Een weggestopt stukje regiogeschiedenis

Bijna zou onze regio een heuse bedevaartplaats à la Beauraing geherbergd hebben. Het Vaticaan stak er een stokje voor. In een gedegen onderzoek naar gebeurtenissen op Welberg brengt etnoloog J.P. Margry een bijna vergeten stuk regiogeschiedenis onder de aandacht.
Het omslag en de titel ‘Vurige liefde’ suggereert dat er een boekje van zeker allooi achter schuilgaat. Dat is echter geenszins het geval. Toch klopt de titel wel.
In de jaren ’30 van de vorige eeuw leek Welberg korte tijd de uitverkoren plek op aarde. Vurige liefde verhaalt en analyseert een door velen aangehangen hersenschim of ‘fantasma’ waarin Janske Gorissen zich in extreme mate met Jezus identificeerde. Het bloedig bruidje van Jezus. Janske’s liefde en lijden, bloedige stigmatisaties, de wonderbare genezingen en Maria- en Jezusverschijningen zouden daarvan het bewijs zijn.
Tot het Vaticaan vervolgens snoeihard ingreep. Kardinaal De Jong werd door het Vaticaan gedwongen ‘Welberg’ in de doofpot te stoppen. Welberg bleef het dorp bij Steenbergen dat het altijd geweest was.
Het zou jammer zijn wanneer jongere generaties geen weet meer zouden hebben van deze opmerkelijke affaire. Dank zij Margry (en stille medewerking van bisschop Muskens) werd deze aan de vergetelheid ontrukt. De feiten werden in een goedlopend verhaal neergezet. Als hedendaagse lezer val je van de ene verbazing in de andere. Dat zoiets in dit nuchtere West Brabant in de tijd van onze ouders en grootouders kon gebeuren! En je kijkt als vanzelf met eendere scepsis naar de bekende(r) bedevaartplaatsen.
Het boekje is thans (nog) te vinden in de koopjeskelder van boekhandel Quist voor (inderdaad) een koopje. Voor €9.90 schaft u zich immers niet gauw zo’n interessant regio-geschiedenisboek aan. Enne, u kunt het gewoon kaften, nietwaar?
Een korte beschrijving ( met foto’s) vindt u ook op Historiek.net


Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezingen 2017 – Uitverkocht!

    In minder dan geen tijd was het hele volume aan entreekaarten voor deze lezingen uitverkocht. Een korte schets van de betreffende lezingen vindt u in bijgaand artikel.

  • Een vrolijk uiteinde

    Niet het jaar komt al ten einde, maar wel het betaalabonnement om de archieven en beeldbank van het Markiezenhof te raadplegen.

  • Anton van Duinkerkenwandeling

    Ofschoon Koningsdag niet doorgaat (te grote bevolkingsconcentraties) is bedacht om op die datum een thematische stadswandeling rondom Anton van Duinkerken te houden. Onder voorbehoud, natuurlijk.

  • Nóg een ‘Aerdig Geback’

    Het herstel van de Waterschans aan het eind van het ‘havenkanaal’ is in volle gang. Een aantal foto’s en een vogelvluchtfilmpje laten u zien wat het gaat worden.

  • Geschiedenisquiz 2021

    Na de afgelasting van de quiz in voorjaar 2020 en twee alternatieve data lijkt een editie 2021 op vrijdag 8 oktober haalbaar te zijn!

  • De Geschiedkundige Kring draagt bij aan Pompejus

    De Geschiedkundige Kring ziet graag dat bezoekers straks vanaf Pompejus op historisch verantwoorde wijze rond kunnen kijken. Daarom is het idee ontstaan om op de toren borden te plaatsen met bij de zichtlijnen behorende uitleg, waarin vanzelfsprekend de historische benadering voorop staat.