Bergse schepen en schippers

Door een gelukkig toeval stuitte uw verslaggever enige tijd geleden op een site waarin beeldend kunstenaar Kees Touw een onderzoek naar de Bergse schepen en schippers heeft gepubliceerd. Het is een extra resultaat wat begon als een genealogie-onderzoek naar zijn eigen familie. Zelf zegt hij daarover:
Mijn werk als beeldend kunstenaar en het onderzoek naar de schepen en de schippers van Bergen op Zoom vertonen veel overeenkomsten. Sinds 1983 maak ik werk dat gebaseerd is op mijn jeugd aan boord van een binnenschip. Ik voelde me niet zozeer verwant aan andere beeldende kunstenaars dan wel aan schrijvers die hun jeugdherinneringen gebruiken.
 Cees van der Geer schreef reeds in 1991 in de catalogus van de tentoonstelling ‘Dr. Brewster & Co’ over de kunstwerken van Kees Touw het volgende: ‘Het werk van Kees Touw is een reconstructie van een verleden, de ‘Spurensicherung’ van een schippersjeugd.’
Je zou kunnen zeggen dat het dus een onderzoek ‘van binnenuit’ is, dat in een breder perspectief is geplaatst door de Bergse scheepvaartgeschiedenis in te kaderen in de Nederlandse. Het resultaat is een uitvoerig pakket informatie over schepen, schippers gebeurtenissen en maatschappelijke invloeden op de scheepvaart. Het oorspronkelijke doel, de familie-genealogie, heeft overigens ook een plaats gekregen, inclusief die van andere schippersfamilies.
In hoeverre dit onderzoek aansluit of aanvult op andere publicaties zoals Bergen op weg, deel 2 is niet nagegaan; dat laten we graag aan de lezer zelf over.
Het onderzoek is te vinden op de site Maritiem Portal. In zijn blog vertel Kees Touw het verhaal hoe hij ertoe gekomen is een website over de geschiedenis van de schippers van Bergen op Zoom te maken. Een website waarin ook informatie gegeven wordt over de ontwikkelingen in de scheepvaart tussen 1812 en 1940, maar die ook de bredere ontwikkeling van de Nederlandse binnenvaart in deze periode in het algemeen laat zien.
Kees Touw is beeldend kunstenaar en was als parttime docent verbonden aan verschillende Academies. Hij schrijft sinds 1984 artikelen over de geschiedenis van de Nederlandse binnenvaart. Via een zoekmachine is veel over zijn werk te vinden.
Opgemerkt zij nog dat in Hofzaallezing 2016-4 Gerrit Groeneweg ook over dit onderwerp sprak.

Vergelijkbare berichten

  • Peperstraten

    Ook kleinschalig onderzoek kan tot verrassende resultaten leiden. Al hebben we hier geen Peperstraat, het brengt u wellicht op een idee.

  • Een bronzen maquette

    De Lionsclub Scaldis verrijkt het Markiezenhof met een grote bronzen maquette om ook visueel gehandicapten van het grootste stadspaleis van Europa te laten genieten.

  • Film over Vrederust nogmaals te zien

    Wegens doorslaand succes is er nogmaals een vertoning op 8 en 9 november in Cinema-actueel én nog eens op zondag 16 november om 14.00 uur

  • Hofzaallezing 2024-1

    Een lezing die als een college voelde. Zij die een kaart bemachtigden, kregen een geheel nieuw inzicht in het gebied waarin we wonen.
    Het diepgravend verhaal is als bijlage bij het bericht gevoegd.

  • Wad ’n otskaai

    Dialectwoorden zijn voor de ‘autochtonen’ onmiddellijk herkenbaar…., of niet! De verbazing van een groep cursisten op de School voor geschiedenis over bovenstaande uitdrukking leidde tot een kleine speurtocht met een wat verrassend resultaat.

  • Binnenkijken bij Kees & Emmy Warmoeskerken

    Maandag 19 november kun je binnenkijken in een bijzonder huis in Bergen op Zoom. In en ver verleden heeft hier zelfs een beroemd zeevaarder gewoond. De huidige bewoner kan ook bogen op een ruime bekendheid. Uitzending gemist? Geeft niet, kijk gewoon hier alsnog.