Een tentoonstelling voor speurneuzen

De tentoonstelling Justus Turcq en het geheim van het pestparfum is een ware verrassing voor de bezoekers van het Markiezenhof. Op een boeiende wijze krijgt de bezoeker inzicht (of hoe zeg je dat) in de geuren uit vroeger tijden. Denk niet dat het een simpele opstelling met flesjes met diverse geurstoffen betreft. In twee tuinzalen van het Markiezenhof is het middeleeuwse laboratorium van Justus Turcq (1611-1680, stadsdokter van Bergen op Zoom vanaf 1637) ingericht. Uitgerust met een ter plekke uitgereikte tablet loop je door dit lab. Of liever, zoek je je geleidelijk aan een weg. Want het mysterieuze laboratorium bevat prachtig meubilair, afbeeldingen, gereedschappen en een enorme hoeveelheid flesjes en potjes. En natuurlijk houten kistjes waarin geurmonsters zijn gestopt.
Het programma op de bepaald niet middeleeuwse tablet begeleidt je door het hele geurengamma op zoek naar het pestparfum. Als je de vragen over de geuren in de kistjes op de juiste wijze beantwoordt kom je steeds verder op het goede spoor. Intussen ontdek je ook dat het in vroeger tijden in de steden bepaald geen rozegeur was. Dan hebben wij in deze tijd ondanks chemische industrie en verkeer niet echt te klagen. Alleen die open haarden dan….

Justus Turcq in zijn laboratorium, gekleed om een pestlijder te bezoeken
Justus Turcq in zijn laboratorium, gekleed om een pestlijder te bezoeken

Soms is Justus Turcq zelf in vol ornaat als pestdokter aanwezig om de bezoekers te ontmoedigen: Dokter Turcq vertelt wetenswaardigheden over zijn laboratorium, maar ook dat je zijn geheim tóch niet zult ontdekken.
Je bent dus aangewezen op je eigen neus en de goede antwoorden. Neem de tijd, want een gedegen geur/speurtocht gaat zowat anderhalf uur duren. Je verveelt je echter geen moment. Integendeel, de tijd vliegt.
Uiteindelijk kom je op het punt waar je wellicht het pestparfum ontdekt. Als je de vragen goed hebt beantwoord natuurlijk. Maar je kunt altijd teruglopen.
Met deze tentoonstelling is Markiezenhof er in geslaagd een interessante speurtocht voor alle leeftijden te bieden, die een bijzonder aspect van het middeleeuwse leven opnieuw beleefbaar maakt.
Dus ga vooral met opa, oma, kinderen of kleinkinderen naar deze tentoonstelling. Want vertellen over kleuren lukt meestal nog wel, maar in geuren en kleuren ondanks deze uitdrukking, niet. Kortom, je moet er geweest zijn. Je doet jezelf tekort als je deze tentoonstelling mist. U hebt nog tot uiterlijk 21 september 2015 de gelegenheid voor een bezoek.

Vergelijkbare berichten

  • Presentatie boek Willem van Ham

    De gezamenlijke presentatie van de twee boeken “Willem van Ham” en “Jan IV” werd een, mede dank zij de muzikale omlijsting, een waardige bijeenkomst als eerbewijs aan Willem van Ham, erelid van de Geschiedkundige Kring. Dat hij deze titel niet zomaar kreeg, blijkt uit het gepresenteerde gedenkboek. Ook aan het andere boek, Jan IV heeft Willem van Ham nog bijgedragen.

  • Jaarexcursie 2024: Xanten

    Voor geschiedenisadepten is de jaarexcursie zeer interessant: in Xanten zijn de resten van de complete Romeinse stad opgegraven.

  • Een kerstlied dat geen kerstlied is

    In de Waterschans verscheen in 1972 een bij de kerst toepasselijk artikel over ‘het wonder van Bergen op Zoom’. Het onderzoek van Jan Sanders prikkelt dermate dat je bijna geneigd bent om er direct op uit te trekken.

  • Canada at War

    YouTube bevat (ook) een grote hoeveelheid origineel filmmateriaal van WO II. Twee films zijn hier uit gelicht: de operaties van het Canadese leger vanaf Normandië langs de Belgische kust, en een film over de Slag om de Schelde, de grootste strijd ooit op Nederlandse bodem. Deze strijd was cruciaal voor de uiteindelijke overwinning.
    Behalve deze twee films is ook de herdenkingsfilm die de Geschiedkundige Kring ism BRTO tv in 1994 maakte hier te vinden.

  • Stadsexcursie Archeologisch Depot

    Op zaterdag 20 april wordt samen met Stichting In Den Scherminckel een stadsexcursie georganiseerd. naar het archeologisch depot.

  • Hofzaallezing 2019-II : met de boswachter mee

    Erik de Jonge is behalve boswachter een getalenteerd natuurfotograaf. En dat zie je in deze ‘lezing’. De boswachter als ambassadeur voor het natuurschoon waar we middenin wonen. De Brabantse Wal. Een prima vakantiebestemming, trouwens.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *