Nieuwsbrief BoZilver #5: juli 2015

Volgende nieuwsbrief

Vorige nieuwsbrief

Zilver en zilversmeden uit het Markiezaat van Bergen op Zoom

Bergen op ZilverWerkelijk waanzinnig mooi nieuws, dat wij nu ook naar buiten kunnen brengen: Het Rijksmuseum heeft een uiterst zeldzame schuttersketen uit de middeleeuwen verworven, vervaardigd in Bergen op Zoom of Breda. De zilveren keten uit ca. 1525-1546, deels verguld en geëmailleerd, is een prachtig voorbeeld van de hoge kwaliteit edelsmeedkunst uit die periode. De schuttersketen komt uit het bezit van de legendarische Franse Rothschildfamilie. De aankoop is mogelijk gemaakt door een particuliere schenker.

De foedraal waarin deze ketting bewaard werd, is overigens in het bezit van het Markiezenhof.

Meer details? Op de site van het Rijksmuseum en het weblog van de conservator kunt u er alles over lezen. Een gedetailleerde weergave van de hele keten krijgt u door op onderstaande afbeelding volgens het onderschrift te klikken, of deze afbeelding te downloaden vanaf het Rijksmuseum

Zie ook BNdeStem: 23 juli 2015 en 27 juli 2015

BK-2014-29-1 uitgesneden met aanwijzing

Voor het project Bergen op Zilver: “Zilver en Zilversmeden in het Markiezaat van Bergen op Zoom” is die ringkraag tenminste drie keer van belang:

  1. Hij is waarschijnlijk in Bergen op Zoom gemaakt.

    Mireille Franken (MHC) en Klaas Hielkema (BoZilver) tonen samen de (lege....) foedraal van de Zevenbergse schuttersketen
    Mireille Franken (MHC) en Klaas Hielkema (BoZilver) tonen samen de (lege….) foedraal van de Zevenbergse schuttersketen
  2. Het is een schuttersketen van het Sint Jorisgilde in Zevenbergen, een plaats die nadrukkelijk tot ons aandachtsgebied behoort.
  3. De naamgever, Cornelis van Glymes, heer van Zevenbergen, was een telg uit de Glymesfamilie die in die tijd in Bergen op Zoom aan de touwtjes trok.

Helemaal zeker is het niet dat de ringkraag hier gemaakt is. Traditioneel werd Breda als plaats van vervaardiging aangemerkt. Onderzoek, zowel bij het Rijksmuseum als door onze eigen Cees Vanwesenbeeck, heeft aangetoond dat Bergen op Zoom met recht en reden als eerste mogelijkheid genoemd wordt.

150727 Halsketting MNNelemans Oud 1825-50 BredMus150727 NELEMANS 2 IMG_6703 det verscherpt Klaas

Veel minder spectaculair, maar zeer recent gevonden en boeiend om verschillende redenen: een gouden halsketting met haakslot van Marijn Nelemans uit Oudenbosch. (1853-1886). We hadden nog niets van deze Nelemans en nauwelijks iets uit Oudenbosch. Evenmin zulk fraai, gouden filigrainwerk. De hanger is 4 cm breed en de ketting is 32 cm lang, toch weegt het geheel niet meer dan 21 gram!

Wij zijn zowel RABObank Zuidwest-Brabant als de Provincie Noord Brabant zeer erkentelijk voor hun gift aan de Stichting Bergen op Zilver.

Ook giften van particulieren stellen wij zeer op prijs. Wij zijn u dankbaar voor uw steun en houden u graag op de hoogte van de voortgang van dit project.

Sinds kort heeft de Stichting Bergen op Zilver de culturele ANBI status. Particulieren kunnen daardoor 125% van hun gift aftrekken van de inkomstenbelasting en bedrijven zelfs 150% van de vennootschapsbelasting.

Met vriendelijke groet,

Klaas Hielkema
Projectleider BoZilver Project:
“Zilver en Zilversmeden in het Markiezaat van Bergen op Zoom”
www.facebook.com/bergenopzilver
www.bergenopzilver.nl
tel: 0653164901 of 0164 685917
bank: NL83 RABO 0302 5917 10 t.n.v. Stichting Bergen op Zilver

Vergelijkbare berichten

  • Open Joodse Huizen / Huizen van Verzet

    5 mei: Bevrijdingsdag! Voor hen die overleefden, en zij die werkten in het geheim, was de Duitse terugtocht eens te meer bevrijdend.
    Sommige stadgenoten niet meer terug uit de Duitse kampen. Op vijf plaatsen in Bergen op Zoom worden verhalen verteld over een aantal van deze mensen.
    Huiveringwekkend, maar uiterst leerzaam voor huidige generaties

  • Waterschans wordt hersteld

    Het is nu zeker: het fort dat de toegang tot de haven beschermde, en daarmee in sterke mate bijdroeg aan de onschendbaarheid van de Bergse vesting, wordt hersteld in zijn oorspronkelijke vorm.

  • Mutaties in bestuur en werkgroepen

    Tijdens de Algemene Leden Vergadering op 13 april hebben de aanwezige leden ingestemd met de benoeming van drie nieuwe leden en de herbenoeming van een lid.

  • Ans maakte een droom waar

    „Als je me bij de oprichting van de Vrienden van de Westbrabantse Waterlinie had verteld welke mooie plannen gerealiseerd zouden worden, zou ik gezegd hebben ‘Tsja, ik droom ook weleens” aldus Ans van den Berg, voorzitter van de ‘Vrienden’ en oud-burgemeester van Bergen op Zoom.

  • Nieuwsbrief BoZilver #2, juli 2014

    Het is weinig gekend maar in de stad zijn eeuwen lang zilversmeden actief geweest. Sterker nog Bergen op Zoom had zelfs tot 1807 een keurkamer. De keuring was destijds opgedragen aan de gilden.

  • Een serie lezingen over zilver

    Het jaar 2017 wordt wel heel bijzonder in Bergen op Zoom. Behalve een zilvertentoonstelling van de regio overstijgend belang met absoluut unieke topstukken, wordt ook een tweede serie hofzaallezingen georganiseerd rondom deze zilvertentoonstelling. De data en nadere info vindt u in dit artikel.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *