Een weggestopt stukje regiogeschiedenis

Bijna zou onze regio een heuse bedevaartplaats à la Beauraing geherbergd hebben. Het Vaticaan stak er een stokje voor. In een gedegen onderzoek naar gebeurtenissen op Welberg brengt etnoloog J.P. Margry een bijna vergeten stuk regiogeschiedenis onder de aandacht.
Het omslag en de titel ‘Vurige liefde’ suggereert dat er een boekje van zeker allooi achter schuilgaat. Dat is echter geenszins het geval. Toch klopt de titel wel.
In de jaren ’30 van de vorige eeuw leek Welberg korte tijd de uitverkoren plek op aarde. Vurige liefde verhaalt en analyseert een door velen aangehangen hersenschim of ‘fantasma’ waarin Janske Gorissen zich in extreme mate met Jezus identificeerde. Het bloedig bruidje van Jezus. Janske’s liefde en lijden, bloedige stigmatisaties, de wonderbare genezingen en Maria- en Jezusverschijningen zouden daarvan het bewijs zijn.
Tot het Vaticaan vervolgens snoeihard ingreep. Kardinaal De Jong werd door het Vaticaan gedwongen ‘Welberg’ in de doofpot te stoppen. Welberg bleef het dorp bij Steenbergen dat het altijd geweest was.
Het zou jammer zijn wanneer jongere generaties geen weet meer zouden hebben van deze opmerkelijke affaire. Dank zij Margry (en stille medewerking van bisschop Muskens) werd deze aan de vergetelheid ontrukt. De feiten werden in een goedlopend verhaal neergezet. Als hedendaagse lezer val je van de ene verbazing in de andere. Dat zoiets in dit nuchtere West Brabant in de tijd van onze ouders en grootouders kon gebeuren! En je kijkt als vanzelf met eendere scepsis naar de bekende(r) bedevaartplaatsen.
Het boekje is thans (nog) te vinden in de koopjeskelder van boekhandel Quist voor (inderdaad) een koopje. Voor €9.90 schaft u zich immers niet gauw zo’n interessant regio-geschiedenisboek aan. Enne, u kunt het gewoon kaften, nietwaar?
Een korte beschrijving ( met foto’s) vindt u ook op Historiek.net


Vergelijkbare berichten

  • Geschiedenis ligt op straat

    Een gewone ontmoeting op straat brengt je soms een nieuwe kijk op alledaagse zaken. Uw verslaggever leerde iets over gebarentaal.

  • Extra ledengeschenk: gedenkboek voor Willem van Ham

    In 2021 mag het bestuur aan de leden een extra geschenk aanbieden. Een kloek rijk geïllustreerd boek met persoonlijke aspecten en ook nieuw wetenschappelijk werk.
    Vanaf 5 juni is het ledengeschenk af te halen bij Het Markiezenhof, ingang VVV.

  • Kaddish voor Corrie van den Boom

    Ter herdenking van de op 8 maart 2015 overleden Corrie van den Boom-Geers werd in de hofzaal Kaddish voor haar gezegd door de voorzitter van de Bredase synagoge, Philip Soesan. Deze plechtigheid ging vooraf aan een lezing over de geschiedenis van de Joodse families uit Bergen op Zoom.

  • De Kode van de KrIng

    De werkgroep Jeugd laat de ‘Oude Kist’ niet alleen….

  • Index Waterschans en andere tijdschriften

    Tijdschrift De Waterschans kan ook via een index op de website worden doorzocht. Deze index kan ook worden gedownload, en is aanvullend op de bestaande zoekmogelijkheden.

  • Keldermans’ Christoffelschouw

    Dat TV programma’s door tijdnood vaak oppervlakkig blijven is geen nieuws. Toch was hetgeen de Van Rossempjes tijdens hun
    bezoek aan Bergen op Zoom over de Christoffelschouw te berde brachten wel héél schraal. Middels dit artikel kunt u alsnog kennis nemen van de rijkdom die deze schouw als middeleeuws kunstwerk vormt.