Waterschans 2020-I

Ofschoon het vijftigjarig jubileum van de Geschiedkundige Kring alweer twee jaren terug was, is dat met het blad De Waterschans pas nu het geval. In de beginjaren kwakkelde het blad qua verschijningsfrequentie, maar niet met zijn gezondheid: het bevatte ook toen al vele zeer interessante artikelen. Praktisch alle artikelen werden door de leden aangeleverd. Editie 2020-01 is hierin bijzonder; alle redactionele artikelen zijn gewijd aan een bijzondere Bergenaar: Willem Asselbergs, beter bekend onder zijn pseudoniem  Anton van Duinkerken.

Ambtsaanvaarding Professor dr. W.J.M.A. Asselbergs (rechts) 30 januari 1953 R-K Universiteit Nijmegen. Later zou Asselbergs rector magnificus aan dezelfde universiteit worden.

Ofschoon Willem Asselbergs eigenlijk alleen zijn jeugd en jonge jaren in Bergen op Zoom (St Jozefstraat en Lievevrouwestraat) doorbracht heeft hij zijn hart hier wel (op tweeërlei wijze) verloren: Zijn vrouw Nini is ook een Bergse, en de Bergse Vastenavond wist hem als een Griekse sirene steeds weer naar de stad te trekken. De artikelen, alle samengesteld door (bestuurs-)leden van de nog jonge stichting Anton van Duinkerken NU! hebben grotendeels betrekking op Van Duinkerkens band met die zelfde Vastenavond.
Van Duinkerken was echter veel méér dan dat; onder dit pseudoniem publiceerde hij een rijk oevre aan boeken en gedichten, terwijl hij onder zijn ware naam Willem Asselbergs bekleedde hij belangrijke functies.
De  stichting Anton van Duinkerken NU! heeft zich als taak gesteld deze bijzondere Bergenaar opnieuw voor het voetlicht te brengen, door lezingen, presentaties en publicaties. Deze editie van de Waterschans is er één van.

Leden van de Geschiedkundige Kring krijgen het blad thuisgestuurd;
Losse nummers zijn verkrijgbaar bij de boekhandels Quist en Van de Kreek te Bergen op Zoom

Vergelijkbare berichten

  • Anton van Duinkerken en zijn verzet tegen Nationaal Socialisme

    Een nieuwe stichting gaat het oeuvre en werkzame leven van Anton van Duinkerken meer onder de aandacht brengen. Desgewenst kunt u zich aansluiten bij de Vrienden van de stichting Anton van Duinkerken Nu! 9 november is een eerste publiekbijeenkomst.

  • Waterschans 2018-III

    In de derde Waterschans van 2018 treft u een tweetal artikelen over Het Markiezenhof. Daarnaast een verrassend artikel van Jan Weyts over de oorsprong van de zuilen op de begane grond van de Heerenkamer. Ook is er weer een nieuw deel in de oorlogsverhalen van Marianne de Hoogh.

  • Een opwarmertje

    Het onverkorte onderzoek naar de rangen en standen binnen de naoorlogse Vastenavend.

  • Waterschans 2023-I

    Eind maart krijgt u het blad weer in de bus. Lees hier wat u in deze editie kunt verwachten.

  • Waterschans 2017-III

    In de 3e Waterschans van 2017 een bezoek aan de vertrekken van de heer in Het Markiezenhof, opgravingen in Fort de Roovere en een biografie over de onbekende verzetsheld Piet van Lammeren.

  • Bergen op Zoom bevrijd en toen kwam de ellende…

    Lees in de jongste editie van geschiedkundig tijdschrift de Waterschans het indrukwekkende verhaal van Annie Stalpers. Ze beschrijft uitgebreid in brieven aan haar vriendin Nel IJsseling de periode van oktober 1944 tot mei 1945.