Een tentoonstelling voor speurneuzen

De tentoonstelling Justus Turcq en het geheim van het pestparfum is een ware verrassing voor de bezoekers van het Markiezenhof. Op een boeiende wijze krijgt de bezoeker inzicht (of hoe zeg je dat) in de geuren uit vroeger tijden. Denk niet dat het een simpele opstelling met flesjes met diverse geurstoffen betreft. In twee tuinzalen van het Markiezenhof is het middeleeuwse laboratorium van Justus Turcq (1611-1680, stadsdokter van Bergen op Zoom vanaf 1637) ingericht. Uitgerust met een ter plekke uitgereikte tablet loop je door dit lab. Of liever, zoek je je geleidelijk aan een weg. Want het mysterieuze laboratorium bevat prachtig meubilair, afbeeldingen, gereedschappen en een enorme hoeveelheid flesjes en potjes. En natuurlijk houten kistjes waarin geurmonsters zijn gestopt.
Het programma op de bepaald niet middeleeuwse tablet begeleidt je door het hele geurengamma op zoek naar het pestparfum. Als je de vragen over de geuren in de kistjes op de juiste wijze beantwoordt kom je steeds verder op het goede spoor. Intussen ontdek je ook dat het in vroeger tijden in de steden bepaald geen rozegeur was. Dan hebben wij in deze tijd ondanks chemische industrie en verkeer niet echt te klagen. Alleen die open haarden dan….

Justus Turcq in zijn laboratorium, gekleed om een pestlijder te bezoeken
Justus Turcq in zijn laboratorium, gekleed om een pestlijder te bezoeken

Soms is Justus Turcq zelf in vol ornaat als pestdokter aanwezig om de bezoekers te ontmoedigen: Dokter Turcq vertelt wetenswaardigheden over zijn laboratorium, maar ook dat je zijn geheim tóch niet zult ontdekken.
Je bent dus aangewezen op je eigen neus en de goede antwoorden. Neem de tijd, want een gedegen geur/speurtocht gaat zowat anderhalf uur duren. Je verveelt je echter geen moment. Integendeel, de tijd vliegt.
Uiteindelijk kom je op het punt waar je wellicht het pestparfum ontdekt. Als je de vragen goed hebt beantwoord natuurlijk. Maar je kunt altijd teruglopen.
Met deze tentoonstelling is Markiezenhof er in geslaagd een interessante speurtocht voor alle leeftijden te bieden, die een bijzonder aspect van het middeleeuwse leven opnieuw beleefbaar maakt.
Dus ga vooral met opa, oma, kinderen of kleinkinderen naar deze tentoonstelling. Want vertellen over kleuren lukt meestal nog wel, maar in geuren en kleuren ondanks deze uitdrukking, niet. Kortom, je moet er geweest zijn. Je doet jezelf tekort als je deze tentoonstelling mist. U hebt nog tot uiterlijk 21 september 2015 de gelegenheid voor een bezoek.

Vergelijkbare berichten

  • Addedadamaalal?

    Na de ALV op 13 april 2016 werd in een Bergs sfeertje (en dialect) uitleg gegeven over het Bergs dialect. Leerzaam voor leden met een afstamming van elders, maar minstens zo leutig voor de autochtone Bergenaar. Het werd een reclame-uurtje voor module 17 van de School voor Geschiedenis.

  • Mooij weer SIEB

    SIEB is er in geslaagd een mooi stukje industrieel erfgoed te behouden. Wat meer is: Verborgen kunst wordt hiermee zichtbaar gemaakt voor iedereen. Bezoekers van Kees de Mooij Fiets en Fitness kunnen het gerestaureerde kunstwerk uit het gesloopte GEB trafohuis in het voormalige Liga-gebouw bewonderen.

  • Bedstro

    Vanweg een geplande verhuizing moet familie van den Bosch node afscheid nemen van hun vele (Bergse geschiedenis-)boeken en schilderijen. Misschien is er iets van uw gading bij.

  • Canada at War

    YouTube bevat (ook) een grote hoeveelheid origineel filmmateriaal van WO II. Twee films zijn hier uit gelicht: de operaties van het Canadese leger vanaf Normandië langs de Belgische kust, en een film over de Slag om de Schelde, de grootste strijd ooit op Nederlandse bodem. Deze strijd was cruciaal voor de uiteindelijke overwinning.
    Behalve deze twee films is ook de herdenkingsfilm die de Geschiedkundige Kring ism BRTO tv in 1994 maakte hier te vinden.

  • Hofzaallezing 2015-IV: ‘Eens maar nooit weer’

    In de vierde lezing schetst Robert Catsburg het leven van een Canadese soldaat tijdens de Slag om de Schelde, en citeert uit zijn interviews met veteranen die aan de Zoom hebben gevochten.

  • Tip: Bezoek het Westfront ’14-’18 met een app

    Voor wie binnenkort richting Frankrijk trekt: download een app met een groot aantal bezoekwaardige plekken voorzien van beschrijvingen die je thuis al kunt doornemen. Je kunt ook zelf middels de ingebouwde locatiebeschrijvingen een eigen route samenstellen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *