Een nieuwe belofte

Klik voor eerdere edities op het logo

Een nieuwe belofte. Onder deze titel zou de 76e editie van de Maria Ommegang op 28 juni 2020 door de binnenstad van Bergen op Zoom trekken. Het mocht niet zo zijn. Ook hier gooide het coronavirus roet in het eten. Vanaf de aanvang van de crisis was duidelijk dat repetities niet door konden gaan, waarmee de realisatie van deze editie op losse schroeven stond.
Toch heeft het stichtingsbestuur van de Maria Ommegang een oplossing gevonden om dit jaar niet geheel verloren te laten gaan.
Zondagmiddag 28 juni 14.00 uur begint een H. Mis in de Gertrudiskerk, die wordt omlijst met onderdelen uit de stoet. Noodzakelijkerwijs kent dit ook (corona-)beperkingen. Slechts de selecte groep bezoekers van de H. Mis kan de stoet in de kerk bekijken. Ook deelnemers dienen zich aan de onderlinge afstandseisen te houden. Daardoor is het eenvoudig onmogelijk om alle elementen uit de stoet deel te laten nemen.
De 75e editie in 2019 kende een aantal deelnemers tussen 800 en 1000 ‘ommegangers’. Hieronder kunt u verstaan de mensen die om uiteenlopende, persoonlijke redenen deel van deze stoet willen uitmaken. Daar omheen is er nóg een grote groep vrijwilligers die zorgdraagt voor de voorbereidingen mbt werving, oefening en repetitie, onderhoud en aanmaak kleding, voertuigen, rekwisieten, EHBO, routebeveiliging en noem maar op. Allemaal mensen die deze stoet al sedert het eind van de 2e wereldoorlog realiseren zonder dat hier ook maar enige vergoeding tegenover staat. Vooral dat laatste maar deze stoet volstrekt uniek in Nederland en België.
Voor het publiek dat normaliter langs de route van de stoet staat is er een goed alternatief: ZuidwestTV zendt deze 76e editie rechtstreeks uit. Zondagmiddag  28 juni 2020 14.00 uur
(Ziggo kanaal 40 of KPN kanaal 1420) kunt u deze volstrekt unieke gebeurtenis toch meemaken. Wie de rechtstreekse uitzending mist, zal in de week er na (vermoedelijk!) deze uitzending alsnog kunnen bekijken.
Wie meer wil weten over de historische achtergronden van deze dankstoet kan zich het best wenden tot de website van de Maria Ommegang.  Daarnaast is op de webstie van de Geschiedkundige Kring een aantal publicaties geplaatst die ingaan op de Mariaverering in Bergen op Zoom door de eeuwen heen. U kunt deze publicaties vrij downloaden om later door te lezen.

Klik op een der afbeeldingen

Vergelijkbare berichten

  • Oud voorzitter Ad van den Bulck overleden

    Op 28 oktober 2014 kwam het trieste bericht, dat onze oud-voorzitter, Ad van den Bulck, na een kort ziekbed is overleden. Wij verliezen in hem een gedreven mens met een warm hart voor de geschiedenis van Bergen op Zoom, waar hij veel van zijn energie in stak. Zijn stimulerende kracht zal ons nog lang bij blijven.

  • 1814: Gedenkstenen teruggeplaatst

    De gedenkstenen voor de op 8 maart 1814 omgekomen Engelse officiers zijn op 1 maart teruggeplaatst, en worden op 8 maart 2016 onthuld in bijzijn van nazaten van een van de omgekomen officiers.

  • Een zaal vol vrienden

    Vrienden van Anton en andere belangstellenden kregen in een boeiend programma twee presentaties voorgeschoteld. Centraal stond het verzet van Anton van Duinkerken tegen het opkomend nationaal socialisme. Zijn Ballade van den katholiek (1935) en zijn ondubbelzinnige mening over Hitler (1940) waren aanleiding voor internering in het gijzelaarskamp St Michielsgestel van 4 mei tot 29 december 1942. Een tweede lezing sloot hier op aan en maakte duidelijk dat ook wij voor keuzen worden gesteld.

  • Hete vuren: expositie in Gertrudiskerk

    In de Gertrudiskerk is een kleine foto-expositie opgesteld waarop te zien is wat er na de brand van 10 april 1972 van de kerk resteerde. Dit sluit aan op de lezing van Robert Guinee op 16 mei a.s.

  • Opsporing verzocht

    Dit is geen politiebericht, maar wel wordt uw medewerking bij een opsporing gevraagd.