Een nieuwe belofte

Klik voor eerdere edities op het logo

Een nieuwe belofte. Onder deze titel zou de 76e editie van de Maria Ommegang op 28 juni 2020 door de binnenstad van Bergen op Zoom trekken. Het mocht niet zo zijn. Ook hier gooide het coronavirus roet in het eten. Vanaf de aanvang van de crisis was duidelijk dat repetities niet door konden gaan, waarmee de realisatie van deze editie op losse schroeven stond.
Toch heeft het stichtingsbestuur van de Maria Ommegang een oplossing gevonden om dit jaar niet geheel verloren te laten gaan.
Zondagmiddag 28 juni 14.00 uur begint een H. Mis in de Gertrudiskerk, die wordt omlijst met onderdelen uit de stoet. Noodzakelijkerwijs kent dit ook (corona-)beperkingen. Slechts de selecte groep bezoekers van de H. Mis kan de stoet in de kerk bekijken. Ook deelnemers dienen zich aan de onderlinge afstandseisen te houden. Daardoor is het eenvoudig onmogelijk om alle elementen uit de stoet deel te laten nemen.
De 75e editie in 2019 kende een aantal deelnemers tussen 800 en 1000 ‘ommegangers’. Hieronder kunt u verstaan de mensen die om uiteenlopende, persoonlijke redenen deel van deze stoet willen uitmaken. Daar omheen is er nóg een grote groep vrijwilligers die zorgdraagt voor de voorbereidingen mbt werving, oefening en repetitie, onderhoud en aanmaak kleding, voertuigen, rekwisieten, EHBO, routebeveiliging en noem maar op. Allemaal mensen die deze stoet al sedert het eind van de 2e wereldoorlog realiseren zonder dat hier ook maar enige vergoeding tegenover staat. Vooral dat laatste maar deze stoet volstrekt uniek in Nederland en België.
Voor het publiek dat normaliter langs de route van de stoet staat is er een goed alternatief: ZuidwestTV zendt deze 76e editie rechtstreeks uit. Zondagmiddag  28 juni 2020 14.00 uur
(Ziggo kanaal 40 of KPN kanaal 1420) kunt u deze volstrekt unieke gebeurtenis toch meemaken. Wie de rechtstreekse uitzending mist, zal in de week er na (vermoedelijk!) deze uitzending alsnog kunnen bekijken.
Wie meer wil weten over de historische achtergronden van deze dankstoet kan zich het best wenden tot de website van de Maria Ommegang.  Daarnaast is op de webstie van de Geschiedkundige Kring een aantal publicaties geplaatst die ingaan op de Mariaverering in Bergen op Zoom door de eeuwen heen. U kunt deze publicaties vrij downloaden om later door te lezen.

Klik op een der afbeeldingen

Vergelijkbare berichten

  • Maand van de geschiedenis

    Oktober is de maand waarin vele musea in het hele land samenwerken onder het thema ‘Tussen droom en daad’ om middels vele evenementen, activiteiten en publicaties de landelijke en lokale geschiedenis en cultuur onder de aandacht van het publiek te brengen.

  • Belgische vluchtelingen en Joodse pianiste

    Veel activiteiten in en om het Markiezenhof haken tijdens de Maand van de Geschiedenis in op het landelijke thema ‘grenzen’. Lees hier meer over een boeiende filmdocumentaire over een miljoen Belgische vluchtelingen in 1914 en een lezing over een Joodse pianiste die het concentratiekamp overleefde.

  • Wijding tegeltableau Gertrudiskapel

    Aan de Scheldelaan is de gerestaureerde Gertrudiskapel officieel heropend middels een wijding van het vernieuwde Gertrudis tegeltableau

  • Vertel…! Vertel !

    Het BHIC in Den Bosch is rijk aan een (groeiend) aantal verhalen uit het Bergse. Een niet meer weg te denken palet aan (oude) nieuwtjes liggen voor het oprapen.

  • Reymerswael; tentoonstelling in Tholen

    In het oude stadhuis van Tholen (Hoogstraat 12) kunt u in de maanden juni, juli en augustus (2024) een interessante tentoonstelling bezoeken over de verdronken stad Reimerswaal. U neemt kennis van de omvang en rijkdom van de destijds derde of vierde stad van Zeeland, de teloorgang en hetgeen er thans nog rest. Ook is er…

  • Stadsexcursie RNR

    Geen grap, op zaterdag 1 april 2023 zal weer een stadsexcursie plaatsvinden. We gaan op bezoek bij oude hoofdgebouw van Rogier Nerincx Richter!