Oudere tijdschriften niet over het hoofd zien

Dat de Waterschans een rijke bron van geschiedkundige informatie over Stad en Land van Bergen op Zoom is, staat buiten kijf. De boeken in het ‘winkeltje’ onder de tab ‘uitgaven’ bewijzen dat er meer materiaal is dat de moeite waard is om kennis van te nemen.
Ook waren er voorlopers van de Waterschans waarin wetenswaardigheden over de Bergse historie te vinden zijn. De St Geertruydtsbronne bood vanaf 1924 tot 1940 veel van dergelijke artikelen. En het tijdschrift Taxandria was hier zelfs al in 1894 mee begonnen. Dit blad bestreek echter een breder aandachtsveld. Toch is hierin ook heel wat interessants uit op te diepen, al is de informatie tegenwoordig soms achterhaald of verder aangevuld.
Toch blijft het de moeite waard om in deze bladen te duiken. Om het U gemakkelijker maken die verzamelde kennis te bereiken, zijn op het tab ‘Waterschans index‘ (die naam verandert nog) ook indexen naar deze beide tijdschriften geplaatst, waarmee u rechtstreeks elk daarin vermeld artikel kunt opvragen.

Vergelijkbare berichten

  • Hofzaallezing 2019-3: Het ontstaan van de Brabantse Wal

    Brabantse Wal: als Nederland in het klein. In vorige lezing gebruikte de inleider nota bene dezelfde associatie. Toch bleek de lezing van toaal verschillende inhoud. Een college geologie over de woonomgeving.

  • Presentatie boek Willem van Ham

    De gezamenlijke presentatie van de twee boeken “Willem van Ham” en “Jan IV” werd een, mede dank zij de muzikale omlijsting, een waardige bijeenkomst als eerbewijs aan Willem van Ham, erelid van de Geschiedkundige Kring. Dat hij deze titel niet zomaar kreeg, blijkt uit het gepresenteerde gedenkboek. Ook aan het andere boek, Jan IV heeft Willem van Ham nog bijgedragen.

  • Er staat een paard in de tuin ….

    Indertijd waren we te gast aan de Hoogstraat 15, het huis van De Ram. Er dook een interessante foto op in het West brabants Archief, die gemaakt is in de achtertuin van dit pand.

  • 36 keer bladeren

    Bladerboekjes van het Markiezenhof vormen tezamen een snelcursus Bergse geschiedenis. Via een groot aantal invalshoeken bieden ze een snelle inkijk in de stadsgeschiedenis, de heren van het markiezaat, hun woningen met het Markiezenhof in het bijzonder en nog veel meer.

  • Vertel…! Vertel !

    Het BHIC in Den Bosch is rijk aan een (groeiend) aantal verhalen uit het Bergse. Een niet meer weg te denken palet aan (oude) nieuwtjes liggen voor het oprapen.

  • Een zaal vol vrienden

    Vrienden van Anton en andere belangstellenden kregen in een boeiend programma twee presentaties voorgeschoteld. Centraal stond het verzet van Anton van Duinkerken tegen het opkomend nationaal socialisme. Zijn Ballade van den katholiek (1935) en zijn ondubbelzinnige mening over Hitler (1940) waren aanleiding voor internering in het gijzelaarskamp St Michielsgestel van 4 mei tot 29 december 1942. Een tweede lezing sloot hier op aan en maakte duidelijk dat ook wij voor keuzen worden gesteld.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *