Waarom heeft de Gertrudiskerk een plat dak?

Dit keer zoomen we in de Waterschans in op de Gertrudiskerk. We hebben het over de brand van 1972. Over het allesvernietigende vuur. Zo zitten we al snel aan tafel bij Tonnie Booij, de vrouw van wijlen Kees Booij, de projectleider van de restauratie van de kerk.
Ze laat ons foto’s zien die al vijftig jaar veilig bij haar thuis liggen opgeborgen. Een compleet album. Van de brand en van kort erna. Uniek materiaal waarvan we in deze uitgave een ruime selectie laten zien.
Ook getuigen van de brand doen hun vaak bijzondere verhaal. Dat kan niet missen. Maar waar we vooral op focussen is de periode erna, de ontbrekende schakel als het ware. Want al pratende, lezende en zoekende ontdekken we dat er een stukje ontbreekt in het verhaal brand.
Die kerk is in 1972 een ruïne, precies zoals in 1747, het jaar van het Franse bombardement dat voorafgaat aan de inname van de vesting die Bergen op Zoom toen nog was.
Nu zit er een plat dak op. Waarom? De simpele verklaring die opborrelt zonder verder na te denken: er zal wel geen geld zijn geweest om het kerkdak helemaal terug op te bouwen.
Klopt. Maar dat is slechts een deel van het verhaal. Zelfs voor dat platte dak heeft Bergen op Zoom een enorme strijd moeten leveren, omdat ‘Den Haag’ geen geld in de ruïne wilde steken. Dat levert een mooi verhaal op in de Waterschans. Werktitel: de lijdensweg van de Gertrudiskerk.
Deze tweede Waterschans van 2022 valt in de eerste week van juli op de deurmat.

Vergelijkbare berichten

  • Waterschans 2018-I

    In de eerste Waterschans van 2018 volop aandacht voor de diverse feestelijke activiteiten in het 50 jarig jubileum. De Waterschans staat daarnaast geheel in het teken van de historische brief met 3 uitgebreide artikelen.

  • Cold case uit de 15e eeuw heeft een Bergse link

    Een belangrijk deel van het onderzoek in het kader van The Missing Princes Project vindt plaats in de vroegere Bourgondische Lage Landen, waar een aantal sleutelfiguren zoals de twee voornaamste Pretendenten voor de troon van Hendrik VII, geruime tijd hebben doorgebracht.
    In juli 2019 sloot de Nederlandse Zoë Maula zich aan bij het Project en werd als snel een vooraanstaand lid van de Dutch Research Group. Zoë’s oorspronkelijke onderzoek naar de familie Van Glymes in de betreffende periode biedt veel potentiële mogelijkheden tot nader onderzoek en is daarom al snel één van de belangrijkere onderzoekslijnen geworden. Het volgende artikel is een voorbeeld van dit spannende nieuwe onderzoekswerk.

  • Waterschans 2020-IV

    Waterschans 2020-IV heeft niet alleen het nieuwe jasje (huisstijl) maar ook een gevarieerd(er) inhoud dan het blad tot nog toe had.

  • Waterschans 2017-I

    In de eerste Waterschans van 2017 komt het project Bergen op Zilver twee keer aan bod. Johanna Jacobs gaat in op interessante bijvangst van het project en Cees Vanwesenbeeck blikt vooruit op de tentoonstelling en het boek van Bergen op Zilver. Jan Weyts gaat dieper in op de recent gerestaureerde voorgevel van De Grote Sevensterre. En Jan Peeters verhaalt over de terugkeer van de wapensteen van fort De Roovere.

  • Waterschans 2021-II

    De redactie heeft weer een goed gevulde Waterschans afgeleverd. In het juninummer vindt u onder andere artikelen over 50 jaar Stichting in den Scherminckel; Bergen op Zoom in Parijse theaters; een tweede verhaal over het Katrientje en aandacht voor Bergse werken van architect Jos Bedeaux.

  • Digitalisering Waterschans

    Zoals wellicht bekend komt de Waterschans met enige vertraging digitaal beschikbaar op de website van het West-Brabants Archief. Jaargangen 2018 en 2019 van de Waterschans zijn recent toegevoegd en digitaal te raadplegen op de website van het Het West-Brabants Archief.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *