Een oude luchtfoto

De redactie heeft meerdere luchtopnames van Bergen op Zoom ontdekt in de in de archieven van het NIMH, het Nederlands Instituut voor Militaire Historie. Inmiddels enkele jaren terug hebben we u eens verrast met een foto van het centrum en (toenmalig) noordelijk deel van de stad.
Dat Bergen op Zoom in het begin van de vorige eeuw nog nauwelijks buiten de contour van de oude vesting was gegroeid is vooral goed te zien op deze nieuwe (nou ja, nieuwe) foto.
Ziet u als lezer aanwijzingen waarmee de opnamedatum nader kan worden gepreciseerd?
Slechts attendeert uw verslaggever u op het gedeelte rechtsboven in de afbeelding. Daar toont de vakverdeling van de tuindersveldjes nog precies de contour van de liniewal tussen fort Pinsen en het toen al verdwenen fort Moermont.Al is hij dan wat ouder, toch kan deze foto meer verduidelijken als het gaat om de strijd aan de Zoom aan het eind van oktober 1944. Hiermee kunnen jongere generaties zich gemakkelijker voorstellen dat er op veel plaatsen gewoon nog tuinderijen waren, en geen woningbouw, zoals nu.

Klik op de foto voor een vergroting; met de rechter muisknop roept u de ware grootte op

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezingen 2017 – Uitverkocht!

    In minder dan geen tijd was het hele volume aan entreekaarten voor deze lezingen uitverkocht. Een korte schets van de betreffende lezingen vindt u in bijgaand artikel.

  • Hofzaallezing 2019-3: Het ontstaan van de Brabantse Wal

    Brabantse Wal: als Nederland in het klein. In vorige lezing gebruikte de inleider nota bene dezelfde associatie. Toch bleek de lezing van toaal verschillende inhoud. Een college geologie over de woonomgeving.

  • Canada at War

    YouTube bevat (ook) een grote hoeveelheid origineel filmmateriaal van WO II. Twee films zijn hier uit gelicht: de operaties van het Canadese leger vanaf Normandië langs de Belgische kust, en een film over de Slag om de Schelde, de grootste strijd ooit op Nederlandse bodem. Deze strijd was cruciaal voor de uiteindelijke overwinning.
    Behalve deze twee films is ook de herdenkingsfilm die de Geschiedkundige Kring ism BRTO tv in 1994 maakte hier te vinden.

  • Hofzaallezing 2016-II: Een vergeten oorlog

    Aan het eind van de Napoleontische oorlog is Nederland nagenoeg bevrijd, maar Bergen op Zoom wordt met enkele andere vestingen nog steeds bezet gehouden. Zelfs duurt dit tot na de troonsafstand van Napoleon. De door Ad van den Bulck beschreven verrassingsaanval wordt met deze lezing in het perspectief van deze Europese oorlog geplaatst. Behalve een korte samenvatting is ook een uitgebreid verslag beschikbaar, plus downloads van vroegere publicaties.