Nieuw boek over de waterlinie

Zondag 1 oktober 2023 werd in het Fort Isabella te Vught een nieuwe publicatie ten doop gehouden: een diepgaande studie van Bas Bevaart over de opbouw en gebruik van de Zuiderwaterlinie, het Brabantse deel van de het Zuiderfrontier. Eerder werkte Bevaart als vrijwilliger/onderzoeker mee aan een boek over de militaire inundaties rond Den Bosch.
Het thans verschenen boek beslaat de hele linie vanaf Bergen op Zoom tot Grave. Daarbij is de periode 1740-1748 als leidraad gekozen, de Oostenrijkse Successieoorlog waarbij Frankrijk zoals bekend de Nederlanden bezette. Bevaart raadpleegde voor zijn onderzoek niet alleen de militaire archieven (Memories der Genie) maar ook de Verbalen van de Raad van Staten, het BHIC, WBA en publicaties van anderen, zoals Willem van Ham, Jacob Eggers etc.
Per hoofdstuk wordt een deel van de linie uitgelicht. Hoofdstuk 4 gaat over de ‘Militaire inundatie Bergen op Zoom – Steenbergen’, waarbij vele kaarten de zeer informatieve tekst ondersteunen. Het inundatiegebied rond dit deel van de linie is vanwege de verschillende eigenschappen in 4 delen onderscheiden.  Het kunstdrukpapier waarop het boek is gedrukt, doet deze kaarten extra goed uitkomen.
Inundatie als belangrijk verdedigingsmiddel naast de vestingsteden verdient aandacht en het beeld van vesting en water tot een samenhangend geheel. Het vult de bestaande publicaties over de Zuiderwaterlinie aan en biedt op goed leesbare wijze bepaald nieuwe informatie voor zowel historisch geïnteresseerden als bewoners van het gebied. Kaartfragmenten uit 2022 en 1747 tonen de (delen van de) inundatiegebieden, waarbij de restanten in het huidige landschap te herkennen zijn.
Kortom, dit boek zal elk lid van de Geschiedkundige Kring op zijn verlanglijstje zetten.
Enkele voorbeeldpagina’s zijn te zien bij de uitgever.

Specificaties:

  • Hard cover, genaaid en gebonden, 255 x 255 mm
  • 224 pagina’s met losse uitvouwbare kaart
  • Uitgeverij Pictures Publishers, Woudrichem 
  • ISBN 978-94-92576-66-8
  • Verkrijgbaar bij:
  • Elke reguliere boekhandel (maar op het moment van schrijven nog niet)
  • De winkel van de Kring Vrienden van ‘s-Hertogenbosch
  • Rechtstreeks bij de uitgever: www.picturespublishers.nl

Vergelijkbare berichten

  • Leesmateriaal voorafgaan aan les 1

    Het ‘huiswerk’ voor les 1 van oud schrift vind u hieronder. Lees de inleiding en de bijbehorende tekst.

  • Zilverboek: nu nog extra voordelig!

    De stichting Bergen op Zilver is inmiddels een aantal jaren bezig om de nog nagenoeg onbekende geschiedenis van de zilversmeden in en om Bergen op Zoom in kaart te brengen. Het blijkt een lacune in de actuele geschiedschrijving. Inmiddels zijn maar liefst 362 zilversmeden gevonden in allerlei archieven, waarvan 295 werkten in Bergen op Zoom, 18…

  • Belgische vluchtelingen en Joodse pianiste

    Veel activiteiten in en om het Markiezenhof haken tijdens de Maand van de Geschiedenis in op het landelijke thema ‘grenzen’. Lees hier meer over een boeiende filmdocumentaire over een miljoen Belgische vluchtelingen in 1914 en een lezing over een Joodse pianiste die het concentratiekamp overleefde.

  • Een gazet met oud nieuws

    Van de eerste wereldoorlog is er op dit moment een interessante pagina op de website van de Belgsiche TV. Elke dag verschijnt er een krantenpagina met nieuws van die datum maar dan 100 jaar geleden. Zo kunt u het verloop van die oorlog op de voet volgen.

  • Film over Vrederust nogmaals te zien

    Wegens doorslaand succes is er nogmaals een vertoning op 8 en 9 november in Cinema-actueel én nog eens op zondag 16 november om 14.00 uur

  • Welkom op de nieuwe website van de Geschiedkundige Kring!

    De website zal onder meer worden benut om leden sneller over actuele zaken te informeren. De excursies en lezingen, informatie over de komende Waterschans en hetgeen waar werkgroepen mee bezig zijn krijgen een prominenter plaats op de website. Ook verslagen van deze activiteiten krijgen een zichtbaarder plaats op de site zodat u deze eenvoudig terug kunt lezen.