Nieuw boek over de waterlinie

Zondag 1 oktober 2023 werd in het Fort Isabella te Vught een nieuwe publicatie ten doop gehouden: een diepgaande studie van Bas Bevaart over de opbouw en gebruik van de Zuiderwaterlinie, het Brabantse deel van de het Zuiderfrontier. Eerder werkte Bevaart als vrijwilliger/onderzoeker mee aan een boek over de militaire inundaties rond Den Bosch.
Het thans verschenen boek beslaat de hele linie vanaf Bergen op Zoom tot Grave. Daarbij is de periode 1740-1748 als leidraad gekozen, de Oostenrijkse Successieoorlog waarbij Frankrijk zoals bekend de Nederlanden bezette. Bevaart raadpleegde voor zijn onderzoek niet alleen de militaire archieven (Memories der Genie) maar ook de Verbalen van de Raad van Staten, het BHIC, WBA en publicaties van anderen, zoals Willem van Ham, Jacob Eggers etc.
Per hoofdstuk wordt een deel van de linie uitgelicht. Hoofdstuk 4 gaat over de ‘Militaire inundatie Bergen op Zoom – Steenbergen’, waarbij vele kaarten de zeer informatieve tekst ondersteunen. Het inundatiegebied rond dit deel van de linie is vanwege de verschillende eigenschappen in 4 delen onderscheiden.  Het kunstdrukpapier waarop het boek is gedrukt, doet deze kaarten extra goed uitkomen.
Inundatie als belangrijk verdedigingsmiddel naast de vestingsteden verdient aandacht en het beeld van vesting en water tot een samenhangend geheel. Het vult de bestaande publicaties over de Zuiderwaterlinie aan en biedt op goed leesbare wijze bepaald nieuwe informatie voor zowel historisch geïnteresseerden als bewoners van het gebied. Kaartfragmenten uit 2022 en 1747 tonen de (delen van de) inundatiegebieden, waarbij de restanten in het huidige landschap te herkennen zijn.
Kortom, dit boek zal elk lid van de Geschiedkundige Kring op zijn verlanglijstje zetten.
Enkele voorbeeldpagina’s zijn te zien bij de uitgever.

Specificaties:

  • Hard cover, genaaid en gebonden, 255 x 255 mm
  • 224 pagina’s met losse uitvouwbare kaart
  • Uitgeverij Pictures Publishers, Woudrichem 
  • ISBN 978-94-92576-66-8
  • Verkrijgbaar bij:
  • Elke reguliere boekhandel (maar op het moment van schrijven nog niet)
  • De winkel van de Kring Vrienden van ‘s-Hertogenbosch
  • Rechtstreeks bij de uitgever: www.picturespublishers.nl

Vergelijkbare berichten

  • Pompejus definitief ‘gelanceerd’

    Op 11 november 2016 werden in een bijeenkomst van alle betrokken partijen de officiële handtekeningen gezet om de bouw van de toren Pompejus te beginnen. De samenwerking werd openbaar gemaakt door de onthulling van het projectbord dat vanaf de A4 goed is te zien, en langs de Schansbaan staat.

  • Plekken van plezier

    Na de Open Monumentendagen wordt hetzelfde thema gebruikt als kader voor de nieuwe serie Henri mastboomlezingen. De eerste is al op 22 oktober, dus klik snel door.

  • Een academische terugblik op de jaren zestig

    Als deel van de viering van het 50 jarig jubileum hield de School voor Geschiedenis voor leerlingen en oud-leerlingen op 29 september 2018 in de Ontmoetingskerk een ‘academische zitting’ waarin terug werd gekeken naar de tijd waarin de Geschiedkundige Kring werd opgericht.

  • Hofzaallezingen 2023

    Na een coronastop van twee jaar pakt de Geschiedkundige Kring de draad van de Hofzaallezingen weer op. Het accent van de drie lezingen ligt op het thema ‘Vuur’. Daarmee haakt de Kring in op de reizende expositie ‘Hete Vuren’ met schatten uit het Rijksmuseum, die vanaf 22 april in museum Het Markiezenhof te zien is.

  • 100 jaar luchtvaart in Nederland

    Ofschoon de viering op initiatief van KLM, GKN Fokker en NLR uitgaat van 1919 als begin van de luchtvaart in Nederland, was het echte begin 10 jaar eerder in West Brabant. Het in april 2019 geopende luchtvaartmuseum ‘Wings over Woensdrecht’ brengt de historie van de luchtvaart en de Westbrabantse bijdrage hieraan nauwkeurig in beeld. Een boek over een Bergs vliegtuig maakt hier deel van uit. Maar er is veel meer.