werden daarin bijgestaan door resp. de plv ambassadeur van Engeland en de burgemeester.

  • Bedstro

    Vanweg een geplande verhuizing moet familie van den Bosch node afscheid nemen van hun vele (Bergse geschiedenis-)boeken en schilderijen. Misschien is er iets van uw gading bij.

  • Plekken van plezier

    Na de Open Monumentendagen wordt hetzelfde thema gebruikt als kader voor de nieuwe serie Henri mastboomlezingen. De eerste is al op 22 oktober, dus klik snel door.

  • 36 keer bladeren

    Bladerboekjes van het Markiezenhof vormen tezamen een snelcursus Bergse geschiedenis. Via een groot aantal invalshoeken bieden ze een snelle inkijk in de stadsgeschiedenis, de heren van het markiezaat, hun woningen met het Markiezenhof in het bijzonder en nog veel meer.

  • Open Monumentendag/weekend 2017

    Het West-Brabants Archief vertoont tijden de Open Monumentendagen op zaterdag 9 september een film over gemeente Rucphen uit de 50er jaren in de prachtige gewelvenkelder. Uit het depot zijn verder diverse interessante stukken geëxposeerd. Een bezoek waard! Maar ook elders in de stad en de dorpen is veel te zien. Kijk maar eens op de website van de Kunsten in de Monumenten (een link vindt u in dit bericht)