1814: Gedenkstenen teruggeplaatst

29 februari 2016 Vanmorgen zijn de gedenkstenen, die bij de kerkbrand op 10 april 1972 in de Gertrudiskerk verloren gingen, teruggeplaatst. Een geweldig succes voor de SBM-werkgroep Kerk. Drie eerdere pogingen door bepaald niet de geringste Bergenaren hebben het in het verleden niet gehaald. Veelal bij gebrek aan fondsen. Dank zij het doorzettingsvermogen van de huidige werkgroep, die er in slaagde voldoende steun bij bedrijfsleven en particulieren los te peuteren, is dit stukje herstel van de Gertrudiskerk tot een goed einde gekomen. Een initiatief dat waardering en complimenten verdient.
Thijs van Mourik, André van Loon, Bertha Langenberg, Ad van Moll, Ton Putter, van harte proficiat met dit resultaat!

Thijs van Mourik plaatst de loden enveloppe waarin voor altijd de namen vermeld zijn van degenen die deze terugplaatsing mogelijk hebben gemaakt.
Thijs van Mourik plaatst de loden enveloppe waarin voor altijd de namen vermeld zijn van degenen die deze terugplaatsing mogelijk hebben gemaakt.

Met dit herstel komt ook weer een belangrijke brok stadsgeschiedenis onder de aandacht. Reeds eerder verscheen een zeer lezenswaardig artikel van de hand van Ad van den Bulck over de verrassingsaanval op 8 maart 1814 in Waterschans 2014/1. G.A. Huijbregts wijdde in Waterschans 1997/4 een artikel aan de napoleontische tijd, waarin deze aanval ook wordt vermeld.  De poging van het Engelse leger om de stad te herwinnen op de Franse bezetter mislukte jammerlijk, en hield door het bloedig verloop velen in Parijs en Londen bezig.

De officiële onthulling van de teruggeplaatste gedenkstenen vindt plaats op 8 maart a.s., de datum waarop deze aanval 202 jaren terug met zoveel vertrouwen werd aangevangen. Bij deze onthulling zullen nazaten van de omgekomen officier George Carleton aanwezig zijn, naast andere genodigden. Ook zijn alle belangstellenden welkom, die met hart voor de geschiedenis van de stad de vele gevallenen van die nacht wellicht nog even willen gedenken.
Bij deze onthulling zullen in een lezing ook de gebeurtenissen van die dag (en vooral: nacht) nader worden belicht. Ook de hofzaallezing van die dag heeft deze gebeurtenissen als onderwerp gekozen.
Zie ook het recente artikel op deze website voor boekpublicaties van rechtstreeks betrokkenen over de gebeurtenissen van die nacht.

DE werkgroep poseert met terechte trots voor de herplaatste gedenkstenen
De werkgroep poseert met terechte trots voor de herplaatste gedenkstenen
OP 8 maart zullen de gedenkstenen ceremonieel worden onthuld
Op 8 maart 2016 zullen de gedenkstenen ceremonieel worden onthuld

 

Vergelijkbare berichten

  • Monumentale bomen in Bergen op Zoom

    in Waterschans 2021-III duikt onze redacteur Willem de Weert in het groene erfgoed in Gemeente Bergen op Zoom. Er staan inmiddels vele monumentale bomen op, al zijn er zeker nog vele bomen niet beschermd die hier wel degelijk voor in aanmerking zouden kunnen komen. De lijst van de gemeente met beschermde bomen is hier terug…

  • Lancering website Jeugdcanon.nl

    Op woensdag 22 januari 2025 is de website Jeugdcanon.nl gelanceerd. Dit project van de werkgroep Jeugd is een unieke geschiedeniswebsite gericht op kinderen in de leeftijd van ca. 8 tot 12 jaar.

  • Monumentendag voor jeugdige volwassenen

    Ouders en grootouders mochten een dag meekijken met hun (klein-) kinderen in de mooiste geschiedenisles die maar kunt bedenken. Je staat er midden in. Een eenmalig gebeuren dank zij het jubileumjaar van de Geschiedkundige Kring; tevens een langdurige traditie van de stichting Jeugdmonumentendag

  • Nieuwsbrief BOzilver #12; augustus 2019

    Het project Bergen op Zilver is na de zilvertentoonstelling in 2017 bepaald niet stilgevallen. Inmiddels verscheen nieuwsbrief 12 met hoogst interessant nieuws.

  • Een serie lezingen over zilver

    Het jaar 2017 wordt wel heel bijzonder in Bergen op Zoom. Behalve een zilvertentoonstelling van de regio overstijgend belang met absoluut unieke topstukken, wordt ook een tweede serie hofzaallezingen georganiseerd rondom deze zilvertentoonstelling. De data en nadere info vindt u in dit artikel.

  • Opsporing met succes afgerond

    Dank zij een tip van een speurneus is de zoektocht naar een ‘verloren’ beeld met een tot vreugde stemmend succes afgerond.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *